Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testowali swój japoński w Oscace. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi ugoszczeni w szkole Kwansei Gakuin

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wyprawa reprezentacji II LO do Japonii trwała od 26 listopada do 5 grudnia
Wyprawa reprezentacji II LO do Japonii trwała od 26 listopada do 5 grudnia II LO
W roku 2019 przypadnie jubileusz stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. W Łodzi o ich rozwój dba II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza. Grupa uczniów „Dwójki” niedawno wróciła z wizyty, której gospodarzem była szkoła Kwansei Gakuin, działająca w rejonie Osaki.

To, że przed wejściem do domu Japończyka należy zdjąć buty, jest wiedzą raczej powszechną.

– Ale dowiedzieliśmy się np. o przesądzie, według którego pojawienie się żółtego pociągu technicznego na peronie przynosi szczęście i trzeba koniecznie zrobić sobie z nim zdjęcie – opowiada Nikodem Złociak, uczeń klasy II A. On i jego 11 koleżanek z „Dwójki” – razem z dwójką opiekunów – to uczestnicy wyprawy do Japonii, która trwała od 26 listopada do 5 grudnia. Grupę z II LO gościła szkoła Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakuin. To kompleks edukacyjny, będący odpowiednikiem ogólniaka z gimnazjum, nastawiony m.in. na przyjmowanie młodzieży, która część edukacji zdobyła poza ojczyzną. Stąd powszechna wśród uczniów i nauczycieli Kwansei Gakuin znajomość języka angielskiego.

Jednak łodzianie przyjechali do Osaki m.in. poprawiać swoją znajomość japońskiego. Nieobowiązkowe lektoraty z tego języka w „Dwójce” to już ponad 20-letnia tradycja – w każdym roku szkolnym prowadzi je inny nauczyciel przybyły z Japonii. Obecnie przebywająca w Łodzi lektorka przed wyjazdem reprezentacji II LO przeszkoliła jej członków z zakresie kulturowych zachowań Japończyków: przypomniała o zwyczaju zdejmowaniu butów, ale także pokazała, w jaki sposób się kłaniać oraz jak spożywać posiłki.

„Szkolenie” nie odbyło się bez powodu – młodzi łodzianie przez tydzień za darmo mieszkali w domach japońskich uczniów (w ramach wyprawy opłacali sobie przelot).

– Ja najpierw trafiłam do 14-latki, u której ze znajomością angielskiego było słabiej – opowiada drugoklasistka Ania Mucha. – Dlatego maksymalnie wykorzystywałam mój zasób japońskiego. W drugiej części pobytu gościła mnie już koleżanka świetnie władająca angielskim. Mimo to wciąż próbowałam mówić przede wszystkim po japońsku. Ten wyjazd dał mi w nauce tego języka wyraźny postęp.

Z kolei Nikodem Złociak będzie wspominał m.in. spanie na tatami.

– To rodzaj materaca, używanego w części mieszkań zamiast łóżka. Zwłaszcza w japońskich wieżowcach, w których metraż nie należy do największych. Po nocy tatami chowa się do szafy i miejsce do spania nie blokuje w dzień przestrzeni domowników – opowiada drugoklasista.

Rodzice uczniów Kwansei Gakuin, goszczący w domach łodzian, byli na tyle wylewni, że uczennice II LO wróciły do Łodzi z własnymi kimonami.

– To rodzaj prezentu, który w Japonii wręcza się podczas ważnych uroczystości rodzinnych, zatem jego waga jest znacząca – mówi Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO.

Drugim nauczycielem tej szkoły, który towarzyszył młodzieży w wyprawie do Japonii, jest anglistka Ewa Fedorowicz. Obaj pedagodzy koordynują teraz zbieranie uczniowskich wspomnień z wyprawy, które – spisane – złożą się na publikację wydaną w stulecie polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Uzupełnią ją m.in. sylwetki japońskich lektorów nauczających dotąd w II LO.

II LO w Łodzi gości młodzież z Japonii. Liceum uczy języka japońskiego [ZDJĘCIA]

W marcu 2018 r. w Łodzi przebywała delegacja 16 uczniów i 2 nauczycieli z Kwansei Gakuin. Współpraca II LO ze szkołą w Osace będzie kontynuowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki