Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tkalnia papieska" stoi pusta i niszczeje. Druga licytacja na początku marca

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Na początku marca odbędzie się druga licytacja dawnej tkalni Scheiblerów, która wpisała się w historię Łodzi ze względu na wizytę papieża Jana Pawła II

Od wielu lat zabytkowa Nowa Tkalnia z końca XIX wieku, zwana tkalnią papieską, stoi pusta i niszczeje. Ciosem dla niej był groźny pożar w 2012 roku, który poczynił kolejne spustoszenia. Dziś zostały po niej mury obwodowe i jest już najwyższa pora, aby ktoś ją przejął i zagospodarował. Być może nowego gospodarza przyniesie druga licytacja komornicza, gdyż pierwsza zakończyła się fiaskiem.

- Mamy wielką nadzieję, że w końcu nieruchomość znajdzie właściciela, który ją zaadaptuje i zagospodaruje. Chodzi o to, aby obiekty Nowej Tkalni umiejętnie wkomponować w nową inwestycję. Jaką? Trudno przesądzić, gdyż to będzie zależało od inwestora. W każdym razie może tam być przykładowo zabudowa mieszkaniowa lub handlowa. Najważniejsze jest to, aby uratować zachowane obiekty - zaznacza Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

CZYTAJ: Centrum papieskie w Łodzi. Zabytkowa tkalnia ma być remontowana

Owe obiekty to mury obwodowe tkalni, zbudowanej w kształcie litery C i składającej się z dużej hali, stojącej równolegle do ulicy Kilińskiego, oraz dwóch skrzydeł wzdłuż ulic Milionowej i Tymienieckiego. Ponadto mamy tam bramę, stróżówkę, kotłownię i mury zewnętrzne maszynowni, która była objęta pożarem.

Właścicielem nieruchomości jest firma Opal Property Developments (kapitał australijski), która jednak w tej sprawie nie udziela żadnych informacji.

Licytacja oznacza, że z dawnych planów firmy z Australii, kiedy to na terenie tkalni miał powstać kompleks z biurami, handlem, usługami, mieszkaniami i z Centrum Papieskim, nic nie wyjdzie.

Tkalnia została zbudowana - kosztem 2 mln rubli - w latach 1898 - 1899 na Księżym Młynie. Miała 200 metrów szerokości i 180 metrów długości. W tamtych czasach była to największa i najnowocześniejsza tkalnia w Królestwie Polskim i jedna z najpotężniejszych w cesarstwie rosyjskim. Została zbudowana w stylu eklektycznym z akcentami neorenesansu. Jej fasada ma bogatą dekorację - z gzymsami, płycinami i attyką schodkową.

W czasach PRL tkalnia należała do Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”. Przełomem w jego historii była pamiętna wizyta Jana Pawła II 13 czerwca 1987 roku.

CZYTAJ TEŻ: Słynna tkalnia papieska w Łodzi została zabytkiem!

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki