Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statystycy wyliczyli jak długo mieszkańcy województwa łódzkiego będą żyć w dobrym zdrowiu. Mężczyźni najkrócej w Polsce

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Mieszkańcy województwa łódzkiego będą najkrócej cieszyć się dobrym zdrowiem, mieszkanki niemal najkrócej w kraju
Mieszkańcy województwa łódzkiego będą najkrócej cieszyć się dobrym zdrowiem, mieszkanki niemal najkrócej w kraju Pixabay
58 lat, 8 miesięcy i 12 dni - przeciętnie tyle w dobrym zdrowiu będzie żył mieszkaniec województwa łódzkiego urodzony w ubiegłym roku. To najkrócej w Polsce. Sytuacja mieszkanek województwa łódzkiego na tle kobiet z innych regionów kraju jest niewiele lepsza.

Statystycy pokusili się o zestawienie jak długo mieszkańcy poszczególnych województw będą cieszyć się dobrym zdrowiem. Zawiera ono dane z lat 2009 - 2019 i zostało podzielone na dwie tabele: oczekiwane trwanie życia w zdrowiu w momencie narodzin mężczyzn i kobiet w tym czasie.

Wynika z niego, że mieszkaniec województwa łódzkiego urodzony w ubiegłym roku ma przed sobą statystycznie 58 lat, 8 miesięcy oraz 12 dni życia bez większych perturbacji zdrowotnych. To najkrócej w kraju. Najdłużej dobrym zdrowiem będzie się natomiast cieszył mieszkaniec województwa wielkopolskiego, który również urodził się w ubiegłym roku. Z wyliczeń statystyków wynika, że z usług służby zdrowia na większą skalę będzie korzystał, gdy skończy 61 lat, 4 miesiące i 24 dni.

Mimo to statystycy podkreślają, że sytuacja mężczyzn w województwie łódzkim znacznie się polepszyła, a wynika to z porównania wskaźnika do roku 2009.

- Na szczególną uwagę zasługuje jednak województwo łódzkie, charakteryzujące się najkrótszym wskaźnikiem w 2019 roku, w którym jednak przeciętne życie w dobrym zdrowiu wzrosło aż o 2 lata, 8 miesięcy i 24 dni roku w ciągu ostatnich 10 lat i istotnie zmniejszyło różnicę w porównaniu do pozostałych województw - czytamy w komunikacie GUS.
Przeciętna mieszkanka naszego regionu urodzona w ubiegłym roku dobrym zdrowiem będzie się cieszyła do skończenia 62 lat, 8 miesięcy i 12 dni. To niemal najkrócej w Polsce, w gorszej sytuacji są jedynie mieszkanki Śląska, którym statystycy wyliczyli 62 lata, 4 miesiące i 24 dni w dobrym zdrowiu. W zupełnie innej sytuacji są mieszkanki województwa wielkopolskiego, którym zdrowie powinno zacząć szwankować gdy skończą 64,5 roku.

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego zastrzega jednak, że te prognozy niekoniecznie muszą się sprawdzić i to nie tylko w związku z pandemią koronawirusa, choć ona też ma i będzie miała duży wpływ na jakość i długość naszego życia. Prof. Szukalski zwraca bowiem uwagę na to, że w ostatnich latach mamy stagnację w długości życia.

- Od lat średnia długość życia rosła, natomiast w czasie ostatnich czterech lat to się zmieniło - mówi prof. Szukalski. - Gdyby tak stało się w jednym roku czy w ciągu dwóch lat, można byłoby mówić o pewnym odstępstwie od normy. Cztery lata z rzędu wyznaczają jednak pewien trend, który wynika z kilku czynników. Wpływ mają m.in. czynniki obyczajowe, w tym rozpasana konsumpcja, bardziej hedonistyczny styl życia, z którym łączy się również otyłość.

Nie bez znaczenia jest również to, że w tym przedziale wiekowym znajdują się osoby, które długo paliły papierosy, a to również ma wpływ na długość życia. Na przeszkodzie we wzroście średniej długości życia może być także wygodnictwo: używanie winy, jazda samochodem nawet na krótkich odcinkach, co znacznie ogranicza poruszanie się.

Nie jest to jednak jedyne niebezpieczeństwo. Prof. Szukalski podkreśla również negatywny wpływ pandemii koronawirusa, z kórą zmagamy się od marca tego roku.

- Wiążą się z nią choćby gorszy dostęp do diagnostyki, odwoływanie planowanych zabiegów, które mają wpływ na jakość życia - wymienia naukowiec.

Prof. Szukalski podkreśla, że im dłużej będzie trwała pandemia koronawirusa, tym jej wpływ na dalszą długość życia będzie bardziej widoczny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki