Rewolucja w komunikacji miejskiej w Łodzi. Od 4 lutego wejdą w życie zmiany w rozkładach i liniach MPK Łódź

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Od 4 lutego wejdą w życie liczne zmiany w komunikacji miejskiej. Mają być odpowiedzią na sugestie podróżnych po wprowadzeniu nowej siatki połączeń, która obowiązuje od kwietnia zeszłego roku. Jak łodzianie zareagują na kolejne zmiany linii MPK?

Po ubiegłorocznej rewolucji komunikacyjnej najwięcej protestów dotyczyło skrócenia linii 57. Mieszkańcy protestowali przeciwko zmianom i pisali prośby o przywrócenie linii w takim samym przebiegu, jak przed zmianami. Ich głos został wysłuchany i linia 57 znów połączy krańcówkę przy Karpackiej z Marysinem. Liczne protesty dotyczyły również powrotu linii 99 na starą trasę, ale ten postulat nie zyskał aprobaty urzędników. Od niedzieli zmieni się natomiast trasa linii 88A, do której przyzwyczaili się mieszkańcy Retkini. Zbierają podpisy, aby nie korygować przebiegu tej linii.

Od 4 lutego linia 57 wróci na starą trasę. Natomiast linia 85, która zastępowała północny odcinek starego przebiegu linii 57 będzie pozostawiona w relacji po kwietniowej rewolucji komunikacyjnej. Linia 85 w kierunku Inflanckiej będzie poprowadzona Franciszkańską, gdzie znajdą się dwa przystanki. Z powrotem Marysińską i Szklaną.

Prośby łodzian dotyczyły też powrotu starego przebiegu linii 78 i od niedzieli znów autobusy dojadą do pl. Wolności. Tymczasowo, bo z powodu planowanej rewitalizacji placu nie będzie można skierować tam autobusów i w przyszłości będą kończyły trasę przy Zachodniej. Z kolei korekta trasy linii 73 pozwoli na bezpośredni dojazd z osiedla Pojezierska do Manufaktury i Bałuckiego Rynku. Analizy spowodowały, że zapadła decyzja o przedłużeniu linii 65, aby osiedla Pienista miało połączenie przez al. Jana Pawła II do szpitala im. WAM i pl. Barlickiego.

Dużo zmian wprowadzonych zostanie we wschodniej i południowej stronie miasta. Nowa trasa linii 92 umożliwia dojazd z Wiskitna na Dąbrowę. Na stokach zwiększy się częstotliwość kursowania linii 58. Linia 58B pojedzie Edwarda i Czechosłowacką z zachowaniem wjazdu do CKD. Linia 64 ponownie połączy Rokicińską z Czajkowskiego przez Puszkina. Ta linia zostanie wydłużona również na drugim końcu, aby umożliwić przesiadki na linii ŁTR. Mieszkańcy Łaskowic przekonali urzędników, aby poranne kursy linii 68 dojeżdżały do skrzyżowania Pabianickiej z Dubois, aby ułatwić przesiadki w kierunku Rudy Pabianickiej. Nowa trasa linii 54 ma ułatwić mieszkańcom Mileszek i Stoków przesiadkę blisko centrum. Korekta linii 63 pozwoli na przesiadkę w 69. Linia 56 ma kursować codziennie i częściej przez centrum Rzgowa. Pojawi się linia H dowożąca pracowników Hydro do Kurczaków i dworca Łódź Chojny.

Nowością będzie linia tramwajowa 18. Połączy Retkinię, przystanek Piotrkowska Centrum, Nowe Centrum Łodzi, osiedle akademickie UŁ. Biegnąca podobną trasą, ale przez inne rejony centrum miasta linia 12 zastąpi 12B i dojedzie na Stoki.

Korekta dotyczyć będzie również linii 16. Tramwaje pojadą na pl. Niepodległości, a nie na Kurczaki. Wydłużona zostanie linia 11A na Kurczaki. Tramwaje 11A i 11B będą dojeżdżały do ronda Lotników Lwowskich. Linia 11B pojedzie dalej do Chocianowic, a linia 11A skręci w Paderewskiego i Rzgowską na Kurczaki.

Zmiany tras spowodują, że trzeba będzie dostosować do nich pozostałe linie, więc zmienią się czasy odjazdów z poszczególnych przystanków. Korekta siatki połączeń nie jest ostateczna. Kolejnych zmian należy spodziewać się wraz z rozpoczęciem rewitalizacji centrum Łodzi, przebudową dróg i budową kolejowego tunelu średnicowego.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 99

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaja
i tak Widzew nadal odciety od reszty miasta... XIX w w Łodzi? Watpie
K
Kaja
i tak do du...y
Widzew cały czas odciety od świata
a
abc
56 mija dworzec Chojny, Biały Kościół i kończy na Karpackiej.
p
piiiii
nie wiem, czy może być jeszcze gorzej........
d
ddd
To istna paranoja reformatorska.
R
Również pasażer linii 75B
Przyjacielu abc! Trzeba czytać ze zrozumieniem! Trochę empatii też nie zaszkodzi. Kiedyś jeżdżono (również po Łodzi) furmankami i co z tego wynika? Toż teraz nie ma autobusu nawet do dworca Łódź Chojny.
R
Również pasażer linii 75B
Faktycznie powstaje pytanie - komu zależało na tym, aby odciąć Starową Górę od dojazdu do centrum Łodzi. Niech magistraccy, pożal się Boże, specjaliści od układania planów i rozkładów jazdy, powiedzą nam jak że Starowej dojechać do szpitali (np. Barlickiego czy CKD), czy do pracy, choćby w centrum miasta. Jak ma dojeżdżać do szkół i na uczelnie nasza młodzież? Nie wszyscy przecież mamy samochody. Państwo urzędnicy! Każda zmiana powinna prowadzić do poprawy do zmiany sytuacji na lepsze. Konia z rzędem temu, kto pokaże co zyskali mieszkańcy Starowej Góry na tej zmianie. Jeśli zmiana prowadzi do pogorszenia sytuacji, to trzeba się z niej wycofać i to jak najszybciej. Linia 75B musi wrócić do Starowej Góry.
a
abc
30 lat Starowa Góra radziła sobie z autobusem zaczynającym trasę na dworcu na Chojnach, to teraz też sobie poradzi.
.
No właśnie po co? Skoro było dobrze, to po co zepsuli?
.
i nie o lepszą kondycję MPK. Pytanie, kto jest beneficjentem?
k
kiki
on tylko wykonał polecenie swojej Pani Prezydent a później poszedł do McDonalda na Happy Meala dupek jeden
T
Tomasz.bu
Mocny kandydat w plebiscycie na Łodzianina Roku
G
Gość
Ludzie to jest nabijanie kasy biletami w MPK
.
Proponuję, żeby pan B pozamieniał jeszcze nazwy ulic, i wtedy będzie naprawdę ciekawie. Plus korekty do rozkładu jazdy MPK co parę miesięcy. ..wyjątkowo uzdolniony człowiek.
b
berserker
Do poszerzania to trzeba by wyburzyć sporo zabytkowych kamienic. Takie miasto.
Dodaj ogłoszenie