MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi, Gabrielem Gietzky'm WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Pokazem dwóch prapremierowych przedstawień w sobotę 30 września uroczyście otwiera swoją nową siedzibę przy Sienkiewicza 75/77 Teatr Pinokio w Łodzi. O spektaklach i rozpoczętym sezonie artystycznym w "Pinokio" mówi nam dyrektor Teatru, Gabriel Gietzky.

Nowym domem Teatru Pinokio stał się zrewitalizowany zespół pofabryczny, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą i mieszczący aż dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów, a także przestronne sale warsztatowe czy własne studio nagrań.

[cyt Teatr długo czekał na tę przeprowadzkę, choć zespół zawsze z sentymentem będzie myślał o poprzedniej, wieloletniej siedzibie, gdzie budowała się jego historia – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. – Teraz zyskujemy nowe możliwości i komfort pracy. Chcemy, by ta przestrzeń była miejscem spotkań ze sztuką, twórczego fermentu i nowego myślenia o teatrze młodego widza. To tu możemy budować otwartą międzypokoleniową teatralną społeczność, skupioną wokół odważnych, bezkompromisowych spektakli.[/cyt]

W sobotę 30 września na Małej Scenie, od godz. 12, odbędzie się prapremierowy pokaz wydarzenia scenicznego „Zamieniam się w słuch”, adresowanego do widzów od czwartego roku życia. Spektakl w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, inspirowany jest stworzoną przez prof. Monikę Wiśniewskią-Kin metodą nauki czytania „Skuteczne zdziwienie”, wdrażaną pilotażowo w łódzkich przedszkolach. Wyzwalanie obrazu dźwiękowego oraz wizualnego głosek i liter w dziecięcej świadomości poprzez słowo, obraz oraz ruch rozbudzać ma wrażliwość i sprawność intelektualną małych widzów.

Natomiast od godz. 16 po raz pierwszy zobaczyć będzie można „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, czyli bazującą na trylogii Petera Wohllebena historię o życiu leśnej wspólnoty. Twórcom zależało na stworzeniu wielowątkowej opowieści o synergii i odpowiedzialności za wspólnotę. Czemu bez problemu rozpoznajemy logotypy znanych koncernów, a trudno nam odróżnić liść brzozy od liścia lipy? Czy umiemy słuchać, gdy mówi do nas las? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania i wyprawę przez las wraz z aktorami-przewodnikami, twórcy zapraszają widzów od siódmego roku życia.

Obu spektaklom, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, towarzyszyć będą działania edukacyjne: warsztaty kontekstowe oraz autorska gra przestrzenna, przybliżająca kluczowe pojęcia leśnej ekologii, rozgrywająca się w przestrzeniach nowej siedziby teatru.

Repertuar pierwszego sezonu "Pinokia" w nowej siedzibie wypełnią również tytuły, które zdążyły już podbić serca dziecięcej publiczności i opiekunów. Widzowie znów będą mogli prześledzić poruszającą, choć nieoczywistą historię o odwadze do bycia sobą dzięki spektaklowi „Mój cień jest różowy”, poznać losy Pana Ryjówki i jego żony w spektaklu „Pani za Malutka” czy odkryć świat bez słów z projektem „Wojnokraka” zrealizowanym równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Powrócą również, „Dzieci z Bullerbyn”, „Wielki Buzz Grow”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Będą też kolejne premiery. Już 2 grudnia w repertuarze zagości „Księga dżungli”, a do końca sezonu teatr przy Sienkiewicza zrealizuje jeszcze dwa nowe tytuły.

Obejrzyj wideo z naszą rozmową z dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi, Gabrielem Gietzky'm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki