Nasza Loteria

Rewitalizacja w Łodzi. Ukończony remont dawnej siedziby banku przy ul. Roosevelta. Przetrwało w nim wiele cennych detali. Jakich?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ten cenny, stylowy obiekt przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. Teraz po remoncie odzyskał dawny blask.
Ten cenny, stylowy obiekt przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. Teraz po remoncie odzyskał dawny blask. Urząd Miasta i Sejmik Wojewódzki w Łodzi
Dawną świetność odzyskał zabytkowy budynek będący kiedyś siedzibą banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi. Kiedyś spotykali się tam bankowcy i ich klienci, a teraz będą się tam odbywały posiedzenia Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi.

Inwestycja ta to owoc współpracy Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Prace przy rewitalizacji pochłonęły ponad 20 mln zł, z czego prawie 8,5 mln zł pochodziło z kasy unijnej.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: wisienka na torcie

- Program rewitalizacji w kwartale pomiędzy ul. Piotrkowską i ul. Sienkiewicza zamykamy z naprawdę dobrym wynikiem. Kilka miesięcy temu skończyła się przebudowa ponad stuletniej fabryki ,,Wigencja", w której znalazł swoją siedzibę Teatr Pinokio. Tuż obok zabytkowy budynek przy ul. Roosevelta 17 zachwyca po remoncie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Ekipa konserwatorska odrestaurowała tam piękne polichromie na ścianach w klatce schodowej, które odkryto podczas prac remontowych. Ale niewątpliwą wisienką na torcie jest odnowa perełki przy ul. Roosevelta 15. To jedna z piękniejszych kamienic w tej części miasta – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynek byłego banku został gruntownie odnowiony. W środku przywrócono pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajduje się sala obrad, sale konferencyjne i gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczono na biura. Budynek wyposażony został w windę. Na dziedzińcu pojawiła się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawiły się też nowe rośliny.

Przeczytaj i zobacz jak efektownie odnowiono pobliską, zabytkową kamienicę przy ul. Roosevelta 17

Rewitalizacja Łodzi: zachowany skarbiec

Ten cenny, stylowy obiekt powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Wilhelma Martensa odpowiedzialne za podobne realizacje w Berlinie i Hamburgu.

Przez wiele lat budynek służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wyposażenia charakterystyczne dla tego typu placówek - m.in. kasy, wodoodporny i ognioodporny skarbiec oraz oryginalne szafki dla pracowników. Przetrwał także odkurzacz centralny. Na zewnątrz budynku zaś wzrok przyciąga główne wejście zwieńczone okazałymi, masywnymi figurami będącymi symbolem Handlu i Przemysłu.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki