MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok Awangardy. Wystawa „Poruszone ciała” w ms1

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Pytanie o cielesne i ruchowe doświadczenia nowoczesności postawi wystawa „Poruszone ciała”, pierwsza zapowiadająca Rok Awangardy 2017.

Temat ten podjęty będzie w sposób interdyscyplinarny, a kontekstem dla niego będą praktyki taneczne, choreograficzne i teatralne. Punktem wyjścia dla kuratorki wystawy, Katarzyny Słobody, będzie zaś praktyka i teoria rzeźbiarska Katarzyny Kobro, rosyjskiej artystki, która w drodze na Zachód z mężem Władysławem Strzemińskim osiadła przed wojną w Łodzi i miała wkład w rozwój awangardowej sztuki - także w kolekcję, która stała się początkiem Muzeum Sztuki.

Wystawa „Poruszone ciała” otwarta zostanie w piątek, 18 listopada, o godz. 18 w historycznej siedzibie tej instytucji, dawnym pałacu fabrykanta Maurycego Poznańskiego (ul. Więckowskiego 36), konfrontować będzie rzeźby Kobro z praktykami tanecznymi pierwszej połowy XX wieku - stanowią one kontekst dla twórczości tej artystki.

Tak jak tancerki i choreografki tańca modernistycznego takie jak Isadora Duncan i Loïe Fuller, Kobro w swoich tekstach teoretycznych pytała o ruch i jego relacje w przestrzeni. Z kolei w artystycznej praktyce poruszała temat racjonalizacji i funkcjonalizacji ruchu w życiu codziennym. Pionierki modernistycznego tańca zerwały z rygorem baletowych układów, wprowadzając swobodę ekspresji w tańcu. Ciekawość ciała i jego ruchu - u progu XX wieku - przełożyły się na badanie jego anatomicznych uwarunkowań i eksperymentowanie z nim. Jednocześnie zrywano z kulturowymi i społecznymi schematami ruchowymi, w jakie „wtłoczone” było ciało kobiety na początku XX wieku.

Wystawa przybliży eksperymenty taneczne i choreograficzne poprzez archiwalne filmy i fotografie, ale ma nie mieć wyłącznie charakteru archiwalnego. Projekt wystawienniczy zaaranżowano we współpracy z teatralną choreografką Karoliną Fandrejewską. Z tego materiału czerpie scenografia, która posłuży za inspirację pracom performatywnym takim twórcom jak: Tomasz Bazan (podczas wernisażu), Noa Eshkol Chamber Dance Group, Noa Shadur. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie jest m.in. konferencja „Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu” przygotowana wspólnie z Katedrą Dramatu i Teatru UŁ (3-4 grudnia). Jej kuratorkami są prof. Małgorzata Leyko i Katarzyna Słoboda.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 7 - 13 listopada października 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki