Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szarfy na łódzkich grobach powstańców warszawskich

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
IPN oznaczył na łódzkich cmentarzach ponad 50 mogił powstańców warszawskich. Wśród nich jest gen. Pfeiffer, płk Szostak i... chorąży Herbert Brown z RPA, pilot bombowca.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oznaczają groby powstańców biało-czerwonymi szarfami z napisem informującym, że w tym miejscu zostali pochowani uczestnicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy miasta bardzo chwalą tę akcję. W ten sposób dowiadują się o pochowanych powstańcach, o których - przechodząc w pobliżu ich mogił - nie mieli pojęcia. Dlatego łodzianie zainteresowali się projektem i sami zgłaszają informacje o grobach uczestników pamiętnego zrywu w 1944 roku. Teraz łodzianie i pracownicy IPN razem wyszukują miejsca ich pochówku.

- Szacujemy, że podczas powstania było w Warszawie kilka tysięcy łodzian, wśród których kilkuset wzięło udział w walkach - mówi Grzegorz Nawrot, p.o. naczelnika Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. I wyjaśnia, że większość powstańców pochowana jest na Starym Cmentarzu, zaś pozostali na cmentarzach katolickim i wojskowym na Dołach oraz w Rudzie Pabianickiej.

Łodzian, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 przebywali w stolicy, można podzielić na dwie grupy. Jedni w latach 1939-1941 zostali wysiedleni lub uciekli z Łodzi do Generalnego Gubernatorstwa i później trafili do Warszawy. Drudzy byli potomkami łodzian. Urodzili się już w stolicy, ale po klęsce powstania i zburzeniu przez Niemców Warszawy osiedlili się po wojnie w Łodzi.

Rocznica Powstania Warszawskiego w Łodzi. Odsłonięto Pomnik Powstańców [ZDJĘCIA]

Najsłynniejszy z powstańców pochowanych w Łodzi to oczywiście gen. Franciszek Pfeiffer - „Radwan”. Był on rodowitym łodzianinem. Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów i konspirował w Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 roku na ulicach Łodzi rozbrajał żołnierzy niemieckich. Później walczył na Wileńszczyźnie oraz bronił kraju przed bolszewikami w 1920 roku. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził obroną Śródmieścia oraz szturmami na budynek PAST-y i Pocztę Główną. Po wojnie przebywał na emigracji w Londynie, gdzie zmarł. Spoczywa na Starym Cmentarzu.

Kolejny bohater to płk. Józef Szostak - „Filip”, który także walczył z Armią Czerwoną w 1920 roku. Natomiast podczas Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki szefa sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej w zastępstwie rannego gen. Tadeusza Pełczyńskiego. Po wojnie został zatrzymany przez ubeków i skazany na sześć lat więzienia. Po zwolnieniu zamieszkał w Łodzi. O wolnej Polsce nigdy nie zapomniał. To właśnie w jego domu - pod koniec lat 70. - była ukryta tajna drukarnia Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Płk „Filip” został pochowany w Rudzie Pabianickiej.

W Łodzi na Dołach spoczywa też chor. Herbert Brown z Republiki Południowej Afryki, który lecąc bombowcem z pomocą dla powstania został zestrzelony przez Niemców i wzięty do niewoli, w której zmarł 17 sierpnia 1944 r. z powodu odniesionych obrażeń.

Powstanie Warszawskie w witrynie Księgarni "Nike" w Łodzi [ZDJĘCIA]

Marzena Kumosińska, rzeczniczka IPN w Łodzi, apeluje, aby kolejne miejsca pochówku powstańców zgłaszać do siedziby IPN przy ul. Orzeszkowej 31/35 (tel. 42 616 27 45).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki