Rewitalizacja Śródmieścia. Trwają wyburzenia przy Tuwima i...

  Rewitalizacja Śródmieścia. Trwają wyburzenia przy Tuwima i Moniuszki

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rewitalizacja Śródmieścia. Trwają wyburzenia przy Tuwima i Moniuszki

  ©Materiały prasowe

  Trwają wyburzenia pod nową, dwukierunkową ulicę, która połączy ul. Tuwima i ul. Moniuszki. Nowa arteria będzie miała 360 metrów. W planach jezdnia, chodnik i dużo zieleni.
  Rewitalizacja Śródmieścia. Trwają wyburzenia przy Tuwima i Moniuszki

  ©Materiały prasowe

  Podczas rewitalizacji zostaną odnowione całe kwartały, a w ich obrębie powstaną nowe ulice. Jako pierwsza zostanie zbudowana droga łącząca dawną fabrykę przy ul. Tuwima 10 z dawną willą Trianon przy ul. Moniuszki 5.

  - Nowa droga będzie podobna do znanych już w Łodzi woonerfów i będzie wiła się wewnątrz kwartału omijając istniejące oficyny. Jej budowa umożliwi inwestowanie na niewykorzystanych dotąd terenach.
  Przy ulicy będą mogły stanąć nowe frontowe kamienice. Walorem przestrzeni będzie mnóstwo zieleni, która znajduje się wewnątrz kwartału, cisza i odpoczynek od śródmiejskiego zgiełku oraz bliskość najważniejszej łódzkiej ulicy - Piotrkowskiej, którą dzieli od nowej drogi raptem 100 metrów - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego prezydenta Łodzi.

  Zobacz:Nowa droga powstanie między Tuwima a Moniuszki [WIZUALIZACJA]


  Idąc od strony ul. Tuwima przechodzimy przez bramę w starej fabryce i dochodzimy do siedziby zamiejscowej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Dawniej była to Szkoła Podstawowa nr 96, o czym świadczy zachowana płaskorzeźba z inskrypcją: „Wielkiemu pisarzowi ziemi śląskiej i obrońcy jej polskości, Gustawowi Morcinkowi, patronowi SP nr 96”. Następnie ulica biegnie zygzakami i dociera do ul. Moniuszki. Po drodze mijamy kilka starych oficyn, fabryk i innych budynków. Niektóre są wyburzane. Nowa ulica będzie miała 360 m długości i 6 m szerokości.

  - Na jezdni będzie kostka betonowa i granitowa. Przy drodze mamy stare drzewa, których jak najwięcej chcemy zachować. Ponadto pojawi się nowa roślinność, jak np. pnącza na murach - wyjaśnia Katarzyna Mikołajec, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

  Czytaj: Rewitalizacja Śródmieścia: między Moniuszki a Tuwima powstanie nowa droga [WIZUALIZACJE]

  Budowa nowej ulicy jest częścią projektu mediateka, który obejmuje pięć inwestycji: budowę ulicy wewnątrz kwartału, modernizację ul. Moniuszki, remont fabryki przy ul. Tuwima 10 i adaptację jej wnętrz na cele biurowe oraz remont zabytkowych willi Meye-ra przy ul. Moniuszki 3 i 5, w których powstanie m. in. mediateka, czyli nowoczesne centrum multimedialne udostępniające książki, e-booki i audiobooki. Prace potrwają do 2019 roku i pochłoną 50 mln zł. Co ciekawe, w willi Trianon w XIX w. była siedziba „Dziennika Łódzkiego” i pracowania słynnego fotografika Bronisława Wilkoszewskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŁÓDŹ KREUJE - LUKSUSOWE CENTRUM DLA WYBRAŃCÓW

  ZA PIENIĄDZE WSZYSTKICH ŁODZIAN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  RESZTA ŁODZIAN MIESZKA JAK ZA MIESZKA A ELITY W ELITARNYM ŚRÓDMIEJSKIM ZAGŁĘBIU BIUROWO REKREACYJNYM BĘDZIE KOMBINOWAŁA , CO TU JESZCZE ZROBIĆ DLA UKOCHANYCH MIESZKAŃCÓW CZYLI KOLEJNE SKOKI NA KASĘ...rozwiń całość

  RESZTA ŁODZIAN MIESZKA JAK ZA MIESZKA A ELITY W ELITARNYM ŚRÓDMIEJSKIM ZAGŁĘBIU BIUROWO REKREACYJNYM BĘDZIE KOMBINOWAŁA , CO TU JESZCZE ZROBIĆ DLA UKOCHANYCH MIESZKAŃCÓW CZYLI KOLEJNE SKOKI NA KASĘ KU CHWALE METROPOLII LODZKIEJ I SOLIDARNYCH KAPITALISTYCZNYCH ARYSTOKRATÓW.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Basia Basia

  Irenka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Bełkot. No comments.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rewitalizacje

  jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  jestem za. ale.... po pierwsze wizualizacja jest nieadekwatna do realizacji. po drugie realizacje tego typu w kolejności potrzeb przegrywają z potrzebą natychmiastowej naprawy wielu miejsc w...rozwiń całość

  jestem za. ale.... po pierwsze wizualizacja jest nieadekwatna do realizacji. po drugie realizacje tego typu w kolejności potrzeb przegrywają z potrzebą natychmiastowej naprawy wielu miejsc w mieście które zagrażają bezpieczeństwu ludzi. proponuję najpierw naprawić torowisko tramwajowe na ul. Wojska Polskiego. tam tramwaje jadą 10km/h bo inaczej wypadną z szyn. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny