Ten pierwszy bal - jak się bawią na studniówkach tegoroczni maturzyści?
Studniówka 2023
Przed nami już jedne z ostatnich studniówek w tym roku. Bale uczniów ostatnich klas liceów i techników tradycyjnie organizowane są na mniej więcej na sto dni przed pierwszym egzaminem dojrzałości. I tak pierwsze z nich mieliśmy zaraz po nowym roku, a kolejne – w następnych tygodniach. W sobotę 18 lutego swoją studniówkę będą mieć maturzyści m.in. Zespołu Szkół Gastronomicznych „Gastronomik” oraz XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Od matury dzieli ich już tylko 75 dni.
Młodzież „Gastronomika” swoją studniówkę rozpocznie w sali diamentowej kompleksu Yuka na Złotnie punktualnie o godzinie 20. - tradycyjnie od poloneza. Do pierwszej pary została zaproszona dyrektor szkoły Zofia Wrześniewska. XXIX LO natomiast będzie mieć swój bal w Białym Pałacu w Niesięcinie.
Na bal do pałacu
Sale weselne w kompleksach hotelowych poza miastem, sale bankietowe, atrakcyjne wnętrza w hotelach – dziś studniówka to impreza szkolna, ale zwykle poza szkolnymi murami. Młodzież zdecydowanie nie chce bawić się w sali gimnastycznej czy auli swojego liceum lub technikum, przedkładając ponad nie wnętrza lokali, które sama sobie wybiera. Wśród łodzian największe powodzenie mają Biały Pałac w Niesięcinie, sale hotelu Jan Sander w Rąbieniu, Czarny Staw w Adamowie za Aleksandrowem Łódzkim, centrum konferencyjno-bankietowe Rubin przy ul. Lodowej czy restauracji Yuca na Złotnie w Łodzi. Za dekoracje zwykle służą kolorowe balony i napisy „Studniówka 2023”. Stawiana jest też ścianka – tło do zdjęć grupowych i indywidualnych. Nikt nie martwi się ani o aranżacje wnętrza, stołów, nagłośnienie, oświetlenie – wszystko oddaje się zwykle w ręce zewnętrznych wynajętych firm. Maturzyści na bal przyjeżdżają – niektórzy nawet limuzynami - i bawią się, nie martwiąc ani o przygotowania, ani o sprzątanie po imprezie. Inaczej i zdecydowanie wygodniej niż byłoby to, gdyby studniówka została zorganizowana w szkole. Jedynym liceum, które pozostało wierne tradycji i nigdy od niej nie odstąpiło jest XXVI LO przy ul. Wileńskiej w Łodzi. Tutaj studniówka zawsze jest przygotowywana przez uczniów. Zawsze też ma swój temat przewodni, odpowiednie dekoracje oraz specjalny program artystyczny. Nigdy też nie bawi się tu nikt poza maturzystami i ich nauczycielami. Aula służy za salę do tańca, a sala gimnastyczna staje się salą konsumpcyjną.
W tym roku, także u siebie bawili się maturzyści z liceum salezjańskiego przy ul. Wodnej.
Koszt studniówki 2023 dla jednego to średnio 400 złotych od osoby. Wszystko jednak zależy od miejsca, ilości gości, wybranego menu. To jednak nie wszystkie wydatki.
Studniówkowe stylizacje i czerwone dodatki
Kiedyś na studniówkowym balu obowiązywał ściśle określony strój – białe bluzki, ciemne spódnice, garnitury z białą koszulą. Dziś studniówkowe stylizacje są już dowolne i niewiele mają wspólnego ze szkolnym galowym wizerunkiem. Maturzystki w ten szczególny wieczór wyglądają niemal jak gwiazdy filmowe na czerwonym dywanie! Wybierają głównie sukienki – a w zasadzie raczej suknie wieczorowe. W tym roku na parkietach królują długie, do samej ziemi, bardzo wytworne. Na ogół mają rozcięcie na nodze, a od góry – głęboki dekolt, cieniutkie ramiączka, czasem rękawy. Ale niektóre dziewczyny decydują się też na sukienki krótsze lub mini – wszystko jest dozwolone. W tym sezonie mogliśmy już zaobserwować, że najchętniej wybieranymi kolorami kreacji są – prócz klasycznej czerni – czerwień, granat, niebieski, zielony, różowy w różnych odcieniach, a także kolory łagodne i jasne – szary, beżowy, nude, kremowy, a nawet złotobrązowy. Obowiązkowe są nadal podwiązki, koniecznie czerwone, a także czerwona bielizna – mają zapewnić im powodzenie na egzaminach.
Niektóre dziewczyny stawiają na oryginalność. Widzieliśmy świetnie prezentujące się maturzystki w garniturach w mocnych kolorach np. czerwonym lub amarantowym, czy spodniach i koszulach z kamizelką. Większość pań wkłada na bal klasyczne szpilki lub czółenka na obcasach, choć niektóre postawiły na modele o mocniejszym wyrazie – na wysokich i masywnych koturnach, botki za kostkę, kozaki, a nawet… trampki. Fryzury i makijaże w większość nie odbiegają od standardów – wieczorowe, eleganckie, podkreślające naturalną urodę. U odważniejszych dziewczyn natomiast pojawiły się dodatkowe akcenty np. w postaci błyszczących gwiazdek w okolicach oczu albo oryginalnie wyrysowanych kresek i pomalowanych powiek, brwi, ust.
- Na sukienkę, buty, fryzjera, paznokcie i makijaż wydałam 1000 złotych – podliczyła jedna z maturzystek.
Ale nie wszystkie dziewczyny korzystają z usług profesjonalistów. Są takie, które same się malują i czeszą albo pomagają im przyjaciółki. W przypadku chłopaków największy wydatek stanowi garnitur – dobrej jakości spodnie i marynarka kosztują 1000-1200 złotych. Do tego koszula, krawat,mucha, spinki do mankietów, poszetka, eleganckie buty…
- Ale jaki efekt! - zachwycają się potem rodzice i nauczyciele na widok przystojniaków.
Od rosołu po sushi
Studniówka to też uczta przy pięknie i suto zastawionych stołach. Młodzież lubi i chętnie je. Na każdym balu obowiązkowo już pojawia się menu dla wegetarian i wegan. Jest też mnóstwo przekąsek. Na tzw. zimnych stołach pojawiają się sałatki, rolady, galantyny, a nawet sushi. Jest też sporo owoców i słodkości. Jeżeli chodzi o dania gorące – zwykle po rozpoczęciu imprezy jedzony jest obiad, a potem w ciągu nocy jeszcze jedno lub dwa gorące dania.
A co pije? Napoje bezalkoholowe. Alkohol w przypadku studniówki jest oficjalnie niedopuszczalny. Choć lampka szampana na toast za wspaniała zabawę oraz powodzenie na egzaminach w niektórych szkołach się pojawia na początku balu.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?