Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie – praca dorywcza czy stała?

MM
Sprzątanie to coraz bardziej popularne zajęcie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób dorabia w ten sposób do etatu, inni wiążą z tym zawodem przyszłość. Jakie są zalety pracy dorywczej przy sprzątaniu? A jakie pracy na cały etat?

Sprzątanie – praca dorywcza

Praca dorywcza jest niestandardową formą zatrudnienia. Często potocznie nazywana jest „pracą na gwizdek”. Zlecenie pojawia się z dnia na dzień i trzeba je wykonać. W takich sytuacjach pracodawcy prowadzą błyskawiczne procesy rekrutacyjne. Jest to doskonała okazja dla osób, które pilnie potrzebują dorobić np. gdy z dnia na dzień stracili zatrudnienie i zostali bez środków do życia.

Na pracę dorywczą decydują się w równym stopniu kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli chodzi o przedział wiekowy, to tego typu zatrudnienie jest najbardziej popularne wśród młodych osób 16-25 lat, ale również wśród osób przebywających na emeryturze i świadczeniach przedemerytalnych. W internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy dodatkowej, takiej jak: opieka nad dziećmi, wykładanie towarów w marketach, tłumaczenia, itp. Jednak to praca w charakterze osoby sprzątającej z roku na rok zyskuje na popularności.

Tego typu zajęcie może podjąć osoba bez wykształcenia oraz doświadczenia. Ważne są chęci i odpowiedzialne podejście do wykonywanych zadań. Jako osoba sprzątająca, można zajmować się myciem witryn sklepowych, okien, ścieraniem kurzy, odkurzaniem czy wyrzucaniem śmieci. Wszystko zależy od konkretnego zlecenia.

Dodatkowa praca to szansa na przynajmniej kilkaset złotych więcej miesięcznie. Czasem wynagrodzenie za pracę dorywczą, zależnie od liczby przepracowanych godzin, jest równe najniższej krajowej lub ją przewyższa.

Sprzątanie – praca dorywcza dla studentów i emerytów

Tak jak wyżej zostało wspomniane prace dorywcze są bardzo popularne wśród studentów i maturzystów, którzy poszukują zajęcia na wakacje lub na dłuższy okres. Jak również wśród osób starszych (emerytów), którzy chcą polepszyć swoją sytuację finansową. Praca w charakterze osoby sprzątającej może być wykonywana popołudniami lub wieczorami (3-4 godziny, tyle przeciętnie zajmuje sprzątanie biura), co daje możliwość pogodzenia dodatkowego zajęcia z innymi obowiązkami. W tym wypadku to pracownik decyduje o wysokości swojej wypłaty, im więcej zleceń wykona, tym więcej zarobi.

Sprzątanie – praca stała

Praca przy sprzątaniu może mieć również stały charakter. Wiele firm porządkowych oferuje swoim pracownikom stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Jest sporo zalet tej opcji, m. in. unormowany czas pracy (zazwyczaj w godzinach 7-15 lub 8-16), opłacane składki zdrowotne i społeczne, stałe wynagrodzenie, dodatkowe benefity (premie, świadczenia socjalne, itp.). W grę wchodzi również podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz możliwość awansu w przyszłości.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? A może szukasz stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę? Zobacz aktualne oferty INWEMER

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki