Rewitalizacja EC1. Inwestycja pod znakiem zapytania. Łódź może stracić dofinansowanie z UE

Marcin Bereszczyński
W czerwcu firma PORR opuściła plac budowy EC1 Zachód. Mija czwarty miesiąc i nie wiadomo, kto dokończy rewitalizację
W czerwcu firma PORR opuściła plac budowy EC1 Zachód. Mija czwarty miesiąc i nie wiadomo, kto dokończy rewitalizację Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Jeśli nie uda się rozliczyć rewitalizacji zabytkowej elektrowni EC1 do końca 2015 roku, Łódź straci 82 mln zł dofinansowania z UE.

Przetarg na dokończenie rewitalizacji EC1 Zachód trzeba było unieważnić, bo nie zgłosiła się żadna firma. Konieczne będzie rozpisanie kolejnego przetargu, co ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Trzeba się spieszyć, bo inwestycję trzeba zakończyć i rozliczyć do końca 2015 roku, aby Łódź nie straciła 82 mln zł dofinansowania z UE.

Przetarg na wykonawcę, który ma dokończyć EC1 Zachód, miał być rozpisany w wakacje. Nie udało się. Rozpisano go na początku września, a oferty miały napływać do 2 października. Nikt się nie zgłosił. Czy pojawi się ktoś chętny w kolejnym przetargu?

- Złagodzimy kryterium, dotyczące doświadczenia w realizacji podobnych inwestycji - mówi Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji EC1 i jej adaptacji na cele kulturalno-artystyczne. - Dotychczas firmy zgłaszające się do przetargu musiały wykazać się doświadczeniem w realizacji inwestycji w wartości przynajmniej 60 mln zł. Ta kwota zostanie obniżona.

Paweł Żuromski przekonuje, że są firmy, które dokończyłyby rewitalizację EC1 Zachód. Obniżenie kryteriów przetargowych może, ale nie musi je przyciągnąć.

Dlaczego nikt nie garnie się do robót w EC1 Zachód? Powodem mogą być liczne usterki, jakie pozostawiła po sobie firma PORR. To wcześniejszy wykonawca, który zszedł z placu budowy z powodu konfliktu z władzami Łodzi. Firma PORR opuściła plac budowy 17 czerwca po przeglądach technicznych, które wykazały osiem tysięcy usterek. Połowę PORR usunął, ale pozostałymi musi zająć się nowy wykonawca. Są to niewielkie uchybienia, jak niedokręcone śruby, ale również poważne błędy, dotyczące niesprawnej instalacji elektrycznej.

Drugim powodem braku chętnych do wzięcia udziału w przetargu są postępowania sądowe między PORR i łódzkim magistratem. PORR żąda od Łodzi 24 mln zł odszkodowania, zaś magistrat ma roszczenia rzędu 50 mln zł za niedotrzymanie terminu zakończenia inwestycji. Zgodnie z umową PORR powinien ukończyć prace we wrześniu 2012 roku.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jest jeszcze trzeci powód, zniechęcający potencjalnych wykonawców. To termin ukończenia prac. Po zejściu PORR z placu budowy informowano, że nowemu wykonawcy wystarczą trzy lub cztery miesiące, by uporać się z pracą. Wydaje się jednak, że może to trwać dłużej. Ostatni przetarg, który unieważniono, mówił o zakończeniu prac w terminie do końca maja 2015 roku. Gdyby wykonawca został wyłoniony w październiku, miałby osiem miesięcy na zakończenie inwestycji. Jeśli rzeczywiście potrzeba ośmiu miesięcy prac i trzech miesięcy na rozliczenie unijnego projektu, to ostateczny termin, w którym trzeba wyłonić wykonawcę, upływa w styczniu.

- W ponownym przetargu ustalimy termin składania ofert na 14 dni od momentu ogłoszenia postępowania. Być może uda się ogłosić to postępowanie już w piątek - mówi Błażej Moder, dyrektor zarządu Nowego Centrum Łodzi. - Jeśli w tym przetargu nie wyłonimy wykonawcy, przeprowadzimy kolejne postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia.

Nowa procedura ma polegać na tym, że wytypowanych zostanie pięć firm, z których zostanie wyłoniona jedna, która podejmie się zakończenia prac w EC1 Zachód.

Brak firmy, która ma dokończyć rewitalizację EC1 Zachód, zaniepokoił radnych, zwłaszcza członków komisji ds. Nowego Centrum Łodzi. Obawiają się, że prac nie uda się ukończyć w 2015 roku i trzeba będzie oddawać unijne pieniądze.

- Nie jestem zdziwiony tą sytuacją - mówi Łukasz Magin (Łódź 2020), przewodniczący komisji ds. NCŁ. - W ostatnim roku prezydent Hannie Zdanowskiej z PO nic się nie udaje w obszarze NCŁ. Najpierw było fiasko sprzedaży działki pod Bramę Miasta, potem pojawiło się zagrożenie niedotrzymania terminu ukończenia budowy dworca Łódź Fabryczna, a teraz okazuje się, że powstało zagrożenie utraty 82 mln zł z UE.

Paweł Żuromski i Błażej Moder zapewniają, że takiego ryzyka nie ma. - Tej inwestycji nie przeszkodzi zima. Wszystkie prace są wewnątrz obiektu. Nie ma zagrożenia terminu - zapewnia Żuromski.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zmartwiona

Masakra, to samo dzieje się przecież z dworcem Ł-Fabryczna :( mamy przecież w Łodzi kompetentnych ludzi do rządzenia i szczególnie teraz są oni potrzebni.
Piotr Biliński jest przecież architektem z ogromnym doswiadczeniem zawodowym. Zna realia i wyprowadzi Łodź na prostą, jak nie, to zbankrutujemy. Głosujcie na niego, to nasza jedyna szansa.

''''''

Pani Zdanowska, czy o to pani chodziło ? Po co pani zablokowała wspólpracę z Fundacją Sztuki Świata, dzięki której ma miejsce ta wspaniała realizacja?Dla kogo pani to zrobiła? Czy utrata dotacji unijnej nic dla pani nie znaczy ? Czy najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby tam była płytka komercja ( bo dotacja unijna to konkretne wymogi programowe) na rzecz osoby która w tym mieście najwięcej naniszczyła.... a łodzianie w dalszej kolejności ponosili koszty pani intryg?
Czy na te wszystkie straty chciała pani podjąć w naszym imieniu, bez naszej zgody następne kredyty...?

Jeśli opozycja nie zostawi z pani w UMŁ ciemnej plamy, pokaże że jest jeszcze bardziej infantylna.
Ile szkód jeszcze ?

ł
łodzianin

Sprawa rozgrzebanych (tak dosłownie rozgrzebanych i nadal rozgrzebywanych) inwestycji w Łodzi, to dobry test na kompetencje i świadomość sytuacji w tym temacie, dla kandydatów na Prezydenta Miasta. Powinna się obyć jak najszybciej publiczna debata wszystkich! kandydatów i niech każdy przedstawi to co wie, jak się do tego zabierze i jak dokończy te nieszczęsne pomysły ustępującej prezydent i niech jasno powie, że się tego podejmuje, a jak mu nie wyjdzie to sam ustąpi. To jest najważniejszy problem do rozstrzygnięcia. Każdy kandydat powinien oświadczyć, że zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i bierze na siebie ten trud.
Myślę, że obecna niech już da sobie spokój z tym brylowaniem i kandydowaniem. Niech szykuje Miasto do przekazania następnemu lub następnej.
Żaden kandydat nie powinien później mówić, że nie wiedział. Jeszcze ma czas na zapoznanie się, albo niech zrezygnuje.
PS. Martwi mnie to, że w tak poważnej sprawie niektórzy czytelnicy zabierają na poważnie głos, a inni sobie albo żartują, albo bezmyślnie źle oceniają czyjś zatroskany głos i stawiają minus. To o czymś świadczy.

G
Gość

Zdanowska jest niegodna urzedu prezydenta Łodzi! działa nietransparentnie i kłóci sie ze wszystkimi!
W EC1 to nie tylko PORR, ale i Skanska, Lynch, Żydowicz, Fundacja Sztuki Świata. Tylko na jednej Budowie.
A Krier?
A WZ?
I dzisiatki innych procesów.
Tylko że Sądy budzą wątpliwości co do swej bezstronności co powoduje że ta kobieta czuje sie bezkarna.
Tylko jej odwołanie uzdrowi Łódź!

t
też wyborca

Nie jestem zwolennikiem hipokryzji uprawianej przez Panią Kopcińską i Radnych Klubu Łódź 2020 , ale uważam , że w tym przypadku Pan Magin ma rację . Z reguły wszystkie inwestycje w Łodzi z unijnym dofinansowaniem mają problemy i oparte są na przeszacowanych parametrach : lotnisko miast obsłużyć ca. 900.000 rocznie ledwo obsłuży ca. 300.000 pasażerów w tm roku ( tyle ile inne porty regionalne w ciągu jednego miesiąca ) , o ilości pasażerów na nowym dworcu kolejowym krążą legendy a przepustowość trasy WZ i szybkość przejazdu budzi uśmiech ... etc. Kto akceptował takie założenia i przyjął do realizacji występując o unijne dofinansowanie ? Niech więc teraz unijni urzędnicy zainteresują się sprawą i dokładnie rozliczą finansowanie jak i odpowiedzialnych za to ludzi . Gdy do tego dorzuci się wszystkie nieudane bądź niezrealizowane projekty typu SSS , Centrum Festiwalowo-Kongresowe , hotel Hilton przy Piotrkowskiej , Brama Miasta , lotnisko Lublinek itd. to zastanawiam się nad jakością zarządzania i ludzi za to odpowiedzialnych . Dlaczego w innych miastach można realizować ciekawe projekty tylko w Łodzi nie ? Co ma się w Łodzi zmienić skoro PiS do wyborów wystawił Panią z doświadczeniami zawodowymi nabytymi w Sanepidzie koncentrując się na pomniku śp. L. Kaczyńskiego a SLD myśli jak usunąć , notabene brzydką , fontannę z placu Dąbrowskiego a o PO pisałem powyżej ? Brak realnego wyboru bo osoby , twarze i słowa te same od lat . Ot łódzka rzeczywistość ...

M
Moder to samo!

Jak EC1 MK może funkcjonować bez dyrektora? Jest to niezgodne z ustawą. Jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. EC1 MK nie ma zatwierdzonego planu finansowego na rok 2014 więc jak można było ogłaszać przetargi? Jak! Żuromski bedzie odpowiadał i zostanie skazany za przekroczenie uprawnień, wszystko na to wskazuje! Biedny mały karierowicz który mierny, ale wierny partii ryzykuje ogromnie! bezlitośnie zostanie rozliczony przez sądy jak tylko zmieni sie władza.
Kurde! Gdzie my żyjemy! To skandal! Krawczyk z RIO powinien interweniować, ale tchórzliwie jak za PRL-u milczy!
Prokuratura zachowuje się żenująco np w sprawie SSS, gdzie zmarnotrawiono setki mln złotych nie przeprowadzono postepowania wyjasniającego czy odpowiedzialni za SSS przekroczyli uprawnienia, a zalecał to zrobiony za 500 tys. zł audyt NCŁ!!!!!!!!!!? CBA też jak dzieci, daja sie wodzić za nos? To są służby chyba do ochrony politycznych interesów a nie interesów mieszkańców !?
Jak opracować można plan finansowy EC1 na rok 2015 skoro nie ma prawomocnej reprezentacji w EC1?
panie Moder , pan tez łamiesz prawo bo ani pan ani tez żałosny Żuromski nie macie uprawnień do ogłaszania przetargów w EC1! Nie macie budżetu zatwierdzonego! To jest samowolka do której doprowadziła Zdanowska! Górski i Barczyński powinni być oskarżeni spowodowanie działań w EC1 niezgodnych z prawem.
A opozycja jest jeszcze śmieszniejsza, bo zamiast zapytać ministra kultury, interweniować w prokuraturze i RIO, CBA, ABW, CBŚ bawi się w pyskówki.
Dochodzi do tego jeszcze nielegalne wykorzystywanie prawa autorskich Lyncha i Żydowicza.
Osobny temat to wycofanie praw przez KRIERA, a więc całe NCŁ powstaje w oparciu o nielegalne działania Zdanowskiej i jej POpleczników. To hańba dla Grabarczyka. To ma byc minister sprawiedliwości, który pozwala swej prOtegowanej nielegalnie korzystać z czyichś praw autorskich wbrew woli autorów?
Wstyd Grabarczyku! Wstyd!
Zdanowska to zły, bardzo zły prezydent. Czas skonczyc z jej urzedowaniem, które przynosi ogromne straty nam mieszkańcom.

f
fd

Choć jeden przykład skończonej w 100% inwestycji.
Ale tak w 100%, bez spraw sądowych, odwołań, ze 100% funkcjonalnością, rozliczoną, rozliczoną z funduszami z UE...

c
czytelnik

HZ nie powinna być brana pod uwagę na drugą kadencję. Sytuacja dojrzała do tego, żeby zrobić remanent poczynań HZ i wyciągnąć wnioski. NIK pokazała tylko sprawę Dworca Łódź Fabryczna, a takie problemy są na każdej budowie. Tutaj jest spór z wykonawcą i nie wiadomo co z dokończeniem w ostatecznym terminie. na Trasie WZ spór z Inżynierem Kontraktu i też nie wiadomo jaki będzie finał.
Jak HZ by została, to zamiast porządnie kończyć sprawę będzie wykonywać różne manewry i mydlenie oczu, a prawdziwe dno się okaże na końcu każdej inwestycji. HZ zamiast zajmować się sprawami kluczowymi to się zajmuje błahostkami, żeby tylko się pokazać. Widać, że ma niską ocenę społeczeństwa łódzkiego. Jeżeli, przy użyciu jakichś diabelskich mocy HZ by wygrała, to społeczeństwo już niech nic złego nie mówi i nie pisze, albo każdy niech każdy układa sobie plan awaryjny - łącznie z wyjazdem z Łodzi lub szykowania pieniędzy na różne obciążenia dla mieszkańców.
Dlatego HZ unika wszystkich. Każdy inny poważny kandydat na Prezydenta Łodzi powinien się dobrze zastanowić, zbilansować co miałby do zrobienia po objęciu urzędu i zadeklarować, że wszystkie inwestycje dokończy, żeby Łódź więcej nie traciła i pieniędzy i wizerunku. Jestem pewien, że najpierw wszystko trzeba ogarnąć, pozbierać, zrobić jakiś plan dokończenia i dobrać sobie nowych ludzi, a dotychczasowych nie zwalniać lecz zatrzymać (bez stanowisk), bo wiedzą co w trawie piszczy. Tylko wybory uratują Łódź.

B
Banana republice of PO

UC sp. z o.o. ograniczona odPOwiedzialnosc

P
POrazka

POrazka to tez sukces!

o
oko

Nawet lemingi maja już dość tuskolandii grabarczyka i zdanowskiej. PO cofneło łódź o kolejne lata , hisroria kropy sie powtarza. Nawet nie ma co porównywać z Poznaniem , wrocławiem i innymi miastami dużymi w Polsce. nentrum nie bedzie , kolei szybkich predkości nie bedzie, lotnisko gasnie, sporna nie zrobiona, wiadukr przy drewnowskiej też, ale bezsensowny kanion przy centralu robi się. Chrzśniak ma koparkę trza mu dać zarobić. No i te betonowe koryto piotrkowskiej, gorsze niż vaginakropy. Zgroza

s
sd

NA KOLEJNĄ KADENCJĘ!
nie chcę aby Hanka jak jej Protoplasta Jerzy K. odeszła z urzędu i z Warszawy ujadała że to co ona robiła jest było udane, dobre, jedynie słuszne - a te setki milionów które Łódź straci to wina nieudaczników następców...

s
sklave

To już kolejna inwestycja która jeśli nie zostanie w terminie zakończona miasto poniesie straty. Znaczy się za wszystko mieszkańcy muszą zapłacić.
Prawie już chwaliłem Zdanowską a tu takie kwiatki, lotnisko, dworzec Łódź Fabryczna teraz EC1 i co jeszcze?
To miasto oparło się carowi.
Nie poddało się Hitlerowi.
Stalina przetrzymało.
Zdanowskiej, nie..... przetrwało.
Film:
O Łodzi ten walczyk.....na:sklave.manifo.com/foto-szopka-2

Ł
Łodzianin

A co się stało z kostką, miedzią i zbrojeniem? Wiesz coś na ten temat?

l
lodziak

Łódź jest bankrutem dzięki działaniom pani Zdanowskiej jej kompanów ze Zdit-u oraz powiązanych z nimi szemranych biznesmenów od firemek remontowych i rozbiórkowych. Radzę prokuraturze zainteresować się co się na przykład stało z kilkudziesięcioma tysiącami metrów prawie nowej kostki z Piotrkowskiej, miedzią z dachu Dworca Fabrycznego, setkami ton złomu z rozbiórki dworca i torów , dziesiątkami ton żelaza ze zbrojeń przy budowie bruzdy Zdanowskiej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3