Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strajk w MPK Łódź 5 marca. Związki zawodowe MPK Łódź nie doszły do porozumienia. Strajk MPK Łódź: Nie kursowały autobusy i tramwaje 5.3.2020

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W marcu planowany jest strajk ostrzegawczy MPK
W marcu planowany jest strajk ostrzegawczy MPK Pawel Lacheta
Związki zawodowe MPK Łódź zaplanowały strajk ostrzegawczy. Na mieszkańców dojeżdżających do pracy komunikacją miejską w Łodzi w czwartek rano czekały utrudnienia.

STRAJK W MPK ŁÓDŹ

UWAGA STRAJK MPK ŁÓDŹ 5 MARCA. W środę do późnego wieczora trwały rozmowy zarządu ze związkowcami. Nie spełniono żądań pracowników. Strajk ostrzegawczy się odbędzie.

Związki zawodowe MPK Łódź zaplanowały strajk ostrzegawczy.

- Ostateczna decyzja o strajku ostrzegawczym zapadnie w środę 4 marca - mówi Andrzej Szymczak, przewodniczący Solidarności w MPK Łódź. - Jeśli do środy nie dojdziemy do porozumienia w sprawie podwyżek płac, to w czwartek 5 marca autobusy i tramwaje nie będą kursowały w godz. 3.30-5.30. Zależy nam, by łodzianie jak najmniej odczuli nasz protest.

Strajk w MPK Łódź: 5 marca autobusy i tramwaje nie będą kursowały

Strajk ostrzegawczy to kolejna forma protestu związkowców, którzy domagają się podwyżek pensji dla kierowców i motorniczych. Nie wiadomo, czy wszyscy kierujący autobusami i tramwajami, którzy w czwartek o tej porze mają być w pracy, zdecydują się na udział w strajku. Jak zaznacza Andrzej Szymczak jest to dobrowolne, gdyż za te dwie godziny, pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia.

STRAJK OSTRZEGAWCZY W MPK ŁÓDŹ PLANOWANY JEST NA 5 MARCA

- Z referendum strajkowego wynika, że protest popiera ponad 70 proc. pracowników - dodaje Andrzej Szymczak. Jeśli jednak kierowcy nie będą chcieli wziąć udziału w strajku, nikt ich do tego nie będzie zmuszał. Związkowcy będą obecni w zajezdniach, by pilnować porządku.

Bartosz Stępień z biura prasowego łódzkiego MPK podkreśla, że władze spółki wiedzą o potencjalnym czwartkowym strajku ostrzegawczym.

- Czekamy na decyzję związków do 4 marca - mówił na początku tygodnia Stępień.

STRAJK W MPK ŁÓDŹ PRACOWNICY CHCĄ PODWYŻEK PENSJI

Związkowcy informują, że jeśli po strajku ostrzegawczym nie uda się osiągnąć porozumienia, zorganizują strajk generalny. Tymczasem przedstawiciele magistratu zaznaczają, że płace w MPK regularnie rosną. W 2011 roku wynosiły 107 mln zł, w 2020 roku wyniosą dwukrotnie więcej, bo 216 mln zł. Przeciętne wynagrodzenie kierowców autobusów wynosi 5.354 zł brutto (z dodatkami i nadgodzinami), a motorniczych 5077 zł brutto.

KOMENTARZE WŁADZ ŁODZI I MPK PO DECYZJI O STRAJKU

- Nie akceptujemy takiej formy negocjacji. Szkoda że związki zdecydowały się na strajk mimo konkretnej propozycji zarządu - mówi Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi. - Strajk był politycznie zaplanowany przez Solidarność i miał się odbyć. Szkoda że polityczne zlecenie jest ważniejsze od dobra mieszkańców, którzy rano nie dojadą do pracy. Poinformujemy o tym natychmiast pracodawców. Powtórzę raz jeszcze: strajk bardzo opłaca się politycznie Solidarności, która dążyła do niego najbardziej.

Rozmawialiśmy do późnego wieczora przez wiele godzin. Składaliśmy konkretne finansowe propozycje. Szkoda, że związki zdecydowały się na taką formę protestu - dodał Zbigniew Papierski, prezes MPK.

MPK ŁÓDŹ INFORMUJE O STRAJKU 5 MARCA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki