ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Nowi posłowie z województwa łódzkiego

  Rozwiń
  Rocznica katastrofy smoleńskiej. Sztafeta gen. broni...

  Rocznica katastrofy smoleńskiej. Sztafeta gen. broni Tadeusza Buka wystartowała ze Spały [FOTO,FILM]

  Beata Dobrzyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rocznica katastrofy smoleńskiej. Sztafeta gen. broni Tadeusza Buka wystartowała ze Spały [FOTO,FILM]
  1/9
  przejdź do galerii
  W poniedziałek, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Spale odbyły się uroczystości przy grobie gen. broni Tadeusza Buka, mieszkańca Spały, który również zginął w prezydenckim tupolewie. Po raz siódmy ze Spały wystartowała również sztafeta pamięci generała.
  W poniedziałek, 10 kwietnia, na cmentarzu w Spale, dokładnie o godz. 8.41 przy grobie gen. Tadeusza Buka, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej odbyło się uroczyste składanie wieńców i zapalenie zniczy. W tej uroczystości przed wszystkim uczestniczyła rodzina generała, ale także przyjaciele, znajomi, koledzy z wojska oraz przedstawiciele wielu tomaszowskich instytucji, które przez lata współpracowały z generałem i dobrze go znały.

  Wśród gości byli m.in. polscy generałowie w stanie spoczynku: gen. broni Mirosław Różański, gen. broni Waldemar Skrzypczak, gen. dywizji Ireneusz Bartniak i gen. dywizji Jan Kempara.

  Następnie sprzed bram cmentarza, niedaleko stacjonującej 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, w której kilka lat pełnił służbę rozpoczęli swój bieg uczestnicy VII Sztafety Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka. Bieg zakończy się 21 kwietnia 2017 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której generał Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Warta, Błaszki, Brzeziny, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Nową Sól, Kożuchów kończąc swój bieg w Żaganiu, łącznie mając do pokonania dystans ok. 450 kilometrów.

  Pałeczkę sztafety biegaczom przekazała córka generała Elżbieta, a starterem biegu był jego syn Mariusz. W sztafecie biegną m.in. żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 34. Brygady Kawalerii Pancernej, a także uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie.

  Głównym celem imprezy jest, poprzez bieganie oraz aktywny styl życia, utrwalać pamięć o generale. Sztafeta ma także swój wymiar edukacyjny. Jej uczestnicy będą prowadzić pogadanki w szkołach i instytucjach, spotykać się z władzami i przedstawicielami stowarzyszeń. Dzięki temu przybliżą sylwetkę wielkiego polskiego dowódcy.

  Kolejnym elementem spalskich uroczystości była msza święta w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która odbyła się w kościółku w Spale.

  Po zakończeniu mszy świętej, zapalone zostały znicze i złożone wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej śp. gen. broni Tadeusza Buka na moście nad rzeką Pilicą w Spale.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dowody, Kaczyński, podaj dowody albo zamilcz.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo