Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają inżynierów i robotników

Alicja Zboińska
250 osób znajdzie pracę w dwóch nowych fabrykach Indesitu
250 osób znajdzie pracę w dwóch nowych fabrykach Indesitu Dziennik Łódzki/archiwum
Pracownicy fizyczni i inżynierowie mają obecnie największe szanse na znalezienie pracy. Potrzebne jest też doświadczenie zawodowe, ale za to coraz częściej można liczyć na pracę na etacie. Zajęcie najłatwiej znaleźć w województwach mazowieckim i śląskim, a łódzkie plasuje się niemal w połowie stawki ofert pracy. Tak wynika z raportu serwisu Szybkopraca.pl.

Umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin proponuje m.in. Indesit, włoski producent sprzętu AGD , który ma fabryki w Łodzi i Radomsku. Wkrótce otworzy kolejne - przy ul. Dąbrowskiego w Łodzi mają powstać dwie fabryki: okapów i komponentów plastikowych do produkcji AGD. Pierwsza zacznie działać w sierpniu, druga na początku przyszłego roku.

Pracę ma znaleźć 250 osób, choć nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie tu pracować więcej osób. Na razie rekrutacja wyłoniła kadrę zarządzającą, która przechodzi już cykl szkoleń, m.in. organizowanych we Włoszech.

- Niebawem rozpoczniemy nabór pracowników produkcji - mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik Indesitu. - Od kilku lat systematycznie ograniczamy liczbę pracowników tymczasowych, a zatrudniamy na kilkuletnie kontrakty. Praca odbywa się w pełnym wymiarze godzin, tak jak na etatach.

To właśnie na produkcji, a także w budownictwie najłatwiej o zajęcie. Kolejne miejsca zajmują handel i sprzedaż. Oferty produkcji stanowią 7,7 proc. wszystkich, budownictwa 6,9 proc., a handlu 6,5 proc. Ponad 7 proc. ogłoszeń dotyczy usług - to ten sektor gospodarki wciąż się rozwija, więc liczba ofert z tego zakresu będzie rosła.

"Firmy najczęściej poszukują fachowców i pracowników fizycznych. Do nich adresowanych jest ponad 28 proc. ofert pracy" - czytamy w raporcie. "Na brak ofert nie narzekają inżynierowie, do których adresowanych jest 27,3 proc. ogłoszeń Przedstawiciele tych zawodów mają mocną pozycję na rynku. Z kolei dla finansistów było przeznaczonych 10,5 proc. ofert, a dla sprzedawców i osób pracujących w marketingu - 7,9 proc. Pracownicy administracyjni mogli przeczytać 7,1 proc. ofert, a nauczyciele, lektorzy i szkoleniowcy - 4,3 proc. Najmniej ogłoszeń było przeznaczonych dla kadry zarządzającej - 2,3 proc. Prawie połowa pracodawców poszukuje wykwalifikowanych pracowników z minimum dwuletnim doświadczeniem zawodowym. To jeden z istotniejszych warunków.

Prawie 45 procent firm chce szeregowych pracowników. Dla kierowników działów adresowanych jest zaledwie 5,4 proc. ofert, natomiast dla dyrektorów - 1,3 proc.

- Rynek staje się mniej elastyczny - zaznacza Justyna Kostrzewska, analityk rynku pracy serwisu Szybkopraca.pl. - Świadczy o tym odsetek pracodawców, którzy proponują kandydatom pracę na cały etat. Jest ich już 79,7 proc. Mniejszą część stanowią oferty zleceń - 16,3 proc. oraz część etatu - 2,5 proc.

Niemal co piąta oferta zatrudnienia z Szybkopraca.pl pochodzi z województwa śląskiego. Niewiele mniej oferuje mazowieckie - 18,7 proc., a dolnośląskie - 14,4 proc.

Nasz region znalazł się na siódmym miejscu z wynikiem 4,6 proc. Stawkę zamykają województwa: podkarpackie (1,8 proc.), świętokrzyskie (1,5 proc.) oraz podlaskie (0,6 proc.).

Można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach wzrośnie liczba ofert zatrudnienia sezonowego.
Nie wiadomo tylko, ilu mieszkańców naszego regionu zdecyduje się poszukać dodatkowego zajęcia w województwie łódzkim, a ilu wybierze na przykład Pomorze i góry albo ogłoszenia zagraniczne.
Z tymi ostatnimi może być jednak trudniej, z kryzysem boryka się głównie południe Europy.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki