Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki przy pracy w Łódzkiem. Najczęściej dochodzi do nich wskutek ludzkiego błędu

Alicja Zboińska
W naszym regionie statystycznie poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostaje 7,20 osoby na tysiąc pracujących
W naszym regionie statystycznie poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostaje 7,20 osoby na tysiąc pracujących mat. policji/archiwum Polska Press
Życie 17 mieszkańców naszego regionu w ubiegłym roku zakończyło się w pracy. W całym kraju z pracy do domu nie wróciły 263 osoby.

W tym roku znów nie brakuje tragedii, do których dochodzi podczas pracy. Pod koniec września w prywatnej żwirowni w rejonie Wieruszowa życie stracił 57-letni mężczyzna. Ładował koparką żwir do ciężarówki. Koparka przewróciła się i przygniotła mężczyznę. Nie udało się go uratować.

Także 57-letni mężczyzna zginął w trakcie pracy w zakładzie produkującym przędzę w Ozorkowie. Został wciągnięty oraz zmiażdżony przez maszynę, którą obsługiwał.

W naszym województwie do takich sytuacji dochodzi kilkanaście razy w roku. Najczęściej dzieje się tak wskutek błędu ludzkiego, złej organizacji pracy, a także przyczyn technicznych.

Okazuje się, że w naszym regionie statystycznie poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostaje 7,20 osoby na tysiąc pracujących. Najgorzej pod tym względem prezentują się województwa dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. W każdym z nich obrażenia w pracy odnosi ponad dziewięć osób na tysiąc pracujących, przyczym w województwie dolnośląskim ten wskaźnik zbliża się do dziesięciu osób.

Największe ryzyko wypadku, w którym ginie pracownik, występuje natomiast w województwach podlaskim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

">

Niepokoić może to, że wypadkom przy pracy coraz częściej ulegają kobiety. W ubiegłym roku niemal 37 proc. poszkodowanych w pracy stanowiły panie.

Do wypadków najczęściej dochodzi w mniejszych firmach. Liczba wypadków w pracy ma także związek z wiekiem.

- Najliczniejszą grupę poszkodowanych stanowią osoby w wieku 25 - 34 lata, a ponad połowa z nich zatrudniona jest w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu i naprawie pojazdów - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

CZYTAJ: Wypadki przy pracy. Sprawdź, w których branżach najczęściej dochodzi do wypadków [INFOGRAFIKA]

- Na drugim miejscu znajduje się grupa osób w wieku 35-44 lata. Dotyczy to zwłaszcza panów. Największe ryzyko wypadku przy pracy dotyczy robotników, budowlańców, mechaników, operatorów maszyn, a także kierowców. Najbardziej powinny na siebie uważać panie w przedziale wiekowym do 45 do 54 lat. To one najczęściej ulegają wypadkom przy pracy. Odnosi się to zwłaszcza do specjalistek do spraw ochrony zdrowia, nauczycielek, sprzedawczyń i pań, które pracują w przetwórstwie spożywczym. Wypadki to także domena pań, które trudnią się sprzątaniemi.

Do wielu wypadków by nie doszło, gdyby pracownicy zachowywali się, tak jak powinni. Jak wynika z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa wypadków to wynik nieprawidłowych zachowań pracownika. Składają się na to m.in. niedostateczna koncentracja na wykonywanej czynności, zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem. Pracownicy nie zawsze też zdają sobie sprawę z tego, jakie są zagrożenia, nie znają zasad bezpiecznej pracy, brakuje im doświadczenia. Czasem przyczynia się do tego niewłaściwe tempo pracy.

Zobacz też:

Wypadek przy pracy w hucie, nie żyje mężczyzna. Źródło: NTL/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki