W Klukach kupią bus, by mieszkańcy mogli dojechać do lekarza i szkoły

Redakcja
W przyszłym roku władze poszukają w budżecie dodatkowych pieniędzy na bus, a na razie będą dopłacać przewoźnikom, by ci chcieli kursować na czterech wskazanych przez gminę liniach
W przyszłym roku władze poszukają w budżecie dodatkowych pieniędzy na bus, a na razie będą dopłacać przewoźnikom, by ci chcieli kursować na czterech wskazanych przez gminę liniach Katarzyna Prokuska/archiwum Polska Press
Udostępnij:
Gminny bus ma rozwiązać pro-blemy z komunikacją w gminie Kluki. To za rok, może dwa. Na razie samorząd dopłaci przewoźnikom, by tutaj kursowali.

Na terenie gminy Kluki, w której poszczególne miejscowości są oddalone o kilka, w porywach kilkanaście kilometrów od Bełchatowa, liniowych autobusów PKS czy busów prywatnych przewoźników jest jak na lekarstwo. Wyjątkiem są wioski położone wzdłuż drogi krajowej 74, gdzie transport publiczny dociera. Ale w północnej czy południowej części gminy można choćby i cały dzień spędzić na przystanku autobusowym i liniowego kursu się nie doczekać.

- Jest bardzo dużo sygnałów od mieszkańców dotyczących tego problemu - przyznaje wójt gminy Kluki Karol Sikora. Uznano, że najlepszym sposobem, by problem rozwiązać, będzie zakupienie busa, który kursowałby 2-3 razy w ciągu dnia właśnie w tych okolicach, gdzie z liniową komunikacją jest kiepsko. - Dzięki temu np. młodzież mogłaby dojechać do szkół w Bełchatowie, a starsi mieszkańcy nie mieliby problemu z dotarciem do lekarza - tłumaczy wójt Sikora.

Na zakup busa przeznaczono 80 tys. zł, ale po wstępnym rozeznaniu sytuacji na rynku okazało się, że to za mało, żeby kupić pojazd w dobrym stanie technicznym. Postanowiono więc, że w przyszłym roku władze poszukają w budżecie dodatkowych pieniędzy na bus, a na razie będą dopłacać przewoźnikom, by ci chcieli kursować na czterech wskazanych przez gminę liniach (przewozy będą biletowane). Przetarg na ich obsługę lada dzień zostanie rozstrzygnięty, zgłosiło się do niego czterech przewoźników. Zwycięzca przetargu kursy na terenie gminy Kluki będzie obsługiwał do końca przyszłego roku. Szacuje się, że w skali roku nie powinno to kosztować więcej niż 30 tys. zł.

Gmina Kluki to już kolejny samorząd w okolicach Bełchatowa, który zdecydował się na własny transport. W Kleszczowie gminne przewozy pasażerskie również są obsługiwane przez tego przewoźnika, który wygrywa przetarg na dany okres. W gminie Bełchatów działa natomiast bezpłatna komunikacja, która obsługiwana jest przez gminną spółkę (roczny koszt to ok. 270 tys. zł). Za darmo jej autobusami mogą jeździć osoby posiadające tzw. kartę mieszkańca. Do tej pory wydano ich ok. 600.

Jak jeżdżą inni?
Na terenie trzech podłódz-kich gmin: Zgierza, Strykowa i Aleksandrowa Łódzkiego kursują autobusy na tzw. linii międzygminnej. Trasę Aleksandrów Łódzki - Zgierz - Stryków obsługują autobusy zgierskiej komunikacji miejskiej. Każdego dnia kursów jest 7. Godziny odjazdów są dostosowane do godzin pracy zakładów działających w strefach przemysłowych w Strykowie.

Uruchomienie gminnego transportu rozważano w Woli Krzysztoporskiej (pow. piotr-kowski). Władze zostały wezwane do tablicy przez mieszkańców - pasażerów linii likwidowanej przez prywatnego przewoźnika. Ostatecznie jednak zgodził się ją obsługiwać na własny koszt i ryzyko PKS. KW

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie