Nasza Loteria

Rozmowa z Grzegorzem Schreiberem, marszałkiem województwa łódzkiego. Inwestycje na niespotykaną dotąd skalę

Piotr Samsik
Piotr Samsik
Marszałek Grzegorz Schreiber o wielkich inwestycjach w województwie
Marszałek Grzegorz Schreiber o wielkich inwestycjach w województwie Archiwum Polska Press
Grzegorz Schreiber: Inwestujemy w łódzkie na niespotykaną wcześniej skalę. Marszałek województwa łódzkiego o rozwoju regionu.

Jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat, czyli rozbudowa sieci kolejowej w naszym regionie, wchodzi w fazę realizacji. Podpisane już zostały wszystkie umowy dotyczące zadań, które uzyskały wsparcie z rządowego programu Kolej Plus rządu. Czuje pan dumę?

Oczywiście. To trzy duże i niezwykle ważne dla mieszkańców naszego województwa projekty. Ich realizacja jest w jakimś stopniu wynikiem moich starań, ale przede wszystkim dobrej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bo to właśnie rządowy program Kolej Plus pozwoli nam rozbudować sieć kolejową. Dzięki tym inwestycjom możliwe będzie uruchomienie pasażerskich połączeń kolejowych z Wielunia, Wieruszowa i Bełchatowa do Łodzi. Nasz region czekał na to długie lata. Z kolei pociągi z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska Kamiennej w województwie świętokrzyskim wróciły na trasę po 12 latach przerwy. Warto dodać, że wsparcie rządu dla naszego regionu sięgnęło tu ponad miliarda złotych. To kolejny krok do celu, który wyznaczyłem sobie na początku kadencji samorządu, czyli likwidacji białych plam na komunikacyjnej mapie województwa. Podejmujemy zresztą szereg kompleksowych działań, aby ten cel zrealizować. Systematyczne rozwijamy ofertę Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, między innymi inwestując w nowoczesny, ekologiczny tabor: wygodne pociągi i elektryczne autobusy. Ze wsparciem rządu przywracamy i tworzymy połączenia autobusowe. Mamy już 42 nowe linie, dzięki którym mieszkańcy miejscowości, o których nasi poprzednicy zapomnieli, mogą wreszcie dojechać do pracy, szkół, placówek służby zdrowia.

Między innymi po wyremontowanych wojewódzkich drogach…

Inwestujemy w drogi wojewódzkie na niespotykaną wcześniej skalę. W poprzedniej kadencji samorządu wyremontowanych zostało tylko 115 kilometrów dróg. W tej kadencji już około 350 kilometrów. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróżujących samochodami, ale także dla pieszych, bo wiele z tych remontów to działania kompleksowe obejmujące budowę bezpiecznych przejść, chodników, ścieżek rowerowych. Na wiele z tych inwestycji mieszkańcy czekali latami. My je realizujemy. A przecież to nie tylko remonty już istniejących dróg, ale także budowa nowych. Choćby wyczekiwanych przez mieszkańców obwodnic, które wyprowadzają ruch samochodowy z centrów miejscowości. Tak jest w Pradze w powiecie poddębickim, w Kwaskowie w powiecie sieradzkim, czy w Bełchatowie. W Koluszkach powstał nowy wiadukt nad torami kolejowymi. Ta inwestycja Samorządu Województwa Łódzkiego została wsparta z budżetu krajowego. Wykorzystujemy przy tych działaniach nie tylko pieniądze z budżetu województwa, ale także fundusze unijne i świetne programy rządu Prawa i Sprawiedliwości: Polski Ład, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Jeśli dołożymy do tego wsparcie w przywrócenie linii tramwajowych z Pabianic i Zgierza do Łodzi, to doskonale widać, że nasze działania są kompleksowe. Że wykorzystujemy wszelkie możliwości, aby mieszkańcy byli mobilni. Ma to także bezpośredni wpływ na rozwój przedsiębiorstw, bo poprawia dostępność do rynku pracy.

Z transportem, tym razem towarowym, związana jest inna ważna inwestycja, czyli zmierzająca już do finiszu budowa portu multimodalnego w zduńskowolskich Karsznicach. Kiedy otwarcie?

Port jest prawie gotowy. Spółka PKP Cargo, która go buduje, zaczęła już rekrutować pracowników. Inwestycja jest realizowana w założonym tempie, więc jak już kilkakrotnie zapowiadałem, port zostanie uruchomiony jesienią tego roku. Jestem dumny, ponieważ długo o to zabiegałem. Musiałem pokonać wiele przeszkód i przeszkodzić ludziom, którym ta inwestycja się nie podobała. Przypomnę, że budowę portu przez lata obiecywało wielu lokalnych samorządowców. Ale z tych słów niewiele wynikało. Pewnie brakowało determinacji, porozumienia ponad podziałami. Mnie tej determinacji nie zabrakło. Tak, jak chęci do rozmów na rożnych szczeblach, aby port w Karsznicach mógł w końcu powstać. Już w 2017 roku odwiedziliśmy to miejsce z premierem Mateuszem Morawieckim, bo chciałem, aby na własne oczy zobaczył, jaki potencjał tu tkwi i że koniecznie trzeba to wykorzystać. Starania o budowę terminalu zacząłem realizować wkrótce po tym, jak w 2018 roku objąłem funkcję marszałka województwa łódzkiego. Cel został osiągnięty. Dokładnie tak, jak zapowiadaliśmy z premierem przed kilkoma laty. Ale jesteśmy też świadkami szerszego procesu, bo województwo łódzkie staje się właśnie logistyczną potęgą. W końcu zaczniemy w pełni wykorzystywać nasze położenie i staniemy się ważnym w skali kraju i Europy hubem przeładunkowym dla przewozów kontenerowych.

Za nami także seria zakończonych inwestycji w szpitalach wojewódzkich.

Troska o zdrowie mieszkańców to również jeden z moich priorytetów. Dlatego systematycznie rozwijamy nasze szpitale, inwestujemy w nowoczesny sprzęt. Na dużą skalę remontujemy i rozbudowujemy wojewódzkie placówki zdrowia. To wiele różnych inwestycji. Dobiega końca między innymi rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jest to ostatni etap przekształcania go w wojewódzkie centrum onkologii. W Koperniku oddaliśmy też niedawno do użytku zmodernizowaną i rozbudowaną przychodnię rehabilitacyjną. W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi działają już przebudowane oddziały chorób wewnętrznych i geriatrii oraz rehabilitacji kardiologicznej. W szpitalu wojewódzkim w Sieradzu niedawno zakończył się remont oddziału reumatologicznego. Wcześniej zbudowaliśmy tu nowoczesny blok operacyjny. Dbamy też o to, aby mieszkańcy mieli możliwość korzystania z programów profilaktycznych, między innymi leczenia niepłodności, który to program realizujemy w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi. To tylko niektóre z naszych działań i inwestycji dzięki którym mieszkańcy województwa mają lepszy dostęp do opieki medycznej realizowanej w coraz lepszych warunkach i przy użyciu coraz nowocześniejszego sprzętu.

Pośrednio ze zdrowiem związany jest też szeroko zakrojony program „Łódzkie Ogrodem Polski”.

Ten program to zachęta do tego, aby w naszych miastach i gminach powstawały enklawy zieleni, żeby zdrowo i przyjemnie nam się mieszkało, pracowało oraz odpoczywało. Dzięki wsparciu, które lokalne samorządy otrzymują na zakładanie lub uatrakcyjnianie przestrzeni zielonych: ogrodów, parków, skwerów, zielonych placów zabaw. W ubiegłorocznej edycji programu przeznaczyliśmy na to 3 miliony złotych, w tym roku kolejne trzy miliony. Ale program zakłada także popularyzację przyrody: wycieczki prezentujące piękno naszego regionu, konkursy, szkolenia, warsztaty. W zeszłym roku z tej oferty skorzystało 4 tysiące mieszkańców. Specjaliści z zakresu ekologii, ogrodnictwa, przyrody czy bioróżnorodności odwiedzili każdy powiat. Jeśli mówimy o bioróżnorodności, warto wspomnieć o naszym wsparciu dla inwestycji Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Między innymi w zeszłym roku otwarte zostało tu regionalne centrum bioróżnorodności ogrodniczej, w którym składowane może być nawet 30 tysięcy genotypów warzyw i ziół. To ważne, bo zróżnicowane środowisko jest dużo odporniejsze na zmiany klimatu. Bioróżnorodność przyczynia się do ograniczenia wpływu zagrożeń naturalnych, w tym suszy.

Susza to w Łódzkiem wciąż palący problem?

Przede wszystkim to problem globalny, jednak nasz region dotyka szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ponad 60 procent naszego terenu to obszary rolnicze. Ale jestem zadowolony z efektów pracy, którą włożyliśmy w walkę ze skutkami suszy. Systematycznie wspieramy spółki wodne. Dzięki naszym posunięciom finansowanym z budżetu województwa, dzięki współpracy z rządem oraz przedsiębiorstwem „Wody Polskie” remontujemy jazy i zbiorniki retencyjne. W większości przypadków jest to nadrabianie wielu lat zaniedbań, wielu lat braku polityki dotyczącej wody. Duże znaczenie dla walki z suszą ma na przykład koordynowany przez „Wody Polskie” program Pilica LIFE, który będzie realizowany do roku 2030 w pięciu województwach. Najważniejsza dla naszej części Pilicy, w tym Zalewu Sulejowskiego, jest walka z niedoborem wody, ale również neutralizowanie zagrożenia powodziami i poprawa jakości wody w Pilicy i zalewie. W okolicach Sulejowa Pilica została pogłębiona. Dzięki tej inwestycji ludzie mieszkający w pobliżu rzeki nie muszą już bać się powodzi i jest szansa, że Sulejów znów będzie turystyczną potęgą. Sami stworzyliśmy program wsparcia remontów zbiorników małej retencji. W tym roku samorządy w naszym regionie otrzymają na to 4,6 miliona zł. To trzy razy więcej niż w roku ubiegłym, gdy program miał pierwszą edycję, i ponad dwa razy więcej niż pierwotnie planowaliśmy na ten rok. Staliśmy się liderem wśród województw w przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Równie dobre efekty przynosi program „Łódzkie ratuje zabytki”. Ile w tym roku przeznaczył na niego samorząd województwa?

Ratowanie historycznego dziedzictwa regionu jest naszym obowiązkiem, ale też kolejnym z moich osobistych priorytetów. Za jeden z najbardziej spektakularnych efektów tego podejścia uważam to, co zrobiliśmy z grodziskiem w Tumie pod Łęczycą. Ale to także setki wspartych przez nas remontów zabytków finansowanych z budżetu województwa w ramach programu „Łódzkie ratuje zabytki”. W tym roku budżet na zabytki to prawie 10,5 miliona złotych. W roku 2017, czyli zanim Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w województwie, na ich ratowanie przeznaczono około 1,3 miliona złotych. To pokazuje skalę naszego zaangażowania w ochronę dóbr kultury.

Imponujące jest także zaangażowanie samorządu województwa we wsparcie dla lokalnych samorządów.

Gdybym miał znaleźć wspólny mianownik tego wsparcia, to chyba kluczowe byłoby tu inwestowanie w wartość najważniejszą, czyli rodzinę. Wspieramy rodziny na różne sposoby, na przykład dotując inwestycje, dzięki którym rodzinom łatwiej się żyje. Budowę żłobków i przedszkoli, remonty szkół i obiektów sportowych, w oparciu o fundusze unijne, ale także o nasz program „Infrastruktura sportowa plus”. Mamy programy stypendialne dla najzdolniejszych uczniów i studentów. Staram się, aby nasze województwo rozwijało się kompleksowo, żeby było miejscem, w którym bezpiecznie, ciekawie i zdrowo się żyje.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oszuści i kłamcy
Niespotykanej długości kiełbasa wyborcza.

Ale uwaga! Ta kiełbasa istnieje tylko na papierze!
D
Demi Clarinda
I’m currently generating over $35,100 a month thanks to one small internet job, 3P7 therefore I really like your work! I am aware that with a beginning capital of $28,800, you are presently making a sizeable quantity of money online.

Just open the link——->> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki