ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Łódź Disco Fest 2019

  Rozwiń
  W klubie Wytwórnia trwa 9. Letnia Akademia Jazzu

  W klubie Wytwórnia trwa 9. Letnia Akademia Jazzu

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Amerykanin Pharaoh Sanders należy do najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii światowej muzyki jazzowej

  Amerykanin Pharaoh Sanders należy do najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii światowej muzyki jazzowej ©materiały prasowe

  Dopiero drugi koncert 9. Letniej Akademii Jazzu, a już wielkie wydarzenie. W czwartek, 14 lipca, w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29), wystąpi Pharoah Sanders, jeden z najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii muzyki jazzowej.
  Amerykanin Pharaoh Sanders należy do najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii światowej muzyki jazzowej

  Amerykanin Pharaoh Sanders należy do najwybitniejszych saksofonistów tenorowych w historii światowej muzyki jazzowej ©materiały prasowe

  Amerykanin Pharoah Sanders kończy w tym roku 76 lat. Dysponując unikalnym brzmieniem i łatwo rozpoznawalną techniką doczekał się uznania w oczach największych saksofonistów. Ornette Coleman powiedział, iż Sanders jest „prawdopodobnie najlepszym saksofonistą tenorowym świata”, natomiast Albert Ayler rzekł: „Trane był Ojcem, Pharoah Synem, a ja jestem Duchem Świętym”.

  Wyrastał w okolicach San Francisco, od 1961 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie przez pierwsze lata zmagał się z trudnościami, walcząc niekiedy o przetrwanie kolejnego dnia i sypiając na stacji metra. W tym czasie grał z licznymi osobistościami free jazzu.

  9. Letnia Akademia Jazzu: Ed Partyka Jazz Orchestra [ZDJĘCIA]

  W 1964 roku rozpoczął bliską współpracę z zespołem Johna Coltrane’a, który przyjął go do swojej formacji jako drugiego tenorzystę. Zespół w tym składzie był jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii jazzu, torujących drogę rozwoju nowej muzyce lat 60., bowiem prezentował niemal pełny przekrój jazzu, od tradycyjnego swingu z harmonią funkcyjną, po ogrom nieregularnych struktur rytmicznych i odurzających harmonii. Sanders z legendarnym muzykiem nagrał dziewięć płyt.

  Po śmierci Coltrane’a w 1967 roku (23 kwietnia Sanders grał z nim w Nowym Jorku podczas jego ostatniego występu), nagrywał z wdową po saksofoniście, pianistką i harfistką Alice Coltrane. Później rozpoczął bogatą karierę solową, decydując się na bardziej wysublimowane brzmienia i duchowe poszukiwania, których najlepszym wyrazem jest album „Karma”.

  We własnych zespołach łączy fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelią, muzyką taneczną, afrykańską i kubańską. Swoją rozpoznawalną technikę gry na instrumentach dętych obejmującą multifony zawdzięcza młodzieńczym doświadczeniom z harmonijką ustną.

  Letnia Akademia Jazzu w Łodzi oddaje hołd legendom. Wystąpi Pharoah Sanders

  W dyskografii Sandersa znajdują się nagrania z takimi artystami, jak: Alice Coltrane, McCoy Tyner, Don Cherry, Sun Ra i Ornette Coleman. Podczas koncertu w Wytwórni saksofoniście towarzyszyć będą pianista William Henderson, kontrabasista Oli Hayhurst oraz perkusista Gene Calderazzo.

  Nim na scenie klubu zaprezentuje się gwiazda, zobaczymy i usłyszymy Marek Pospieszalski Quartet - zespół młodego, utalnetowanego saksofonisty i klarnecisty, pochodzącego z „tych” Pospieszalskich.

  Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków Marek Pospieszalski postanowił stworzyć autorski projekt, własny obraz muzyki, która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej, ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków. Do zespołu Pospieszalski zaprosił muzycznego „brata”, basistę Maksa Muchę oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera i perkusistę Maksa Andrzejewskiego.

  Koncert zacznie się w czwartek o godz. 19. Bilety: 50 zł (ulgowy), 60 zł (normalny).

  Za naszym pośrednictwem zaproszenia dla Czytelników przeznacza klub Wytwórnia. Laureatów wyłonimy spośród osób, które do 12 lipca włącznie w mailu na adres: d.pawlowski@dziennik.lodz.pl przypomną, kto wystąpił na pierwszej Letniej Akademii Jazzu.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo