Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w Łodzi. Zatrudniają niepełnosprawnych, ale nie przestrzegają ich praw

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Inspektorzy pracy skontrolowali firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Niestety, wykryli wiele nieprawidłowości.

Inspektorzy w ubiegłym roku sprawdzili 144 firmy i w sumie przeprowadzili w nich 171 kontroli. Te firmy i zakłady pracy zatrudniały w sumie ponad 9 tysięcy osób, w tym ponad 5,3 tysiąca osób niepełnosprawnych. Odwiedzili zakłady pracy chronionej, a także zakłady, które się ubiegają o taki status oraz „zwykłe” firmy, które przystosowują lub organizują miejsca pracy dla nie w pełni sprawnych pracowników.

Młodym pracownikom brakuje wyobraźni, a doświadczonych często gubi rutyna [ROZMOWA]

Kontrolujący przyjrzeli się pomieszczeniom, w którym pracują osoby niepełnosprawne, organizacji pracy, a także używanym maszynom i instalacjom energetycznym. Pod lupę wzięli także odzież i obuwie robocze. Sprawdzili, czy pracodawcy oferują niepełnosprawnym umowy o pracę, przestrzegają czasu pracy.

Nieprawidłowości w tych firmach okazały się poważne. Inspektorom podpadł m.in. jeden ze specjalistycznych zakładów opieki zdrowotnej, w którym łatwo było o wypadek, gdyż niski strop do zaplecza nie był oznakowany, zabrakło m.in. instrukcji obsługi prasy ślimakowej i roweru treningowego, a w ocenie ryzyka zawodowego fizjoterapeuty nie uwzględniono zagrożeń związanych z występowaniem promieniowania laserowego i ultradźwięków. Po kontroli to się zmieniło.

Okazało się także, że nie wszyscy niepełnosprawni byli właściwie przeszkoleni i mieli podpisane umowy o pracę. Niektórzy byli zmuszani przez szefów do zbyt długiej pracy, nie wszyscy dostali wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach, zdarzyło się także, że pracodawcy zbytnio skracali urlop pracownikom.

Wypadki przy pracy w Łódzkiem. Najczęściej dochodzi do nich wskutek ludzkiego błędu

- Inspektorzy pracy wydali 405 decyzji, do pracodawców skierowali 70 wystąpień, które zawierały wnioski i polecenia - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

Według Kamila Kałużnego pracodawcy łamią przepisy z kilku powodów. Wynika to m.in. z ich trudnej sytuacji finansowej, kłopotów z pozyskiwaniem pieniędzy, a także stałego ograniczania ulg i dotacji ze strony państwa i prowadzeniem firmy w budynkach i pomieszczeniach, które nie są własnością firmy.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki