Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła prowadzona według modelu z inspiracji założyciela Opus Dei w miejskim lokalu z niekomercyjnym czynszem. Decyzja radnych z Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Fundacja Żywioły prowadzi w internecie zbiórkę pieniędzy na remont siedziby swojej szkoły i przedszkola przy ul. Obywatelskiej 57 (pod tym samym adresem mieści się też miejskie XX Liceum Ogólnokształcące). Otrzymanie tej siedziby – oraz plan jej remontu – to efekt decyzji miejskich radnych
Fundacja Żywioły prowadzi w internecie zbiórkę pieniędzy na remont siedziby swojej szkoły i przedszkola przy ul. Obywatelskiej 57 (pod tym samym adresem mieści się też miejskie XX Liceum Ogólnokształcące). Otrzymanie tej siedziby – oraz plan jej remontu – to efekt decyzji miejskich radnych Google Street View
Radni przyznali Fundacji Żywioły – prowadzącej szkołę według modelu stworzonego z inspiracji założyciela Opus Dei – miejski lokal z niekomercyjną stawką czynszu.

Fundacja Żywioły zaciekawia oświatowy światek w Łodzi od kilku lat. W 2017 r. zapowiedziała ona uruchomienie szkoły tylko dla chłopców. Marta Wawrzyniak, przedstawicielka fundacji stwierdziła wtedy, że taka edukacja (zwana zróżnicowaną) pozwala lepiej rozwinąć potencjał chłopców, bo ci uczą się w innym tempie niż dziewczynki. – Przez nauczycielki chłopcy często postrzegani są, jako niegrzeczni. Tymczasem oni po prostu potrzebują więcej ruchu oraz innych metod dydaktycznych – mówiła Marta Wawrzyniak.

Przeczytaj zapowiedzi z 2017 roku: W Łodzi znów będzie szkoła podstawowa tylko dla chłopców

Edukacja zróżnicowana to element modelu Sternika, który zaczął być wdrażany pół wieku temu w części szkół w Hiszpanii „dzięki inspiracji świętego Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei” (jak samo precyzuje Stowarzyszenie Sternik, wspierające działanie polskich placówek opierających się na modelu o tej nazwie).

Obecnie szkoła Fundacji Żywioły pozostaje koedukacyjna, ale część przedmiotów prowadzona jest oddzielnie dla chłopców i dziewcząt (język angielski i WF). Marta Wawrzyniak tłumaczy, że brak podziału na grupy dziewcząt i chłopców podczas nauczania pozostałych przedmiotów wynika z małej liczby dzieci w szkole (na razie).

– Edukacja zróżnicowana jest tylko narzędziem, ważnym, ale bez którego również możemy realizować nasze cele edukacyjne – informuje Marta Wawrzyniak.

Ideał modelu Sternika, oprócz braku koedukacji, zakłada też nauczanie zgodne z treściami głoszonymi przez Kościół katolicki oraz uznanie, że największy wpływ na wychowanie mają rodzice – a nie szkoła.

Aktualnie Fundacja Żywioły prowadzi w internecie zbiórkę pieniędzy na remont siedziby swojej szkoły i przedszkola przy ul. Obywatelskiej 57 (pod tym samym adresem mieści się też miejskie XX Liceum Ogólnokształcące). Otrzymanie tej siedziby – oraz plan jej remontu – to efekt decyzji miejskich radnych z Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej. W trwające wakacje zgodzili się oni wyznaczyć Fundacji Żywioły, na jej wniosek, niekomercyjną stawkę czynszu ( 5,28 zł netto za mkw), niższą niż płaconą dotychczas. Fundacja chwali się, że w jej projekcie jest 55 dzieci, a od września 2019 r. – 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki