Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi jest jedyne w Polsce laboratorium badań molekularnych dla dzieci z nowotworem

Redakcja
W Łodzi jest jedyne w Polsce laboratorium badań molekularnych dla dzieci z nowotworem
W Łodzi jest jedyne w Polsce laboratorium badań molekularnych dla dzieci z nowotworem Krzysztof Szymczak
W szpitalu CKD w Łodzi otwarto pierwsze w Polsce laboratorium badań molekularnych w onkologii dziecięcej. To nadzieja dla wielu chorych na białaczkę.

Każdego roku ponad tysiąc dzieci zaczyna swoją najtrudniejszą w życiu walkę - walkę z nowotworem. Niektórym udaje się go pokonać, inni liczą na osiągnięcia medycyny, a raczej na cud. Tym cudem dla wielu z nich mogą okazać się badania oparte o metody biologii molekularnej, których w Polsce do tej pory nie prowadzono, w Europie natomiast metoda ta jest standardem w terapii.

Dzięki Oncolab w Łodzi dzieci pozornie wyleczone z nowotworu, mogą wrócić do zdrowia, a innym uda się spersonalizować terapię. Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej to jedyna w Polsce placówka, która podjęła się prowadzenia badań molekularnych.

Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej w Łodzi. Dobiorą leki, by chory szybciej wrócił do zdrowia

– To rewolucja w polskiej diagnostyce onkologii pediatrycznej – przyznaje prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii w Centrum Kliniczno-Dydatkycznym w Łodzi, gdzie działa laboratorium. – Teraz możemy zajmować się dziećmi z chorobami nowotworowymi na światowym poziomie. Jesteśmy w stanie pomóc nie tylko dzieciom z Łodzi i regionu, ale całego kraju. Najnowszy protokół leczenia białaczki limfoblastycznej, która jest najczęstszym nowotworem u dzieci, prawdopodobnie zostanie otwarty za dwa lata i będzie kwalifikował na terapię tylko dzieci, które mają wykonane badania właśnie na tym sprzęcie, czyli bez niego Polska nie mogłaby wejść do protokołu – dodaje.

Oncolab będzie monitorował technikami molekularnymi nawet minimalną chorobę resztkową u dzieci chorych na białaczkę. Najnowocześniejsze i drogie urządzenia pozwolą wykryć i oznaczyć komórki nowotworowe, które nie poddały się leczeniu i przetrwały w organizmie. Komórki te często mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych, trudno je również wykryć w standardowych badaniach, a w przyszłości mogą doprowadzić do wznowienia choroby.

W Łodzi nie zrobisz anonimowego badania na HIV. Zamknięto punkt przy szpitalu Biegańskiego

Dlatego jedyną szansą dla dzieci z chorobą resztkową są właśnie badania molekularne. Dzięki nim specjaliści z łódzkiego laboratorium mogą dostosować leczenie do konkretnego dziecka. – W przypadku dzieci opornych na leczenie, możemy zastosować intensywniejszą terapii oraz odwrotnie, jeśli organizm dziecka dobrze reaguje na leczenie, zminimalizujemy je, nie narażając tym samym pacjenta na skutki terapii – mówi dr Joanna Taha, kierownik Oncolab.

Badania już są przeprowadzane. Tydzień temu pacjentem laboratorium był chłopiec diagnozowany w Gdańsku z powodu ostrej białaczki limfoblastycznej. Miesiąc temu nie wszedł w remisję co oznacza, że ryzyko niepowodzenia terapii i śmierci dziecka jest większe niż 95 procent. Specjaliści zastosowali diagnostykę molekularną i terapię kierunkową, dzięki której dziecko weszło w remisję, objawy choroby zostały zahamowane.

Laboratorium nie udałoby się wyposażyć gdyby nie pomoc Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z pieniędzy zebranych podczas ostatniego finału, fundacja kupiła sprzęt wart blisko 2,5 miliona złotych. – Postawiliśmy sobie cel, by nasza działalność umożliwiała stopniowe podnoszenie poziomu opieki medycznej w Polsce. Wytyczamy nowe szlaki inwestując w najnowocześniejsze urządzenia i technologie, dlatego w Łodzi otwieramy laboratorium, które spełnia najwyższe światowe normy – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

Dzieci chorują na czerniaka. Złośliwy nowotwór to często wina opalania w solarium

Badania nie są finansowane przez NFZ, ale pieniądze na nie przekazało Ministerstwo Zdrowia. Przez trzy lata będzie przeznaczać po 800 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki