Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili wybitnego działacza ludowego Wincentego Witosa

Aleksandra Tyczyńska
Na skwerze przy Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie odsłonięto pomnik wybitnego chłopskiego przywódcy i męża stanu Wincentego Witosa. Starania o wystawienie pomnika niemal dwa lata temu podjął Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wincentego Witosa w Piotrkowie Trybunalskim, powołany z okazji 70. rocznicy pobytu Witosa na ziemi piotrkowskiej. Na czele komitetu stanął straosta piotrkowski Stanisław Cubała.

- To dzięki zaangażowaniu członków Komitetu i hojności nie tylko ludowców ziemi piotrkowskiej, ale całego ruchu ludowego, odsłonięto w ubiegłym roku tablicę pamiątkową, która znajduje się na budynku, pod numerem 8, na Placu Czarnieckiego, a teraz także pomnik Wincentego Witosa - podkreśla Aneta Stępień, asystent prasowy starosty.

Na uroczystości obecni byli m.in. samorządowcy z Pio-trkowa i przedstawiciele władz ziemi łódzkiej, Stanisław Banaszek, prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych oraz Elżbieta Pencina, której dziadkowie ukrywali Witosa w swoim domu. Pomnik poświęcił o. Gracjan Kubica gwardian Klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie, który wcześniej celebrował Mszę Św. w intencji ruchu ludowego.

- Upamiętnienie tak szanowanego człowieka, o którym w moim rodzinnym domu często się mówiło, było marzeniem mojej mamy, która niestety nie doczekała tego wydarzenia – mówiła Elżbieta Pencina.

 

Do Piotrkowa Wincenty Witos został przywieziony jesienią 1944 r., gdzie zatrzymał się na kilka godzin, na ulicy Piłsudskiego u pani Karwackiej.

 

Do Piotrkowa Wincenty Witos został przywieziony jesienią 1944 r., gdzie zatrzymał się na kilka godzin, na ulicy Piłsudskiego u pani Karwackiej. Kolejny adres to ulica Czarnieckiego 8, u pana Świeży-ńskiego. Witos spędził tu ostatnią wigilię w swoim życiu. Stąd został przewieziony do folwarku w Rozprzy i był gościem państwa Buchalskich. Wracając do Piotrkowa przebywał u Józefa Krzemińskiego, aby na koniec przenieść się do plebani Kościoła pw. św. Jakuba (Fara) w Piotrkowie, gdzie stacjonował do wiosny 1945.

- Wincenty Witos zawsze potrafił jednoczyć wszystkich, w trudnych dla Polski czasach – przypomniał starosta Cubała. - Myślę, że ta jedność jest nam także dziś bardzo potrzebna. Ta jedność doprowadziła do odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa, za co serdecznie dziękuję prezydentowi miasta, który wskazał dobre miejsce dla ludowego przywódcy oraz wszystkim działaczom, że wsparli powstanie tego monumentu.

Projektantem i głównym twórcą pomnika jest Jan Broszkowski, a autorem popiersia Witosa, wykonanego z piaskowca, artysta rzeźbiarz Piotr Świątkowski. Podbudowa pomnika wykonana została z granitu.

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki