MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spadła liczba bezrobotnych, ale prognozy ekonomistów dla Łodzi i województwa są złe

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pod koniec sierpnia stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,2 proc., natomiast w samej Łodzi była nieznacznie wyższa - 5,3 proc. Był to wynik nieco lepszy niż w lipcu tego roku. Wiele wskazuje jednak na to, że to ostatnie tak dobre wskazania, sytuacja na rynku pracy ma się pogorszyć.Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec sierpnia tego roku oficjalnie bez pracy było 58 tys. mieszkańców województwa łódzkiego. Tylu było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w naszym regionie.Czytaj dalej
Pod koniec sierpnia stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,2 proc., natomiast w samej Łodzi była nieznacznie wyższa - 5,3 proc. Był to wynik nieco lepszy niż w lipcu tego roku. Wiele wskazuje jednak na to, że to ostatnie tak dobre wskazania, sytuacja na rynku pracy ma się pogorszyć.Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec sierpnia tego roku oficjalnie bez pracy było 58 tys. mieszkańców województwa łódzkiego. Tylu było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w naszym regionie.Czytaj dalej Archiwum
Pod koniec sierpnia stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim wyniosła 5,2 proc., natomiast w samej Łodzi była nieznacznie wyższa - 5,3 proc. Był to wynik nieco lepszy niż w lipcu tego roku. Wiele wskazuje jednak na to, że to ostatnie tak dobre wskazania, sytuacja na rynku pracy ma się pogorszyć.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec sierpnia tego roku oficjalnie bez pracy było 58 tys. mieszkańców województwa łódzkiego. Tylu było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w naszym regionie.

Gdzie bezrobocie jest najniższe?

Najwyższa stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim była w powiecie kutnowskim - wyniosła 7,2 proc., a w "pośredniaku" widniały dane 3 tys. osób. Na drugim miejscu znalazł się powiat tomaszowski ze wskaźnikiem wynoszącym 6,9 proc. i 3,3 tys. osób formalnie bez zajęcia. W tym zestawieniu najlepiej wypadły powiaty rawski z wynikiem 2,7 proc. (ok. 600 osób bez pracy) oraz skierniewicki - 3,1 proc. (ok. 500 bezrobotnych).

W samych Skierniewicach stopa ta osiągnęła poziom 4,5 proc. (ok. 800 osób bez pracy), natomiast w Piotrkowie 5,2 proc. (1,7 tys. bezrobotnych). W porównaniu do lipca tego roku, w sierpniu sytuacja na rynku pracy nieco się poprawiła. W samej Łodzi, gdzie pod koniec sierpnia pracy nie miało formalnie 18,7 tys. osób oraz w Skierniewicach stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,2 p.proc., w województwie o 0,1 p.proc., w Piotrkowie natomiast się nie zmieniła w ciągu dwóch miesięcy.

Będzie gorzej?

Wiele wskazuje jednak na to, że to ostatnie tak dobre wskazania, przynajmniej na pewien czas.

- Po raz pierwszy od lat nie jestem optymistą, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy - mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi. - Moje obawy dotyczą głownie małych firm rodzinnych oraz średnich przedsiębiorstw. Mogą sobie nie poradzić z rosnącymi kosztami.

Zdaniem Piotra Borsa o trudnej sytuacji ekonomicznej wpływającej na rynek pracy świadczy wskaźnik PMI dla przemysłu, który pokazuje kondycję branży i nastroje, jakie w niej panują. Wynik powyżej 50 punktów uznaje się za optymistyczny, poniżej tej granicy za pesymistyczny, jeśli spada poniżej 40 proc. to świadczy o skrajnie złych nastrojach. W sierpniu wyniósł on 40,9, w lipcu był niewiele wyższy - 42,1. Oznacza to pogorszenie perspektywy dla przemysłu.

Piotr Bors zwraca uwagę na to, że przedsiębiorcy w przyszłym roku będą musieli się zmierzyć z dwukrotnym wzrostem płacy minimalnej. Dla niektórych firm to może być bardzo duże obciążenie. Można się więc spodziewać spadku zatrudnienia, w tym prowadzenia zwolnień grupowych, część firm może nie przetrwać na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki