Nasza Loteria

Totalizator Sportowy wspiera dziedzictwo Fryderyka Chopina

Partnerem cyklu jest Totalizator Sportowy
Firma jest partnerem nie tylko m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego czy Muzeum Powstania Warszawskiego, lecz także otacza opieką instytucje i projekty związane z Fryderykiem Chopinem. Dzięki Totalizatorowi Sportowemu muzykę polskiego pianisty i kompozytora mogą wciąż podziwiać melomani z całego świata.

Wycieczka do Żelazowej Woli

Skala tego mecenatu robi wrażenie. Współpraca Totalizatora Sportowego z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina – największym centrum chopinowskim na świecie – jest realizowana na wielu polach, ponieważ szeroka działalność Instytutu obejmuje zarówno wydarzenia poświęcone muzyce artysty, jak i miejsca związane z jego życiem, np. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina czy Park w Żelazowej Woli. Można je zwiedzać, wysłuchać tam koncertów i uczestniczyć w imprezach chopinowskich.

Z kolei misją Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina jest kultywowanie pamięci kompozytora oraz udostępnienie wiedzy na temat jego życia i twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Jednym z głównych celów Muzeum jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie obiektów muzealnych należących do bezpośredniego dziedzictwa chopinowskiego oraz pozyskiwanie i upowszechnianie współczesnych przejawów działalności twórczej, które związane są z dorobkiem, osobą i epoką Chopina.

Wymieńmy m.in. zakup w 2017 r. rękopisu pieśni „Wiosna” op. 74 nr 2. Autograf kompozycji został sfinansowany w całości ze środków przekazanych przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy.

Jedyny taki konkurs na świecie

To oczywiście Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, odbywający się co pięć lat w Warszawie. Zainicjowany został w 1927 r. przez polskiego pianistę, prof. Jerzego Żurawlewa. Laureaci mają możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie pianistycznej i szansę na występy w największych salach koncertowych oraz dokonanie nagrań autorskich w renomowanych wytwórniach płytowych.

Totalizator Sportowy był partnerem głównym dwóch ostatnich konkursów – 17. edycji w 2015 roku (brawurowo zwyciężył wówczas południowokoreański pianista Seong-Jin Cho) i 18. edycji w 2021 roku (wygrał Kanadyjczyk Bruce Liu).

Chopin, ale też Monteverdi

Ale Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny to nie jedyne tak spektakularne wydarzenia muzyczne, które obejmuje mecenatem Totalizator Sportowy. Warto wymienić jeszcze choćby Festiwal „Chopin i jego Europa”, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych czy Koncerty Urodzinowe Chopina.

Zatrzymajmy się przy Festiwalu „Chopin i jego Europa”, ponieważ to niezwykłe wydarzenie co roku przyciąga rzesze wielbicieli muzyki klasycznej. Oryginalną ideą organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Festiwalu jest „przyjrzenie się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał”. 19. edycja zakończyła się niedawno – 1 września, a podczas jej trwania mogliśmy usłyszeć m.in. koncert London Mozart Players i występ Collegium Vocale Gent pod kierunkiem Philippe’a Herreweghe, które wykonało m.in. kompozycje Monteverdiego.

Przed nami zaś II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, który odbędzie się w Warszawie w dn. 5–15 października. Jego organizatorem także jest NIFC, a pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury złożone z tak wybitnych muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym, jak Andreas Staier, Paolo Giacometti, Tobias Koch oraz z uznanych chopinistów.

O muzyce z przymrużeniem oka

Nieodłącznym elementem wizerunku Totalizatora Sportowego są liczby. W 2021 r., z okazji Jubileuszu 65-lecia spółki, ukazało się niezwykłe wydawnictwo pt. „Chopin w liczbach”. Przedstawione w nim zostało znaczenie 49 liczb w życiu Fryderyka Chopina. Odpowiadają one 49 liczbom, spośród których losowana jest najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce, czyli Lotto (losowane jest 6 liczb z 49).

„Na uwagę zasługuje liczba 25 – jedna z ważniejszych dla Totalizatora Sportowego, który powstał 25 stycznia 1956 roku. I równie ważna dla Fryderyka Chopina, który 25 lutego 1832 zadebiutował w Paryżu jako pianista. Można więc pokusić się o tezę, że liczba 25 sprzyja udanym debiutom (…). Fryderyk Chopin to bezcenny skarb polskiej kultury. Jest niedoścignionym wzorem wybitnego pianisty, który wciąż inspiruje” – powiedział we wstępie publikacji Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego.

„Chopin w liczbach” to jeden z przykładów inicjatywy, która pokazuje, że można propagować polską kulturę na wiele sposobów. Do wyjątkowych aktywności na rzecz promocji muzyki Chopina należą również te zorganizowane w ramach promocji Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 r., jak Strefa Melomana na warszawskim Podzamczu i muzyczna niespodzianka na Dworcu Centralnym, gdzie na grających schodach podróżni mogli skomponować własną melodię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Totalizator Sportowy wspiera dziedzictwo Fryderyka Chopina - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki