Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SMOG w Łodzi i w województwie łódzkim. Gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze? W tych miastach SMOG jest największy 19.01.2021

Jacek Pająk
Gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w województwie łódzkim. Lista miast z najgorszym powietrzem 17.12.2020. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła raport o tym , gdzie jest największy smog w Europie. Najczystsze powietrze jest w państwach skandynawskich. A jakie jest powietrze w Polsce i województwie łódzkim?

W naszym kraju najgorzej jest w województwach śląskim i małopolskim – przede wszystkim w Nowym Targu, Pszczynie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Krakowie i Katowicach.

Jeżeli chodzi o miejscowości z województwa łódzkiego, to w zestawieniu 50 miast Unii Europejskiej, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone – głównie pyłami – aż sześć znajduje się w naszym regionie. Sortując je od najbardziej zanieczyszczonych

Są to: Opoczno, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola i Brzeziny.

Samorządy w naszym regionie próbują walczyć z zanieczyszczeniem powietrza na przykład monitorując kopcącego kominy za pomocą dronów. Jego jakość w ostatnich latach nieco się poprawiła

Tak jest między innymi w Skierniewicach

Z kolei w niechlubnym rankingu wszystkich miast Unii Europejskiej, gdzie jest największy smog i przekraczane są znacząco dopuszczalne normy najgroźniejszych dla zdrowia pyłów PM 2,5, w pierwszej dwusetce jest 14 miast z województwa łódzkiego. Prezentujemy je na slajdach.

Trzeba pamiętać, że smog to cichy zabójca. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza na świecie umiera ponad 7 milionów osób. W Azji południowo-wschodniej ponad 2 miliony, w Afryce milion, a w Europie ponad 500 tysięcy osób rocznie. W Polsce jest to nie mniej niż 45 tysięcy osób, a w regionie łódzkim kilka tysięcy ludzi.

WHO informuje, że aż 91 procent mieszkańców naszego globu oddycha powietrzem, które nie spełnia norm zdrowotnych.

Smog jest szczególnie groźny właśnie teraz, gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa, ponieważ zanieczyszczenie powietrza pogarsza przebieg chorób układu oddechowego.

Stwierdzono też, że smog może też łatwo przenosić wirusa SARS-CoV-2. - Ten wirus nie może samodzielnie unosić się w powietrzu, ale jeśli osiądzie na cząsteczkach smogu, może utrzymywać się w powietrzu nawet kilka godzin – twierdzi profesor Prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodaje cięższy przebieg covidu-19 zaobserwowano na zanieczyszczonych obszarach takich jak Lombardia i Londyn, a w Polsce w Krakowie i na Śląsku.

TOP 10 MIEJSC W ŁODZI, W KTÓRYCH JEST NAJGORSZY SMOG – KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ I ZOBACZ RANKING

Co to jest pył PM 2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu.

Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Zobacz jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach regionu i jaką zajmują pozycję w rankingu „zadymionych” miast w Unii Europejskiej

SMOG w Łodzi i w województwie łódzkim. Gdzie jest najbardzie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki