Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UŁ ogłosił listę finalistów piątej edycji Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na zdjęcie (od lewej) prof. Friszke, laureat poprzedniej edycji, oraz prof. Antoni Różalski, rektor UŁ
Na zdjęcie (od lewej) prof. Friszke, laureat poprzedniej edycji, oraz prof. Antoni Różalski, rektor UŁ Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki ogłosił listę finałowych książek w swoim prestiżowym Konkursie o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego – za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.

W tym roku konkurs doczeka się rozstrzygnięcia swojej piątej edycji. Laureat nagrody, którego poznamy 24 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej, otrzyma 50 tys. zł.

W tym tygodniu Uniwersytet Łódzki ogłosił listę pięciu finałowych książek wybranych spośród 76 zgłoszonych pozycji humanistycznych (wydanych w 2018 r.) Taka liczba zgłoszeń jest rekordem konkursu – w poprzedniej edycji napłynęło ich 70.
Kto jest nominowany do nagrody? Finałowe książki to: „Herbert. Biografia I Niepokój. Biografia II Pan Cogito”(Tom I i II) Andrzeja Franaszka, „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” Joanny Lisek, „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej” Magdaleny Matysek-Imielińskiej, „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII” Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga oraz „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej” Grzegorza Ziółkowskiego.

Według Uniwersytetu Łódzkiego, jego nagroda jest podsumowaniem wysiłku najlepszych polskich uczonych zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach.

Laureaci nagrody i nominowani do niej w poprzednich latach dołączyli do stworzonego przez UŁ Kolegium Refleksji im. prof. T. Kotarbińskiego. Jego spotkania poświęcone są ważnym zagadnieniom polskiej humanistyki, życia akademickiego i publicznego – mają też nawiązywać do dorobku patrona konkursu (prof. Tadeusz Kotarbiński był przede wszystkim wybitnym filozofem i doskonałym pedagogiem).

Laureaci poprzednich czterech edycji to prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska oraz prof. Andrzej Friszke.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny triumfator, prof. Andrzej Friszke otrzymał 50 tys. zł za książkę pt. „Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ »Solidarność« i KSS »KOR« 1981-1984”.

Książka prof. Andrzeja Friszkego – reprezentującego Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (Zakład Najnowszej Historii Politycznej) z siedzibą w Warszawie – to obraz zmagań reżimu, wyposażonego we wszystkie instrumenty władzy, z przeciwnikiem, na pozór stojącym na przegranej pozycji.
„Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, ale I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne.
– Starałem się w tej książce opowiedzieć prawdę o czasach minionych, o próbach charakterów, które przechodzili Polacy, i o tym, co było konsekwencją tego wszystkiego, czyli o zwycięstwie wolności w Polsce. Ten proces, do którego przecież nie doszło, te trzy lata więzienia przedstawicieli opozycji, to była próba, zarówno dla więźniów, jak i świadków. Udało im się ich moralność obronić i obronić jednocześnie honor Solidarności – opowiadał podczas gali w listopadzie 2018 r. prof. Andrzej Friszke.

W finałowej rozgrywce poprzedniej edycji brały udział także cztery inni dzieła: Moniki Bobako, Adama Dyrdy, Piotra Madajczyka oraz Nataszy Szutty.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki