Remont „Szuflandii” do końca 2018 r. Do willi przy...

  Remont „Szuflandii” do końca 2018 r. Do willi przy Wólczańskiej przeniesie się ŁSI

  Agnieszka Magnuszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ©Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Jest szansa na ocalenie filmowej „Szuflandii”, czyli willi przy ul. Wólczańskiej 17. Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła przetarg na jej remont.

  ©Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Łódzka Spółka Infrastrukturalna jest właścicielem nieruchomości przy ul. Wólczańskiej 17 od grudnia 2015 r. Na działce znajdują się dwie wille, jedna stanowiła kiedyś siedzibę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, więc nie jest w najgorszym stanie. Niestety, z drugą willą, w której kręcono film „Kingsajz”, jest znacznie gorzej. Została już pozbawiona dachu i przetrwanie kolejnej zimy będzie dla niej wyzwaniem.

  CZYTAJ TEŻ: Willa przy Wólczańskiej 17. Krasnale zbierały podpisy w obronie "Szuflandii"

  Zarówno willa, z której w 2011 r. wyprowadziła się GDDKiA, jak i willa z „Szuflandią” są wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Ich remont będzie musiał być prowadzony pod okiem konserwatora zabytków. Trzeci budynek, który znajduje się na nieruchomości, ma charakter garażowo- gospodarczy i kształt litery C. On również ma zostać zagospodarowany przez ŁSI.

  W piątek rzeczniczka Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej nie była w stanie przekazać nam informacji, co według władz spółki powinno powstać w miejscu dotychczasowych garaży oraz jakie mają być zakresy remontów dwóch kamienic. Poinformowała, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi.

  Jednak w 2014 r., czyli zanim ŁSI przejęła wille przy ul. Wólczańskiej od miasta, spółka miała konkretne plany do poszczególnych budynków. Przedstawiciele ŁSI zaprezentowali je m.in. podczas komisji rozwoju i działalności gospodarczej Rady Miejskiej. W garażach miało powstać archiwum ŁSI a w willach pomieszczenia dla pracowników spółki, którzy obecnie pracują w biurach przy ul. Piotrkowskiej 190 i 197. W 2014 r. szacowano, że remont trzech budynków i ich adaptacja do potrzeb ŁSI będzie kosztowało 3,8 mln zł.

  Zgodnie z ogłoszonym przetargiem oddanie do użytku wyremontowanych budynków przy ul. Wólczańskiej 17 powinno nastąpić do 31 grudnia 2018 r. Najpierw firma, która wygra przetarg, będzie musiała wykonać projekt remontu budynków.

  Kolejne etapy prac, jakie przewidziano w przetargu to wykonanie robót rozbiórkowych, budowlanych, wykończeniowych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

  CZYTAJ TEŻ: Zabytkowa willa z filmu "Kingsajz" odzyska blask

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny