Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa retro, czyli sprzęt komputerowy sprzed 40 lat w nowym Centrum Komiksów w EC1 w Łodzi. Można pograć i przenieść się w czasie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
Kierownictwo powstającego właśnie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 w Łodzi zaprezentowało pierwszą, kompletną strefę do zwiedzania. To tzw. Dysk pamięci, czyli Strefa Retro, gdzie można przenieść się do lat 80 i 90 ubiegłego wieku.

W tej strefie zobaczymy jak w czasach PRL-u w Polsce rozpoczynała się przygoda z komputerami i komiksami, bo było to zupełnie inaczej niż na Zachodzie i poza naszymi granicami - mówi Adam Radoń, dyrektor Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

W Strefie Retro w EC1 Łódź można rozsiąść się przed kultowym Commodore 64, obejrzeć produkty PTH MATT, czyli łódzkiego producenta joysticków, joypadów (i pochodnych), który od lat osiemdziesiątych aż do dziś nasyca rynek akcesoriami do retro-gier na Amigi, Commodore czy Atari. Ważnym elementem ekspozycji jest to, że wszystkie sprzęty działają i można z nich korzystać: pograć w gry komputerowe zapisane na dyskietkach.

Zobaczcie galerię zdjęć z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1

Strefa Retro podzielona jest na trzy części stanowiące źródła inspiracji i fascynacji jakie czterdzieści lat temu były ważne dla młodych ludzi. Dom rodzinny reprezentują pokoje odzwierciedlające wnętrza ówczesnych mieszkań, są też reprinty i oryginały gazet poświęconych tej tematyce, jest też giełda komputerowa, gdzie prosto ze składanych stoliczków lub bagażników samochód można było kupić komputer z drugiej ręki, zdobyć gry na Atari, Commodore, czy Amigę, czy czyste dyskietki, joysticki i inne akcesoria. Trzecia strefa to salon gier arkadowych, która w tamtych czasach wiązała się ze sporym ryzykiem, bo młodzi ludzie byli narażeni na kontakt z huliganami, którzy pozbawiali graczy pieniędzy na gry. Młodzi ludzie chętnie podejmowali takie ryzyko, bo gry komputerowe wideo fascynowały. W jednym z automatów zastosowano nawet oryginalny trick z moneta na sznurku, co pozwalało wyciągnąć ją z automatu i grać w nieskończoność.

od 16 lat

Eksponaty pochodzą od kolekcjonerów, wszystkie sprzęty są prawdziwe i służą gościom. Na ekspozycji znajdują się 8 i 16 bitowe komputery Atari, Commodore, są konsole Pegasus, pc Optimus.

Fascynacja grami, od której to się wszystko często zaczynało w owych latach była tylko początkiem drogi. Najpierw tylko grali, ale z czasem chcieli je tworzyć. Są dowody, że około 90 procent posiadaczy mikrokomputerów uczyło się kodowania w przynajmniej jednym języku programowania, choć dostęp do wiedzy był bardzo ograniczony. Wiele osób zaczęło tworzyć gry i zajmuje się tym zawodowo. Chcemy, żeby ta strefa była początkiem podróży dla naszych gości po całym centrum - dodaje doktor Bartłomiej Kluska z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Otwarcie centrum planowane jest jesienią 2023. Każdy odwiedzający otrzyma wraz z biletem specjalną bransoletkę a żetonami do automatów, by nie musiał wydawać dodatkowych monet na rozrywkę.

Otwarciu towarzyszyć będzie wystawa prac rysownika Grzegorza Rosińskiego, autora serii o Thorgalu.

Zobaczcie galerię zdjęć z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki