Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tansman 2010 zaprasza na koncerty gwiazd

Dariusz Pawłowski
Dyrektor Andrzej Wendland z festiwalowym katalogiem
Dyrektor Andrzej Wendland z festiwalowym katalogiem Krzysztof Szymczak
- Jesteśmy przekonani, że w listopadzie Łódź stanie się polską stolicą współczesnej muzyki poważnej - mówił we wtorek na konferencji prasowej Andrzej Wendland, dyrektor VIII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman 2010. - Udało nam się przygotować bogaty program. Takiego festiwalu jeszcze w Łodzi nie było.

Rzeczywiście, przyjadą do nas artyści, którzy na co dzień grają w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Duże wydarzenie przygotowano na otwarcie. 14 listopada o godz. 19.30 w Teatrze Wielkim zobaczymy widowisko ''Jerusalem - miasto pokoju niebiańskiego i ziemskiego''.

Wystąpią: Jordi Savall (Hiszpania) - viola da gamba i Montserrat Figueras (Hiszpania - sopran oraz zespoły i soliści z 14 krajów świata, m.in. Iraku, Afganistanu, Izraela, Syrii, Grecji. Spektakl jest muzyczną wędrówką przez burzliwą historię tego wielokulturowego miasta. Jego niezwykłością jest m.in. użycie bogatego starożytnego instrumentarium wraz ze zrekonstruowanymi przez Savalla biblijnymi trąbami, których donośne dźwięki obaliły mury Jerycha.

15 listopada, o godz. 19, w Filharmonii Łódzkiej swoją światową premierę będzie miał koncert na jedną rekę, napisany przez Aleksandra Tansmana dla słynnego jednorękiego, austriackiego pianisty, Paula Wittgensteina. Muzyk w czasie I wojny światowej został powołany do wojska i w wieku 26 lat, na skutek postrzału, stracił prawą rękę. Wittgenstein postanowił jednak, że nadal będzie grać lewą ręką. Zesłany do obozu dla jeńców wojennych na Syberii godzinami ćwiczył grę na ''pianinie'', które imitował rysunek klawiatury na skrzynce, wsłuchując się w dźwięki rozbrzmiewające w jego głowie.

Po powrocie z obozu do Wiednia wciąż ćwiczył, aż ponownie zaczął koncertować. Zdobył duże uznanie. Specjalnie dla niego komponowali m.in. B. Britten, S. Prokofiev, F. Schmidt, R. Strauss, M. Ravel. W łódzkim koncercie wezmą udział: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer.

Kolejnego dnia, o godz. 19 w FŁ, będziemy świadkami koncertu ''Bogowie, herosi... i zwykli śmiertelnicy''. Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej, Christina Pluhar (Austria) - dyrygent, lutnia, harfa barokowa, teorba, Luciana Mancini (Włochy) - mezzosopran, Hannah Morrison (Wielka Brytania) - sopran, Tuomo Suni (Finlandia) - skrzypce, koncertmistrz wykonają utwory Caldary, Cavalliego, Lully'ego, Purcella i Rossiego.

Koncert Psalmów ''Gdy prawo moralne było obowiązującym prawem'' odbędzie się 17 listopada o godz. 19.30 w FŁ. Psalmy Tansmana i Symfonię psalmów Strawińskiego wykonają: Orkiestra i Chór FŁ pod dyrekcją Pawła Kotli oraz James Oxley (Wielka Brytania) - tenor.

Na 18 listopada na godz. 19 w FŁ zaplanowano koncert multimedialny "Cztery pory roku, cztery pory życia" z udziałem Orkiestry Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz węgierskiego flecisty Janosa Balinta i skrzypka Jarosława Żołnierczyka. W programie: Cztery pory roku Vivaldiego i Las Cuatro Estaciones Portenas Piazzolli.

Finał konkursu i wręczenie Grand Prix w wysokości 12 tys. euro odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w FŁ. Uroczystości towarzyszyć będzie premiera światowa dzieła Michaela Nymana ''Chopin - Milton Songs'' napisanego na zamówienie festiwalu. Koncert poprowadzi, grając na fortepianie, sam kompozytor, a obok niego pojawią się Andrew Slater (Wielka Brytania) - bas-baryton i Jacek Delong - saksofon.

Festiwal zamknie 20 listopada o godz. 19 w Kościele Ewangelickim św. Mateusza ''Elegia na umierający las''. Zaprezentują się: Chór Filharmonii Podlaskiej i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Izabela Matuła - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Vytautas Juozopaitis (Litwa) - baryton. Na ten koncert wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki