Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się Łódzkie Spotkania Teatralne

Łukasz Kaczyński, jk
Na początek spektakl "Planeta Lem" Teatru Biuro Podróży
Na początek spektakl "Planeta Lem" Teatru Biuro Podróży materiały promocyjne
Już w sobotę po raz 35. rozpoczną się Łódzkie Spotkania Teatralne - jedna z najważniejszych imprez teatru niepokornego, nieinstytucjonalnego, alternatywnego, awangardowego... Jakim terminem by go nie określić, czeka nas wydarzenie wyjątkowe już choćby dlatego, że ŁST 2012 potrwają aż do... grudnia.

Nowa formuła ŁST zakłada wyjście z imprezą do mieszkańców województwa. Jednak nim się to stanie, w sobotę 1 września o godz. 20 w Łódzkim Domu Kultury ujrzymy polsko-niemiecki spektakl "Krabat" Figurentheater Wilde & Vogel oraz Grupy Coincidentia w reż. Christiane Zanger.

Artyści od lat eksperymentują z teatrem formy. Krabat, zbłąkana sierota wojenna, odnajduje schronienie u jedenastu młynarczyków i ich Mistrza. Ile jednak można znieść, byle tylko mieć strawę i dach nad głową? Ekspresja obrazów, sceniczny humor przy minimum słów, wspartych muzyką na żywo - tak w skrócie wygląda przedstawienie "Krabat", powstałe na pograniczu teatru figur, żywego aktora i muzyki.

Spektakle w dużych miastach województwa łódzkiego w ramach 35. ŁST prezentowane będą na regionalnych scenach Teatru im. Stefana Jaracza, a także w plenerze. Już w niedzielę, 2 września, warto odwiedzić Łowicz. Niezapomniany Teatr Biuro Podróży pokaże tam na rynku Starego Miasta "Planetę Lem". Inspiracją do jego powstania była przenikliwa proza Stanisława Lema. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami, a dyskusję poprowadzi dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska.

Na 35. ŁST zostanie pokazanych 12 spektakli. Wystąpią artyści m.in. z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Ujrzymy ich m.in. w Bełchatowie, Kutnie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach i Wieluniu. Imprezę zwieńczą w grudniu dwa przedstawienia w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program znajdzie się niebawem na stronie internetowej lodzkiespotkaniateatralne.pl.

Pierwsza edycja ŁST, przez lata najważniejszego festiwalu w Polsce, odbyła się w 1964 roku. Impreza przerwana w latach 80. z powodów politycznych, wróciła w 1992 roku. Rok 2009 był przełomowy. Długoletni dyrektor festiwalu Marian Glinkowski otwierając ŁST zapowiedział, że rezygnuje z funkcji i przedstawia jako swą następczynię instruktorkę teatralną Annę Perek. Kierownikiem został z ramienia ŁDK Marcin Wartalski, a ŁST zmieniły formułę. Perek zaś stanęła na czele nowego festwalu "Spotkania".

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki