Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kieszonkowcy kradną w czasie świątecznych zakupów. Kradną zwykle portfele, portmonetki i telefony. Zdjęcia kieszonkowców 1.12.2020

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Tych kieszonkowców zatrzymywali łódzcy policjanci. Zobacz ich zdjęcia i poznaj metody złodziei na kolejnych slajdach.
Tych kieszonkowców zatrzymywali łódzcy policjanci. Zobacz ich zdjęcia i poznaj metody złodziei na kolejnych slajdach. KWP w Łodzi
Kieszonkowcy wykorzystują gorączkę zakupów przed świętami Bożego Narodzenia i stają się wyjątkowo aktywni. Nic więc dziwnego, że także ich ucieszyło odblokowanie galerii handlowych, w których – podobnie jak w sklepach i na targowiskach – najczęściej można ich spotkać. W jaki sposób działają i jak się przed nimi ustrzec?

Kieszonkowcy grasują zwykle w grupach trzyosobowych. Podział ról jest klarowny. Jeden rabuś kradnie, drugi na czatach ubezpiecza całą operację, a trzeci odbiera łup i szybko się oddala, tak aby przy kradnącym nie było dowodu rzeczowego. Kradną wkładając rękę do kieszeni, torby lub plecaka bądź je przecinając ostrym narzędzie – np. nożem czy skalpelem.

ZOBACZ ZDJĘCIA KIESZONKOWCÓW ZATRZYMYWANYCH PRZEZ ŁÓDZKĄ POLICJĘ I WYSTRZEGAJ SIĘ ICH!

Tych kieszonkowców zatrzymywali łódzcy policjanci. Zobacz ich zdjęcia i poznaj metody złodziei na kolejnych slajdach.

Uwaga! Kieszonkowcy kradną w czasie świątecznych zakupów. Kr...

Kradną zwykle pieniądze, portfele, portmonetki, tablety

Potem spotykają się w ustronnych miejscach i dzielą się łupami. Przeważnie są to pieniądze, portfele, portmonetki, tablety, karty do bankomatu, telefony komórkowe oraz dowody osobiste, na które można zaciągać kredyty. Ostatnio rabusie stali się wyjątkowo czujni i biorą ze sobą głównie pieniądze wychodząc z założenia, że inne „fanty” to większe ryzyko wpadki.

Z raportów policyjnych wynika, że kieszonkowcy są w odwrocie. Niemniej problem pozostaje. W 2018 roku w Łodzi doszło do 117 takich kradzieży, w 2019 roku do 82, a w tym roku - do końca listopada - do 33.

Złoty szlak to przeszłość. Powód? Pandemia

Jeszcze niedawno kieszonkowców najczęściej można było spotkać na tzw. złotym szlaku, czyli w zatłoczonych tramwajach na al. Kościuszki i ul. Zachodniej w centrum Łodzi. Z powodu pandemii to już przeszłość. Wyraźny spadek liczby pasażerów w pojazdach MPK sprawił, że kieszonkowcy skupili się na targowiskach, w galeriach handlowych i sklepach.

Kilka dni temu policja zatrzymała 45-latka, który pod sklepem w Tomaszowie Mazowieckim ukradł przechodniowi portfel. Była w nim karta do bankomatu, którą dokonał kilku zakupów alkoholu i papierosów. Wcześniej stróże prawa pochwycili 43-latka, który na Rynku Bałuckim w Łodzi ukradł 69-latkowi portfel z kartą bankomatową, dzięki której wypłacił 3 tys. zł.

Jak ustrzec się przed kieszonkowcami?

- Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni oraz w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki – radzi nadkomisarz Adam Kolasa z KWP w Łodzi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki