Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpilki, kamera, ekspresja. Wystawa Teresy Tyszkiewicz w Muzeum Sztuki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Les yeux/Oczy”, 1984, fotografia czarno-biała
„Les yeux/Oczy”, 1984, fotografia czarno-biała dzięki uprzejmości artystki
Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało ważną, monograficzną wystawę „Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu”. Otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na piątek 29 maja.

Zmarła w styczniu tego roku Teresa Tyszkiewicz zajmowała się fotografią, filmem krótkometrażowym, rysunkiem, malarstwem, performensem. Tworzyła też obiekty przestrzenne, rzeźby. Studiowała na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej, od 1982 roku mieszkała w Paryżu. Jej twórczość, jak podkreślają autorzy ekspozycji „radykalnie subiektywna i oparta na intuicji, łączy się z praktyką życiową i w prekursorski sposób otwiera język sztuki na refleksję o kobiecości obejmującej zarówno sensualność, erotyzm i kruchość, jak i fizjologię, brutalność, ból i siłę”.

Słynne są jej performanse powstające przed kamerą (jak zapowiedź dzisiejszej, internetowej sztuki w izolacji) czy wyjątkowe „prace szpilkowe”, realizowane w wielomiesięcznym procesie z wykorzystaniem szpilek krawieckich - artystka nakłuwała nimi materię, wbijała w płótno, łączyła z akrylem czy farbą olejną, a także mocowała do blachy ukrytej pod płótnem.

Prace Teresy Tyszkiewicz były eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Znajdują się one w licznych kolekcjach muzealnych i prywatnych, m.in. w Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée Bohin w Paryżu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Narodowej Zachęta Sztuki i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Na wystawie zgromadzono niemal osiemdziesiąt prac powstałych w latach 1980-2019, z których znaczna część nigdy nie była prezentowana. Artystka, specjalnie na potrzeby prezentacji w Muzeum Sztuki, zmontowała także swój ostatni, nigdy nie pokazywany film „Arta” (1984-85/2019). „Filmy, fotografie, assemblaże, obiekty, obrazy oraz wielkoformatowe reliefy szpilkowe tworzą różnorodny, ale estetycznie spójny słownik form” - zapowiada kuratorka wystawy, Zofia Machnicka.

Pomysłodawcy ekspozycji dodają, że wpisuje się ona w realizowany w Muzeum Sztuki nurt projektów wystawienniczych dokonujących rewizji kanonu i przewartościowujących powszechnie uznane hierarchie artystyczne.

W związku z sytuacją epidemiczną, wernisaż monograficznej wystawy „Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu” odbędzie się w piątek 29 maja od godz. 18 na profilu Muzeum Sztuki na Facebooku. Samą wystawę zaś można oglądać od 29 maja od godz. 11 w ms2 (ul. Ogrodowa 19). Organizatorzy przypominają, że w muzeum obowiązuje obecnie ograniczenie liczby osób zwiedzających do dziesięciu na jednej kondygnacji ekspozycyjnej (w dniu otwarcia wystawy ms2 jest czynne do godz. 20).

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki