Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Hitlerowcy w Łodzi [GALERIA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ]

Andrzej Boratyński
Zbiory Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Zbiory Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Mija 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji publikujemy unikalne zdjęcia, przedstawiające moment wkroczenia wojsk niemieckich do Łodzi. W czasie okupacji całkowicie zmieniło się oblicze miasta. Zapraszamy do oglądania archiwalnych fotografii z tamtego okresu, przygotowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Niemcy traktowali w swoich planach Łódź jako przyszłe miasto niemieckie, które miało wejść i weszło w granice III Rzeszy. Po wkroczeniu wojsk do miasta, rozpoczęły się rządy terroru.

Hitlerowcy w Łodzi

Łódź była też miastem szczególnym, ze względu na swój charakter narodowościowy. Miasto nie zostało zniszczone ani we wrześniu 1939 roku, ani później podczas wyzwalania przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Hitlerowskie władze swoją uwagę skupiły na jego mieszkańcach.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY POŚWIĘCONEJ LATOM OKUPACJI

- Okupacja niemiecka zmieniła całkowicie oblicze narodowościowe miasta. Łódź była jednym z głównych ośrodków, skąd Niemcy czerpali przymusową siłę roboczą. Z jednej strony oczyszczano miasto z ludności żydowskiej, a z drugiej prowadzono przymusową migrację ludności polskiej. Pod koniec wojny z Łodzi uciekło też około 80 tys. mieszkających tu Niemców, przez co Łódź powojenna stała się już miastem jednolitym narodowościowo - mówi prof. Przemysław Waingertner, historyk Uniwersytetu Łódzkiego.

W czasie okupacji w najtrudniejszej sytuacji byli Żydzi, zamknięci w getcie. - Łódzkie getto było wielkim obozem pracy. Zostało utworzone w specyficznych warunkach terytorialnych jako ogrodzona dzielnica, co znacznie utrudniało ucieczkę - mówi prof Waingertner. Bałuty nie były wówczas skanalizowane, przez co ucieczka kanałami nie była możliwa tak jak w przypadku Warszawy. Łódzkie getto było też najdłużej funkcjonującym, przebywało w nim łącznie około 300 tys. osób, a przeżyło ok. 900 osób - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki