Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” w teatralnej rywalizacji

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Organizatorem Konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Jak podkreślają organizatorzy, Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

W I etapie Konkursu bierze udział blisko 60 przedstawień z całego kraju i ocenia je Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt. Do 10 maja przyszłego roku ogłoszona zostanie lista przedstawień zakwalifikowanych do finału. Do 20 czerwca trwać będzie drugi etap konkursu, a nagrodzone spektakle zostaną zaprezentowane na początku sezonu teatralnego 2019/2020 na Festiwalu Nówka Sztuka w Warszawie.

Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” autorstwa Mateusza Atmana i Agnieszka Jakimiak (również reżyserka widowiska) jest koprodukcją „Nowego” z Festiwalem Łódź Czterech Kultur, podczas którego - 11 września - przedstawienie miało swoją premierę w Dużej Sali Teatru (później zostało przeniesione do Małej Sali). W spektaklu występują: Monika Buchowiec, Beata Kolak, Kamila Salwerowicz, Przemysław Dąbrowski, Konrad Michalak, Sławomir Sulej, Łukasz Jędrzejczak (gościnnie). Autorem scenografii i reżyserem światła jest Mateusz Atman, choreografię przygotował Jan Sobolewski, a kostiumy zaprojektowała Julia Porańska.

Przedstawienie przywołuje pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń roku 1968. Widzowie uczestniczą w przygotowanej z rozmachem i pełnej przepychu gali, bo - jak wyjaśniają autorzy widowiska - „rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii”.

Najbliższe spektakle „Gali ’68...” odbędą się 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia, od godz. 19.15, w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki