Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, która łódzka szkoła daje gwarancje dobrych studiów [LISTA]

Maciej Kałach
Sprawdziliśmy, w których łódzkich szkołach najlepiej wypadły matury na poziomie rozszerzonym. Punkty z tych egzaminów są liczone podczas rekrutacji na uczelnie.

Ponad 5 tys. trzecioklasistów z łódzkich gimnazjów zaczyna w poniedziałek najważniejszy semestr w swojej dotychczasowej edukacji - wiosną będą musieli wybrać szkołę, która najlepiej przygotuje ich do matury, a tym samym da przepustkę na wymarzony kierunek studiów.

CZYTAJ TEŻ: Student Politechniki Łódzkiej ujawnił, na który kierunek dostać się najłatwiej

Postanowiliśmy pomóc naszym trzecioklasistom (i ich rodzicom). Poprosiliśmy Okręgową Komisję Egzaminacyjną o wyniki matury 2013. Są to wyjątkowe dane. Dotąd OKE przekazywała tylko wyniki pisemnych egzaminów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym - z matematyki, języka polskiego i wybranego obcego.

Zaliczenie trzech egzaminów na poziomie podstawowym jest warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości. Ale uczniowie piszą także egzaminy dodatkowe (można zdawać sześć przedmiotów, jednak zwykle uczniowie koncentrują się na dwóch albo trzech) i to one decydują, czy maturzysta dostanie się na studia.

W tabeli przedstawiliśmy wyniki z dziewięciu najczęściej wybieranych przedmiotów. Są to średnie wyniki uczniów zdających je w danej szkole (odsetek punktów możliwych do zdobycia). Pod uwagę wzięliśmy licea i technika publiczne (prowadzone przez samorząd lub uczelnie wyższe) - tabela nie obejmuje szkół prywatnych, społecznych, artys-tycznych (plastycznych i muzycznych), sportowych i wyznaniowych.

CZYTAJ TEŻ: Które łódzkie technika to szkoły sukcesu? Sprawdź wyniki badań

Stosunkowo prosty system rekrutacji ma Politechnika Łódzka. W naborze na większość kierunków największą wartość mają punkty z rozszerzenia matematyki, następnie liczą się punkty zdobyte z fizyki lub chemii, a potem z języka obcego (w tabeli zamieszczamy wyniki zdecydowanie najpopularniejszego - angielskiego).

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Na podstawie wyników matur z tych przedmiotów widać, że optymalnym rozwiązaniem dla kandydatów na PŁ jest ogólniak prowadzony przez tę uczelnię - pierwsze miejsce z matematyki, angielskiego i fizyki.

Ci, którzy zamiast fizyki wolą zdawać chemię, powinni zastanowić się nad ofertą I LO (w zestawieniu dotyczącym chemii na pierwszym miejscu jest XVIII LO, ale ten przedmiot zdawał tam tylko jeden uczeń).

W zestawieniach wyników matury z matematyki i angielskiego oraz fizyki lub chemii zawsze znajdziemy osiem ogólniaków - I, III, XII, XIII, XXI, XXVI, XXXI oraz PLOPŁ.

Wyjątkowym (i bardzo popularnym) kierunkiem na PŁ jest architektura. Przy rekrutacji liczone są tam punkty z rysunku na egzaminie wstępnym na uczelni, a także z matury z matematyki i języka obcego. Dobrą pozycję wyjściową kandydatom na architekturę, oprócz wymienionych wyżej ośmiu szkół, daje też IV LO.

CZYTAJ TEŻ: Sprawdź, jaki jest przyrost wiedzy uczniów w łódzkich liceach

Uniwersytet Medyczny na najbardziej oblegane studia - lekarskie oraz dentystyczne - przyjmuje w oparciu o cztery rozszerzone przedmioty: biologię, matematykę, chemię i fizykę. Kandydat wybiera dwa z nich, w których jest najmocniejszy. Kto na maturze planuje połączyć matematykę z fizyką, powinien wybrać ogólniak politechniki, optymalne rozwiązanie dla biologów chemików to I LO. Na podium z aż trzech przedmiotów branych pod uwagę przez UM w przypadku kandydatów na lekarzy i dentystów jest XII LO (matematyka, biologia, fizyka).

Na koniec najpopularniejsze kierunki humanistyczne. Podczas naboru na prawo na Uniwersytecie Łódzkim największą wartość mają punkty z historii, geografii lub matematyki (kandydat wybiera jeden z tych przedmiotów), potem z polskiego oraz z kolejnej grupy siedmiu przedmiotów. Okazuje się, że pogłoski o dostającej się na łódzkie prawo "mafii XXI LO" nie są przesadzone - ta szkoła daje najlepsze połączenie geografii z polskim. Najwięcej punktów z rozszerzonej historii otrzymali absolwenci I LO.

Drugi najpopularniejszy kierunek na UŁ to psychologia. Tam najbardziej wartościowe są punkty z polskiego, potem z języka obcego, na koniec kandydat dopisuje jeden przedmiot z najmniej cennej grupy (matematyka, biologia, historia, WOS, filozofia, geografia).

W ogólniakach nr XXI i III najlepiej wypadł rozszerzony polski, a w angielskim te szkoły ustąpiły tylko PLOPŁ (ogólniaka politechniki brakuje za to w zestawieniu rozszerzonego polskiego, ale jego wychowankowie raczej nie wybierają psychogii...).

Kolejny z obleganych kierunków UŁ to dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Najważniejszy ponownie jest polski, a potem wybieramy dwa przedmioty z grupy: język obcy, WOS, historia, biologia, fizyka, matematyka, chemia. I w tym przypadku warto zwrócić uwagę na LO nr XXI, III i I, zaś czwarte w rankingu XIII LO da dobre zestawienie z angielskim, matematyką, historią i fizyką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki