Rośnie nowe centrum

  Rośnie nowe centrum

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rośnie nowe centrum
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Jest to z pewnością miejsce, które dziś przyciąga uwagę, jak żadne inne w Łodzi. Deklasuje wszystkie fabrykanckie pałace i postindustrialne kompleksy.
  Głowy zadzierają mieszkańcy Łodzi i goście, którzy między ulicami Tuwima, Kilińskiego, Narutowicza i Kopcińskiego obserwują, jak tworzą się kształty Nowego Centrum Łodzi.

  EC1 to najstarsza łódzka elektrownia, zbudowana w 1907 roku. Od ostatecznego wyłączenia w 2001 roku stała niezagospodarowana i zaczynała niszczeć. Pod jej urokiem znalazł się amerykański reżyser David Lynch, od 2000 roku stały gość w Łodzi za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage".

  Od 2004 roku władze Łodzi z prezydentem Jerzym Kropiwnickim na czele chciały zainteresować reżysera cyklicznymi lub stałymi działaniami w mieście. Po roku dyrektor festiwalu Marek Żydowicz zaproponował Jerzemu Kropiwnickiemu utworzenie w elektrowni EC1 Studia Filmowego Davida Lyncha. Zaznaczył, że miałoby to stać się impulsem dla rewitalizacji całego obszaru w centrum miasta i okolicy Dworca Łódź Fabryczna.

  Aby przeprowadzić tak wielką inwestycję, w 2006 roku przy zaangażowaniu amerykańskiego reżysera powstała Fundacja Sztuki Świata. Miała ona między innymi stworzyć program funkcjonalno-użytkowy i adaptacji EC1 Wschód na Studio Filmowe. Prezydent miasta i Rada Miasta jednogłośnie zdecydowali się sprzedać Fundacji budynek za 4 tys. zł (99,9 proc. jego wartości).

  Rychło, wspólnie z miastem, Fundacja powołała do życia instytucję kultury EC1 Miasto Kultury, która zajmuje się kontrolą i przeprowadzeniem rewitalizacji na obszarze dawnej elektrociepłowni.

  Całkowita wartość projektu rewitalizacji EC1 równa jest niebagatelnej kwocie 274 milionów złotych, z czego 82,7 mln zł to wartość dofinansowania pozyskana przed laty z budżetu Unii Europejskiej.

  Na prawo most, na lewo most...

  Dobiegają już końca prace rewitalizacyjne we wschodniej części kompleksu dawnej zabytkowej elektrociepłowni.

  Jej futurystyczne, obłe kształty nawiązują do scenografii "Diuny", filmu z gatunku science fiction w reżyserii Davida Lyncha, bo to właśnie jego studio w początkowych założeniach, gdy rodziła się idea rewitalizacji EC1, miało powstać w tym obiekcie. Trzy lata temu władze miasta wystąpiły jednak do sądu o przyznanie prawa do odkupu budynku od Fundacji Sztuki Świata i po dwóch latach sprawę wygrały. Dziś szanse, że nastąpi powrót do pierwotnej idei, są raczej nikłe, choć w polityce nie istnieje słowo "nigdy". Ale póki co, nic na to nie wskazuje.

  Stopniowo "odpadły" od projektu Nowego Centrum Łodzi takie inwestycje, jak budowa Specjalnej Strefy Sztuki i Camerimage Łódź Center, czyli ulokowanego w pobliżu studia Lyncha obiektu według projektu światowej sławy architekta Franka Gehry'ego. To tu w przyszłości miał odbywać się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", a także najważniejsze łódzkie festiwale.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny