Rodzaje lamp – co warto wiedzieć przed zakupem i jakie lampy warto mieć w swoim domu lub mieszkaniu?

Artykuł sponsorowany Mateomerket
Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu lub mieszkania to kluczowy aspekt, jeżeli ma być ono funkcjonalne, klimatyczne, ale również naprawdę estetyczne. Jakie rodzaje lamp wybrać, czym się one charakteryzują, na co zwracać uwagę przy ich zakupie i czy warto decydować się tylko na jeden rodzaj lamp?

Odpowiednie oświetlenie domu czy mieszkania to zawsze połączenie różnych rodzajów oświetlenia. Każdy z nich posiada inne zalety, które warto wykorzystywać, jednocześnie w takich przypadkach, gdy ich wady nie będą nam przeszkadzać. Oto najpopularniejsze rodzaje oświetlenia, na które decydują się Polacy, oraz podstawowe informacje o nich, które pomogą każdemu podjąć właściwą decyzję zakupową.

Lampy stojące

Lampy stojące to coraz popularniejsze rozwiązania w polskich domach. Często prezentują się bardzo estetycznie, do tego łatwo kierować strumieniem światła, który generują. Idealne połączenie funkcjonalność oraz wartości dekoracyjnych.

Lampy stojące nie sprawdzą się jednak w pomieszczeniach małych, podobnie jak i w samych domach czy mieszkaniach, w których warto oszczędzać miejsce – z jednej strony same będą je zajmować, z drugiej strony, aby je wyeksponować, wolna przestrzeń również będzie potrzebna. Dodatkowo nie sprawdzą się jako podstawowe oświetlenie w danym pomieszczeniu, więc i tak trzeba będzie zdecydować się w nim na dodatkowe źródło światła.

Sprawdzą się idealnie w roli dodatkowego oświetlenia do czytania.

Lampy wiszące i żyrandole

Lampy wiszące to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli poszukiwane jest główne źródło światła w danym pomieszczeniu. Umieszczone na jego środku, idealnie oświetlą całość z góry, dzięki czemu brak światła nie będzie nikomu doskwierał. Minusem lamp wiszących jest fakt, że często mogą okazać się zbyt okazałe i zbyt duże w przypadku niewielkich pomieszczeń, co będzie działo się, zwłaszcza gdy wybór padnie na żyrandole. W obu przypadkach konieczna jest odpowiednia regulacja wysokości lampy nad podłogą, przez co oświetlenie wiszące nie sprawdzi się, gdy pokój nie ma standardowej wysokości, lecz jest niższy.

Żyrandole kojarzą się klasycznie, jednak w przypadku lamp wiszących, ilość modeli dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu będzie można dopasować je do absolutnie każdej aranżacji danego wnętrza.

W ich przypadku warto zwrócić uwagę na możliwość dowolnej regulacji wysokości nad podłogą oraz ilością miejsc na żarówki – często 3 żarówki o mniejszej mocy okażą się lepszym rozwiązaniem w dużym pomieszczeniu, niż jedna, osadzona centralnie, bardzo mocna żarówka, oślepiająca każdego, kto spojrzy na nią, chociaż na ułamek sekundy.

Kinkiety

Kinkiety sprawdzą się idealnie w przypadku, gdy potrzebne będzie doświetlenie danego pomieszczenia. Często nie generują one wiele światła, dlatego sprawdzają się w miejscach, które nie zawsze muszą być idealnie doświetlone (jak np. korytarze), ale również w samych pomieszczeniach, jednak konieczna jest ich odpowiednia ilość lub dodatkowe wsparcie innymi źródłami światła.

Same kinkiety wewnętrzne to jednak rozwiązanie wszechstronne i uniwersalne, ilość modeli dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu uda się je dopasować do danego pomieszczenia i jego klimatu.

Przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak świecą – mogą bowiem świecić w górę, w dół lub i w górę, i w dół. Jeżeli będziemy często znajdować się pod kinkietami, np. czytając, konieczne będzie, aby świeciły one w dół. W przypadku korytarzy kinkiety mogą świecić w górę, jednak w takim przypadku konieczne jest zamontowanie ich na odpowiedniej wysokości, nie zbyt blisko sufitu.

Kinkiety często sprawdzają się rewelacyjnie w łazienkach, łatwo bowiem zamontować je koło lustra, a wtedy idealnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło światła, które dokładnie, ale niezbyt mocno, doświetli naszą twarz w razie potrzeby.

Plafony

Plafony to płaskie lampy, które dokładnie przylegają albo do powierzchni sufitu, albo ściany. Eleganckie, bardzo uniwersalne, również bardzo proste w dopasowaniu, niezależnie od stylu, który preferujemy. Często stosowane są w pomieszczeniach biurowych, hotelach czy kawiarniach, bowiem jest to oświetlenie bardzo praktyczne, które potrafi generować wiele światła i doświetlać dobrze całe pomieszczenie.

Plafony mogą być głównym źródłem światła w danym pomieszczeniu, jeżeli tylko tego chcemy, ale mogą również okazać się jego źródłem dodatkowym.

Kupując ten rodzaj oświetlenia, zawsze trzeba zwracać uwagę na rodzaj jego oprawy – chodzi jednak nie tylko o jej wygląd. Jeżeli zdecydujemy się na plafony w drewnianej obudowie, będzie ona uniemożliwiała rozchodzenie się światła po suficie. Jeżeli zależy nam na tym, by światło się rozchodziło, warto wybrać plafony w oprawie wykonanej ze szkła.

Inne rodzaje oświetlenia

Powyższe propozycje to jedynie najpopularniejsze rodzaje oświetlenia w polskich domach i mieszkaniach. Warto nie zapominać również o innych jego źródłach, takich jak lampy biurkowe, oświetlenie punktowe czy oświetlenie stropowe. Odpowiednie zestawienie ze sobą rożnych rodzajów lamp sprawi, że będzie istniała możliwość idealnego doświetlania całego pomieszczenia, lub ograniczenia ilości światła do jego klimatycznej ilości. Dzięki temu całość będzie funkcjonalna, a wiele lamp, dobranych do siebie pod kątem estetycznym, stworzy prawdziwą dekorację.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze sklepu Mateomerket.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki