Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr „Pinokio” w Łodzi współprowadzony przez ministerstwo kultury

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru „Pinokio”, prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi
Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru „Pinokio”, prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi Danuta Matloch
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o współprowadzeniu Teatru „Pinokio” w Łodzi. Scena otrzyma rocznie dodatkowe 1,5 miliona złotych z kasy państwa.

Teatr „Pinokio” w Łodzi stał się 23. instytucją artystyczną w kraju współprowadzoną w ciągu ostatnich ośmiu lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Na mocy umowy, ze środków ministerialnych wpłynie do „Pinokia” 1,5 miliona złotych rocznie. Miasto finansuje instytucję kwotą pięciu i pół miliona złotych (od 2024 roku ma to być co najmniej 5 milionów 986 tysięcy złotych). Umowa będzie obowiązywała przez trzy lata - do 31 grudnia 2026 roku.

- Osiem lat temu w Łodzi były jedynie dwie instytucje współprowadzone, a w tej chwili jest ich dziewięć - podkreślił minister Piotr Gliński. - Teraz Teatr „Pinokio”, jeden z dwóch bardzo znanych i wspaniałych teatrów lalkowych z Łodzi, otrzymuje wsparcie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy podpisać umowę. To jest zbiorowa praca - miasta i instytucji przy ogromnym zaangażowaniu moich współpracowników.

Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru "Pinokio", zapewniał, że to wyjątkowo dobry rok dla tej instytucji. - Pozyskaliśmy na naszą nową siedzibę wyjątkowy w skali kraju, zrewitalizowany i nowoczesny obiekt. A teraz pomyślnie zakończyliśmy starania o współprowadzenie teatru przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za tym ogromnym wyróżnieniem kryje się również duża odpowiedzialność, którą przyjmujemy z radością. Zamierzamy jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości i rozwijać wizję teatru otwartej formy. Pieniądze wesprą rozwój sceny dla najmłodszych widzów i działanie edukacyjne, które teatr prowadzi. Teatr w nowej siedzibie ruszył pod koniec września i ma za sobą pierwsze premiery.

Wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka dodała: - Podpisanie umowy o współprowadzenie to dla teatru i miasta bardzo ważne wydarzenie. Wsparcie finansowe, jakie dzięki temu zyskuje instytucja, pracująca na rzecz najmłodszych, to po prostu nasz wspólny obowiązek, samorządu lokalnego i rządu Rzeczpospolitej. Cieszę się, że zawsze w tej materii znajdowaliśmy z panem ministrem wspólny język i udawało się wypracować takie zasady współpracy, które różnym instytucjom kultury w Łodzi pozwalały sprawniej funkcjonować.

Łódzkie instytucje współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego to także m.in. Muzeum Sztuki, Teatr Wielki, Filharmonia Łódzka, Teatr Muzyczny, EC1 Łódź, Muzeum Książki Artystycznej.

Teatr „Pinokio” w Łodzi jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest miasto Łódź. Został założony w 1945 roku jako Teatr Kukiełkowy Centralnego Robotniczego Domu Kultury. W latach 1946-48 działał jako Dziecięcy Teatr Kukiełkowy RTPD, od 1948 do 1994 roku – jako Teatr Lalek „Pinokio”, od 1994 do 2012 roku - jako Teatr Lalki i Aktora „Pinokio”, zaś od 12 lipca 2012 roku już pod nazwą Teatr „Pinokio”.

W latach 2021-23 został przeprowadzony remont siedziby Teatru „Pinokio” – dawnej fabryki Wigencja (tkalnia Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana z lat 20. XX wieku) przy ul. Sienkiewicza 75 w Łodzi. Oficjalna inauguracja działalności artystycznej Teatru „Pinokio” w zrewitalizowanej siedzibie odbyła się we wrześniu 2023 roku. W Teatrze powstały dwie profesjonalnie sceny dla 150 oraz 52 widzów, a także pracownie twórcze, studio nagrań, profesjonalne sale warsztatowe, biblioteka i przestrzeń na restaurację rodzinną. Łączna powierzchnia obiektu wynosi ponad 4 tys. m².

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki