Trela: Kampanię prowadzimy już od pierwszego dnia po...

  Trela: Kampanię prowadzimy już od pierwszego dnia po wyborach

  rozm. Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rozmowa z Tomaszem Trelą, miejskim radnym i szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Łodzi.
  Tomasz Trela

  Tomasz Trela ©Grzegorz Gałasiński

  Czy Pan naprawdę wierzy, że jeśli SLD zdobędzie odpowiednią ilość podpisów, to minister transportu Sławomir Nowak przywróci dofinansowanie trasy ekspresowej S-14 przed 2020 rokiem?
  Uważam, że zbiórka podpisów to tylko jeden z elementów na rzecz przywrócenia S-14 dla Łodzi i regionu. Zaproponowaliśmy także inne rozwiązania, choćby wspólną sesję Rady Miejskiej i łódzkiego sejmiku z udziałem ministra Nowaka. W naszym przekonaniu każdy, bez względu na to, czy reprezentuje SLD, PO czy PiS, w tę inicjatywę powinien się włączyć, tak abyśmy wspólnie walczyli o S-14. Inne regiony pokazały, że wspólne i jednoznaczne stanowisko, ponad podziałami partyjnymi, jest w stanie przekonać decydentów w Warszawie. Liczymy, że tak się również stanie w przypadku S-14.

  I wierzy Pan, że minister Nowak przybędzie na tę wspólną sesję? Nie przyszedł na posiedzenie komisji doraźnej ds. Nowego Centrum Łodzi łódzkiej Rady Miejskiej nawet gdy ta wybrała się do Warszawy, nie przyszedł też na sejmową komisję infrastruktury, choć przed nią odpowiada.
  Minister Nowak ma niestety to do siebie, że uchyla się od odpowiedzialności, ale wierzę, że jeżeli łódzcy radni spotkają się na wspólnym posiedzeniu z radnymi wojewódzkimi, czego jeszcze w naszym województwie nie było, i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi wspólnie z przewodniczącym sejmiku Markiem Mazurem zaproszą ministra Nowaka, to on przybędzie. Wspólnie mamy szansę go przekonać, a podpisy będą mocnym argumentem. Liczę na to, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i uzna, że 1,5 miliarda zł w skali budżetu krajowego, to nie jest nadmierny wydatek i powinno się tę inwestycję kontynuować.

  Na moje oko ta wasza akcja to bardzo fajny pretekst, by się pokazać publiczności. Uścisnąć dłoń, odebrać podpis. Ludzie takie rzeczy pamiętają, przypomną sobie przy wyborach.
  Dziś jest tak, że to co PO obiecywała w kampanii wyborczej 2010 i 2011 roku, w tym przypadku nie jest realizowane. Oczywiście, moglibyśmy tylko rozliczać Platformę z jej obietnic, ale nie chcemy być bierni. Chcemy powalczyć o inwestycję, która jest niezbędna dla przyszłości naszego miasta. Platforma Obywatelska boi się protestów. Jak widzi duży opór społeczny, czego przykładem było kilka naszych inicjatyw w Łodzi, to ustępuje, ugina się. To jest oczywiście funkcjonowanie fatalne, bo jeśli podejmuje się decyzje, to powinno się konsekwentnie ich trzymać. Ale jest też tak, że do błędów trzeba się przyznawać. Liczę więc na to, że tak się stanie i w przypadku S-14. Inicjatywy ze zbiórką podpisów to też nie jest nic nowego jeśli chodzi o SLD, bo organizujemy je regularnie i jest bez znaczenia, czy do wyborów jest blisko, czy daleko. To po prostu dobry sposób na działanie wobec tak słabej władzy, jaką reprezentuje Platforma Obywatelska.

  Jest to też doskonały sposób na dowalenie Platformie.
  Kiedy inwestycje są realizowane, to my próbujemy je wspierać. Ale w tym przypadku prominenci Platformy, którzy wcześniej obiecywali S-14, dziś schowali się pod ziemię. Trzeba ich wyciągnąć, pokazać, że albo cynicznie oszukiwali, albo mijali się z prawdą. Nas nie interesują wewnętrzne waśnie w Platformie, nie interesuje nas, czy były minister Cezary Grabarczyk lubi się, czy nie lubi z ministrem Nowakiem. Nam chodzi o rozwój miasta i regionu. Gdy inne regiony walczyły o inwestycje, to marszałek województwa małopolskiego był na posiedzeniu rządu, kiedy przyjmowany był załącznik nr 5 do listy dofinansowań do inwestycji infrastrukturalnych. 4 mld zł dla województwa małopolskiego! Od nas nikt nie pojechał. Kilka dni wcześniej Donald Tusk bawił w Łasku i krótko na Lublinku, a minister Nowak w Pabianicach. Ani marszałek województwa, ani prezydent miasta, ani prominentni posłowie Platformy, panowie Grabarczyk i Biernat, nie spotkali się z nimi, aby lobbować na rzecz inwestycji. Albo minister i premier nie chcieli się z nimi spotkać, albo ci łódzcy prominenci Platformy nawet nie wiedzieli, że przybywają.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

  Mam nadzieję (nie wierzę że to mówię) iż SLD coś zdziałą w tej sprawie - wtedy naprawde ich szanse awzrosna na poparcie

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny