Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina 500 plus. Na wsiach nie chcą składać wniosków przez internet

Redakcja
Mieszkańcy wsi nie mają zaufania do elektronicznej drogi składania wniosków. Wolą tradycyjne metody
Mieszkańcy wsi nie mają zaufania do elektronicznej drogi składania wniosków. Wolą tradycyjne metody Tomasz Czachorowski/archiwum Polska Press
W gminach w pow. bełchatowskim tylko po kilka procent wniosków o przyznanie świadczenia 500+ wypełniono przez internet. Dlaczego?

Brak zaufania do drogi elektronicznej najbardziej widoczny jest w gminie Drużbice. Na 360 złożonych do lipca wniosków zaledwie trzy przesłano przez internet. Tym samym wnioski internetowe w ogólnej puli mają tu udział na poziomie niespełna jednego procenta. Czy to brak zaufania do komputerów?

- Myślę, że to może być kwestia tego, że u nas mniejsza niż w miastach jest liczba rodzin, w których oboje rodziców pracuje - domyśla się Bożena Zielińska, wójt gminy Drużbice. - I przez to mają więcej czasu na to, żeby osobiście przyjść do urzędu i złożyć papierowy wniosek - dodaje się wójt. Domyśla się też, że do tej osobistej wizyty mogło zachęcić i to, że w pierwszym etapie realizacji programu w Drużbicach wyznaczono dni, w których przyjmowane były wnioski z poszczególnych wiosek. Dzięki temu nie było kolejek - a to właśnie widmo stania w kolejce w urzędzie często mogło przesądzać o tym, czy ostatecznie ktoś decydował się na papier, czy na internet.

RODZINA 500 PLUS. Wzrośnie liczba osób korzystających z zasiłków rodzinnych

Do internetu przekonania nie mają też najwyraźniej mieszkańcy gminy Rusiec. Tylko 23 wnioski złożono tu przez internet, resztę (było ich 365) - na papierze. Tym samym wnioski elektroniczne stanowiły 6 proc. ogółu złożonych. Na dodatek cztery spośród tych 23 dokumentów zostały wypełnione z błędem, więc ich autorzy i tak musieli osobiście stawić się w urzędzie, żeby je poprawić.

Niewiele lepiej wypada pod tym kątem gmina Szczerców, gdzie niespełna 9 proc. wniosków to te internetowe. Było ich dokładnie 53 przy 619 dokumentach złożonych tradycyjnie - na papierze.

Prawie 13 proc. wszystkich wniosków, jakie złożono w gminie Kluki to elektroniczne (41 internetowych przy 258 wnioskach tradycyjnych). Relatywnie dobry wynik? Nie do końca, bo ponad połowa została wypełniona z błędami i osoby, które się na to zdecydowały i tak musiały ostatecznie sięgnąć po papier.

Rodzina 500 plus. Łódź ma problemy z wypłacaniem pieniędzy z 500 plus

Do ciekawej sytuacji doszło w gminie Bełchatów. Wniosków tradycyjnych mieszkańcy złożyli tu 691. Internetowych wpłynęło 317, stanowiły więc niemal trzecią część wszystkich podań. Świetny odsetek? Tak byłoby, gdyby nie to, że prawie połowa została... źle skierowana.

- Aż 155 wniosków przesłanych drogą elektroniczną zostało niewłaściwie złożonych. Zamiast do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie, powinny były zostać skierowane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, bo dotyczyły mieszkańców miasta, a nie gminy - mówi Wioletta Bąk-Kempa, rzeczniczka Urzędu Gminy Bełchatów. - Nasi pracownicy przesyłali je do właściwego odbiorcy - dodaje.

W samym mieście odsetek wniosków elektronicznych był wyższy. Wyniósł 30 proc.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 - 31 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki