Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - eliminacje powiatu opoczyńskiego w Poświętnem. ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - eliminacje powiatu opoczyńskiego w Poświętnem mat. KPP Opoczno
Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - eliminacje powiatu opoczyńskiego odbywały się w Poświętnem, w miejscowej szkole podstawowej. O najlepsze lokaty walczyło 18 drużyn. Celem organizowanego od lat turnieju jest popularyzowanie przepisów oraz zasad bezpiecznego poruszania się na drogach.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - eliminacje powiatu opoczyńskiego w Poświętnem

W eliminacjach powiatu opoczyńskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o najlepsze lokaty walczyło 18 drużyn. Zmagania skierowane były do dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych, jako pasażerów, pieszych i rowerzystów, a w przyszłości również zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Tegoroczny turniej składał się z kilku konkurencji.

- Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, radzić sobie z torem przeszkód dla rowerzystów, właściwie poruszać się po miasteczku ruchu drogowego, jak również posiadać umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej - mówi asp. szt. Barbara Stępień, oficer prasowy opoczyńskiej policji.

W turnieju brały udział trzyosobowe drużyny, które wcześniej zostały wyłonione w eliminacjach gminnych. Uczniowie reprezentowali szkoły podstawowe w kategoriach wiekowych 10 – 12 lat oraz 13-14 lat.

Zwycięzcy eliminacji powiatowych turnieju BRD w Poświętnem

Po zaciętej rywalizacji w kategorii wiekowej 10 – 12 lat zwyciężyła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Żarnowie w składzie: Magdalena Kozińska, Igor Świątek, Jan Lewandowski.

Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa z Miedznej Drewnianej w składzie: Maja Franaszczyk, Jakub Wiktorowicz, Miłosz Jabłoński, a trzecie drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Dębie, w składzie: Miłosz Błaszczyk, Jan Bajerowski, Miłosz Konczak. W tej kategorii wiekowej, najlepszym zawodnikiem został Krzysztof Kowalczyk, ze Szkoły Podstawowej w Libiszowie.

W kategorii starszych klas szkół podstawowych zwyciężyli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opocznie w składzie: Dawid Lewandowski, Bartosz Jetz, Jakub Ksyta. Drugie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej w Idzikowicach, w składzie: Piotr Rogulski, Miłosz Bartyzel, Tobiasz Tomczyk, trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie w składzie: Jan Dębowski, Stanisław Dębowski, Aleksander Walasik.

Najlepszym zawodnikiem kategorii wiekowej 13-14 lat, został Aleksander Walasik ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja konkursowa. W jej składzie znaleźli się Dagmara Rykaczewska, specjalista z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim, policjanci z opoczyńskiego ruchu drogowego.

Nagrody dla zwycięzców turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego

Podczas uroczystego finału, nagrody dla uczestników turnieju BRD wręczali: podisnp. Mariusz Siejka, komendant powiatowy policji w Opocznie, podinsp. Grzegorz Fiderek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie, wójt gminy Poświętne Michał Franas, wójt gminy Mniszków Paweł Werłos, wicewójt gminy Poświętne Maria Grzybek oraz Dagmara Rykaczewska z piotrkowskiego WORD-u.

Wszystkie drużyny, które brały udział w finale powiatowym otrzymały nagrody rzeczowe, a drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca dodatkowo otrzymały puchary. Zespoły z pierwszą lokatą będą reprezentować powiat opoczyński w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 11 maja 2023 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

źródło: KPP Opoczno