Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Ukończony remont dawnej siedziby banku przy ul. Roosevelta. Przetrwało w nim wiele cennych detali. Jakich?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ten cenny, stylowy obiekt przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. Teraz po remoncie odzyskał dawny blask.
Ten cenny, stylowy obiekt przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich. Teraz po remoncie odzyskał dawny blask. Urząd Miasta i Sejmik Wojewódzki w Łodzi
Dawną świetność odzyskał zabytkowy budynek będący kiedyś siedzibą banku Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich przy ul. Roosevelta 15 w centrum Łodzi. Kiedyś spotykali się tam bankowcy i ich klienci, a teraz będą się tam odbywały posiedzenia Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi.

Inwestycja ta to owoc współpracy Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Prace przy rewitalizacji pochłonęły ponad 20 mln zł, z czego prawie 8,5 mln zł pochodziło z kasy unijnej.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: wisienka na torcie

- Program rewitalizacji w kwartale pomiędzy ul. Piotrkowską i ul. Sienkiewicza zamykamy z naprawdę dobrym wynikiem. Kilka miesięcy temu skończyła się przebudowa ponad stuletniej fabryki ,,Wigencja", w której znalazł swoją siedzibę Teatr Pinokio. Tuż obok zabytkowy budynek przy ul. Roosevelta 17 zachwyca po remoncie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Ekipa konserwatorska odrestaurowała tam piękne polichromie na ścianach w klatce schodowej, które odkryto podczas prac remontowych. Ale niewątpliwą wisienką na torcie jest odnowa perełki przy ul. Roosevelta 15. To jedna z piękniejszych kamienic w tej części miasta – podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynek byłego banku został gruntownie odnowiony. W środku przywrócono pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajduje się sala obrad, sale konferencyjne i gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczono na biura. Budynek wyposażony został w windę. Na dziedzińcu pojawiła się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawiły się też nowe rośliny.

Przeczytaj i zobacz jak efektownie odnowiono pobliską, zabytkową kamienicę przy ul. Roosevelta 17

Rewitalizacja Łodzi: zachowany skarbiec

Ten cenny, stylowy obiekt powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Wilhelma Martensa odpowiedzialne za podobne realizacje w Berlinie i Hamburgu.

Przez wiele lat budynek służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wyposażenia charakterystyczne dla tego typu placówek - m.in. kasy, wodoodporny i ognioodporny skarbiec oraz oryginalne szafki dla pracowników. Przetrwał także odkurzacz centralny. Na zewnątrz budynku zaś wzrok przyciąga główne wejście zwieńczone okazałymi, masywnymi figurami będącymi symbolem Handlu i Przemysłu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki