Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciolatki w szkołach. Sprawdź, ilu uczniów powtórzy I klasę

Beata Dobrzyńska
Wiadomo już, ile dzieci, które przymusowo poszły do szkoły w wieku 6 lat, będzie powtarzać klasę. Decyzja tym razem należała do rodziców.

Na początku tego roku przywrócono rodzicom prawo do decydowania, czy ich dzieci pójdą do szkoły w wieku 6 czy 7 lat.

Jednocześnie dzieciom, które przymusowo poszły już do szkoły w wieku 6 lat, dano możliwość powtarzania klasy. Chodzi o maluchy urodzone w 2009 roku i w pierwszej połowie 2008 roku. Czas na podjęcie decyzji rodzice mieli do 31 marca.

Z zebranych przez nas danych wynika, że niewielu rodziców zdecydowało się zostawić swoje pociechy w pierwszej (lub drugiej) klasie. W Łodzi wniosek o powtórzenie klasy pierwszej złożyli rodzice tylko 164 dzieci z blisko 5 tys. uprawnionych uczniów. Z danych zebranych przez radomszczański magistrat wynika, że drugi rok w klasie pierwszej spędzą 23 dzieci (na około 350 uprawnionych).

Czytaj:Szkoły w Łódzkiem walczą o najmłodszych uczniów, a nauczyciele boją się o pracę

W Kutnie rodzice 15 pierwszoklasistów podjęli decyzję o pozostawieniu ich po wakacjach w pierwszej klasie. Drugą klasę będzie powtarzać tylko dwóch uprawnionych uczniów. Kilkoro z tych dzieci ma orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Znacznie więcej dzieci, bo aż 82 będzie powtarzać klasę pierwszą w szkołach podstawowych w Tomaszowie Mazowieckim. To blisko 20 proc. uprawnionych pierwszaków. Klasę drugą powtórzy w Tomaszowie ośmioro uprawnionych uczniów.

Rodzice, podejmując decyzję, mogli brać pod uwagę to, czy ich dziecko radzi sobie w pierwszej (lub drugiej) klasie. Argumentów za tym, by dziecko nie przeszło do kolejnej klasy było jednak więcej.

Czytaj:"Szkoła jednodniowa" w Łodzi. Dziesięcioro dzieci zasiądzie w szkolnych ławach

Rodzice, którzy postanowili zostawić dziecko na drugi rok, zwracają uwagę, że zamieszanie spowodowane przez reformę edukacyjną poprzedniego rządu i jej odwrócenie przez obecny rząd, jest szansą na... lepszą szkołę. Trafią do mniej licznych klas czwartych, kiedy zaczyna się kolejny etap nauczania, który dla wielu uczniów i rodziców jest dość brutalnym zderzeniem się w ze szkolną rzeczywistością.

Czytaj:Jakie skutki przyniesie podwyższenie wieku szkolnego?

Dzięki temu, że dzieci te znajdą się w mniej licznym roczniku, będą miały większą szansę na miejsce w dobrym gimnazjum, szkole średniej, a nawet na studiach.

- Liczymy na to, że nasze dzieci nie będą od września powtarzać dokładnie tego samego, co w klasie pierwszej. Nauczyciele dobiorą sobie nowe ćwiczenia i dodatkowe pomoce, które pomogą dzieciom się rozwijać - mówi mama 6-latka z Tomaszowa.

Przeciwnicy pozostawiania dzieci argumentowali, że w pierwszych klasach powinni pozostać ci, którzy rzeczywiście sobie nie radzą, a rozdzielanie dzieci z wychowawcą i kolegami, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pusty rocznik?


Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 28 marca-3 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki