Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla łódzkich studentów od prezydent Łodzi i prywatnych firm

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Październik to jedyny miesiąc, kiedy studenci mogą aplikować o stypendia z dwóch projektów. Stypendium może przyznać zarówno prezydent Łodzi jak i prywatne firmy.

- Stypendium buduje wiarę w to, że warto w siebie inwestować - zapewnia Monika Tomaszewska, absolwentka Politechniki Łódzkiej, która w ubiegłym roku zdobyła stypendium od firmy Procter&Gamble. W tym miesiącu łódzcy studenci mogą aplikować o stypendia zarówno przyznawane przez prezydenta Łodzi jak i o prywatne firmy. Można też zdobyć bezpłatne zakwaterowanie w akademiku czy kursy językowe.

- Rozpoczyna się rok akademicki, więc zapraszamy naszych studentów do składania aplikacji w ramach dwóch programów, które realizujemy. Jeden z nich to stypendia miasta Łodzi. W tegorocznej, szóstej edycji projektu mamy do podziału 240 tysięcy złotych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - W dotychczasowych pięciu edycjach w sumie przyznaliśmy stypendia na kwotę ponad 1,2 miliona złotych.

O stypendia prezydent Łodzi mogą się ubiegać studenci I roku studiów stacjonarnych na wybranych 55 kierunkach, którzy są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad oraz doktoranci podejmujący badania w dziedzinach powiązanych z miastem.

- Czyli realizują projekty istotne z punktu rozwoju Łodzi - wyjaśnia Hanna Zdanowska. - Termin składania zgłoszeń mija 30 października.

Dotychczas takie stypendia otrzymało 85 studentów i doktorantów. Znaczna część z wyróżnionych studentów zdobyła więcej niż jeden tytuł w różnych olimpiadach. Wybrani studenci otrzymają miesięczne stypendium w wysokości jednego tysiąca złotych, a doktoranci dwa tysiące złotych (przez jeden rok akademicki).

- Drugi projekt stypendialny realizowany jest w ramach programu „Młodzi w Łodzi” wspólnie z takimi partnerami, jak uczelnie wyższe oraz prywatne firmy - wyjaśnia Hanna Zda-nowska. - W tym przypadku aplikacje można składać do 21 października.

Wyjątkiem jest ubieganie się o stypendium firmy Procter & Gamble. Można o nie aplikować tylko do 17 października. W ubiegłym roku stypendium tej firmy otrzymała Monika Tomaszewska, absolwentka Zarządzania i Inżynierii Produkcji w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej.

- Stypendium to dwutorowa współpraca, bo firmie umożliwia wyszukanie „perełek” wśród studentów, a dla studenta jest nagrodą za wkład włożony we własną edukację. To miłe uczucie przejść cały proces rekrutacji w dużej firmie i na końcu otrzymać nagrodę w postaci stypendium. Oczywiście pomoc finansowa, jaką ono zapewnia, też jest ważna - przyznaje Monika Tomaszewska. - Ponadto, ta współpraca z firmą, choć sama aktualnie nie jestem z nią związana, otwiera drogę na przyszłość.

Do tegorocznej, dziewiątej edycji projektu stypendialnego z programu „Młodzi w Łodzi” przystąpiło 19 firm. Ufundują one 16 stypendiów. W dotychczasowych ośmiu edycjach o stypendia aplikowało ponad 2950 osób, a otrzymały je 184. Poza tym, 145 osób skorzystało z darmowych lektoratów języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego, a 23 miały zapewnione darmowe zakwaterowanie w akademikach.

W tym roku Uniwersytet Łódzki zafunduje akademik czterem studentom, a Uniwersytet Medyczny dwóm. Na bezpłatne zakwaterowanie mogą też liczyć studenci Politechniki Łódzkiej. - Wesprzemy w tym roku najlepszych, oferując miejsce w domu studenta dla trzech osób. Ten program ma dla nas wielkie znaczenie, bo promuje studia techniczne oraz kariery inżynierskie, które są niezwykle ważne dla rozwoju naszego miasta - podkreśla dr hab. inż Sławomir Hausman, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. - To właśnie z mojego wydziału jest największa liczba beneficjentów programu stypendialnego. Oczywiście nie przypadkowo, bo w Łodzi prężnie rozwija się przemysł informatyczny, teleinformatyczny oraz przemysł sprzętów powszechnego użytku.

CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Program stypendialny daje szansę na poznanie przyszłego pracodawcy już na etapie studiów. W tym roku oferuje to firma Ericpol.

- W programie jesteśmy od samego początku i do tej pory sponsorowaliśmy kursy językowe. W tym roku postanowiliśmy zmienić formułę ze względu na poszerzenie działań edukacyjnych firmy. Zdecydowaliśmy się na kursy techniczne, a dokładnie kursy programowania - wyjaśnia Mariusz Pryc z Ericpolu. - Dają one trochę lepszy strat. Programowanie jest obecnie dla nas jedną z największych umiejętności. Chętnie współpracujemy z Politechniką Łódzką, bo liczymy na jej najlepszych studentów. Kursy są profilowane i najczęściej będą prowadzone przez naszych pracowników na terenie naszej firmy. Zatem oprócz udziału w kursie można zobaczyć, jak wygląda środowisko pracy w naszej firmie.

Ericpol zafunduje kurs programowania dla dwunastu osób, Infosys kurs języka niemieckiego i francuskiego dla dwudziestu studentów, a Procter&Gamble bony edukacyjne na naukę języka angielskiego na dowolnym poziomie dla ośmiu osób.

Część swojego stypendium na kursy językowe przeznaczył Dominik Banat, ubiegłoroczny stypendysta i absolwent Mechanical Engineering and Applied Computer Science w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej.

- Stypendium, które dostałem od firmy Oberthur, było dużym wsparciem finansowym. Mogłem je przeznaczyć na kursy i szkolenia. Zachęcam studentów, żeby aplikowali o stypendia, bo przy ich przyznawaniu nie jest brana pod uwagę tylko średnia ocen, ale też staże międzynarodowe, czy wymiany zagraniczne . Każdy może spróbować i wygrać - zapewnia Banat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki