Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest konkret: miasto wybrało wykonawcę dokumentacji na tunel drogowy który połączy Janów z Mileszkami

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Nareszcie jest konkret w sprawie tunelu drogowego pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Hetmańskiej. Wybrany został wykonawca, który stworzy program funkcjonalno-użytkowy i dokumentację techniczną. W połowie roku miasto złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji. Dzięki temu pod koniec 2024 r. poznamy wykonawcę budowy wiaduktu. Będzie on miał ok. rok na projektowanie i dwa lata na realizację prac.

Kolejki samochodów coraz dłuższe

Tunel na przedłużeniu al. Hetmańskiej zastąpi przejazd ze szlabanami na ul. Transmisyjnej. Równolegle z nim powstanie też wiadukt nad torami na ul. Malowniczej. Mieszkańcy Janowa, Olechowa i Andrzejowa nie będą już musieli stać na przejazdach i tracić długie minuty w oczekiwaniu na ich otwarcie. Sytuacja stała się tu już trudna do zniesienia, bo niekiedy szlabany są zamykane nawet co 2-3 minuty. A kolejki samochodów z roku na rok stają się coraz dłuższe, przybywa też pociągów na trasie z Łodzi Fabrycznej do Koluszek.

Nie trzeba będzie już zawracać pod Selgrosem

Jest jednak nadzieja, że za 3-4 lata zamiast stania na przejeździe kolejowym kierowcy przejadą przez tory bez zatrzymywania na wprost al. Hetmańską do ul. Frezjowej. Dzięki tunelowi uda się rozwiązać, przynajmniej częściowo, komunikacyjne problemy Widzewa. Przedłużenie al. Hetmańskiej znacznie przyspieszy przejazd z Janowa na Mileszki, Stoki czy do Nowosolnej. Zamiast zawracać pod Selgrosem, aby dojechać do Transmisyjnej i tam stać pod szlabanem, przejedziemy przez skrzyżowanie Hetmańskiej z Rokicińską na wprost i po chwili bezkolizyjnie pokonamy tory tunelem. Na wlocie, który obecnie prowadzi tylko do magazynów, powstanie nowa droga.

Nie tylko tunel, ale także wiadukt na Malowniczej

Równolegle z tą inwestycją ma być prowadzona druga, podobna choć zupełnie inna. Przy ul. Malowniczej powstanie drugi bezkolizyjny przejazd, ale w formie wiaduktu. Tu droga zostanie przerzucona nad torami. Obiekt zlokalizowany będzie pomiędzy ul. Rokicińską a autostradą A1, nieco bardziej na wschód, niż obecny przebieg ul. Malowniczej. Tym samym wygospodarowane zostanie miejsce na węzeł drogowy i połączenie wiaduktu z ul. Taborową, która zostanie przebudowana na odcinku od ul. Malowniczej do ul. Szancera. To pozwoli mieszkańcom Andrzejowa na dojazdy do swoich domów korzystając z nowej przeprawy.

Jak dobrze pójdzie to w 2027 pojedziemy

Zarówno na tunel na Hetmańskiej, jak i na wiadukt na Malowniczej, wybrany jest już wykonawca, który przygotuje dokumentację techniczną. To oznacza, że klamka zapadła - obie inwestycje zostaną zrealizowane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w 2027 roku skończą się udręki tych, którzy z Widzewa jeżdżą przez Mileszki czy Nowosolną, a uciążliwe stanie pod szlabanami przejdzie, przynajmniej w tym rejonie Łodzi, do historii.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest konkret: miasto wybrało wykonawcę dokumentacji na tunel drogowy który połączy Janów z Mileszkami - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki