Salon Poezji w Łodzi. Czy poezja musi być strawą...

  Salon Poezji w Łodzi. Czy poezja musi być strawą nielicznych?

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Maria Gładkowska, zapraszając do Salonu Poezji, prezentowała wiersze Julii Hartwig i księdza Jana Twardowskiego

  Maria Gładkowska, zapraszając do Salonu Poezji, prezentowała wiersze Julii Hartwig i księdza Jana Twardowskiego ©Grzegorz Gałasiński

  Krakowski Salon Poezji, prowadzony przez aktorkę Annę Dymną, będzie miał swoją odsłonę pod skrzydłami Teatru Nowego w Łodzi.
  Maria Gładkowska, zapraszając do Salonu Poezji, prezentowała wiersze Julii Hartwig i księdza Jana Twardowskiego

  Maria Gładkowska, zapraszając do Salonu Poezji, prezentowała wiersze Julii Hartwig i księdza Jana Twardowskiego ©Grzegorz Gałasiński

  Niektórzy mogą sadzić, że poezja jest przeznaczona dla nielicznych, skazana na niszowe zainteresowanie. Ale wystarczy, że przeczytają jeden piękny wiersz i potrafią bez reszty poddać się urokowi poruszającej frazy. Teraz będą mogli takie wiersze również usłyszeć...

  Że poezja jest ważna, jest na nią zapotrzebowanie i ma ona swojego szczerego odbiorcę dowodzi od 2002 roku Krakowski Salon Poezji, stworzony przez aktorkę Annę Dymną.
  Co tydzień popularni aktorzy czytają tam wiersze swoich ulubionych poetów, a słowom towarzyszy muzyka wykonywana na żywo przez znakomitych instrumentalistów. Do tej pory odbyło się prawie 500 takich spotkań, w których wystąpili m.in. Gustaw Holoubek, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Jan Englert, Anna Seniuk, Anna Dymna, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska.

  Skoro udało się w Krakowie, może się udać również w Łodzi. W niedzielę 15 października o godz. 12.30 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbędzie się inauguracja Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Gościem honorowym spotkania będzie Anna Dymna, która wraz z Dariuszem Kowalskim z Teatru Nowego przedstawi poezje księdza Jana Twardowskiego (całość poprowadzi Bronisław Maj). A wszystko za sprawą aktorki Marii Gładkowskiej, która od niedawna jest w zespole łódzkiego „Nowego” i prof. Jacka Orłowskiego z Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.

  - Poezja jest ze mną od zawsze; mam autentyczną wewnętrzną potrzebę słowa i jakiś trudny do wytłumaczenia głód poezji - zapewnia Maria Gładkowska. - Naszą ideą jest stworzenie nowej przestrzeni do rozmowy nie tylko o poezji, ale szeroko rozumianej literatury - dodaje prof. Jacek Orłowski.

  Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w wybraną niedzielę, od godz. 12.30. Jak zapewniają organizatorzy, w Salonie spotkają się aktorzy Teatru Nowego i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Salon zagości w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź, które zadeklarowało retransmisje Salonu.

  Krakowski Salon Poezji w Łodzi ma już plany do końca roku. Kolejne po inauguracji spotkanie odbędzie się 5 listopada pod hasłem „Szekspir - wielkie role Iry Aldridge’a”. Czytać będą: Monika Buchowiec, Dariusz Kowalski, Piotr Seweryński (Teatr Nowy), Mariusz Siudziński (Teatr im. Stefana Jaracza), Mirosław Oczkoś; prowadzenie: Katarzyna Jasińska. Miłośnicy poezji spotkają się w Muzeum Miasta Łodzi.

  A 10 grudnia Salon Poezji zawita do Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki. Poezję awangardową przedstawią: Monika Buchowiec, Michał Kruk, Krzysztof Pyziak (Teatr Nowy), Dominika Lichy (Teatr Mały), Kacper Gaduła-Zawratyński (PWST Wrocław), Bartłomiej Nowosielski (Teatr Ateneum), Mirosław Oczkoś; prowadzenie: Maria Gładkowska.  RESTAURACJA UTARTE CHRZANÓW. KUCHENNE REWOLUCJE CHRZANÓW. STARE MURY UTARTE KUCHENNE REWOLUCJE

  Magda Gessler w Łodzi. Kuchenne rewolucje w restauracji El Toro przy Narutowicza

  KUCHENNE REWOLUCJE. MAGDA GESSLER. RESTAURACJA PAPALINA W WARSZAWIE [ZDJĘCIA]

  KUCHENNE REWOLUCJE. MAGDA GESSLER W HEJ SOKOŁY - KAMIENIEC WROCŁAWSKI [MENU, CENY, ADRES]

  PHUC PHUC LUBARTÓW KUCHENNE REWOLUCJE [MENU, CENY, OPINIE]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdy

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Poezja w ogóle nie jest strawą.
  Poezja to ...poezja.
  Dla kogo? Dla jej odbiorców.
  Głównym problemem poezji jest ...jej brak. Tzn. dużo jest autorów, ale poezji w ich dziełach niewiele.

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny