Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi spotkali się badacze nowych materiałów dla rolnictwa i medycyny

Maciej Kałach
Prof. Andrzej Okruszek opowiadał o projekcie Biomasa
Prof. Andrzej Okruszek opowiadał o projekcie Biomasa Maciej Kałach
W Łodzi obradują naukowcy badający uzyskiwanie nowych materiałów służących m.in. rolnictwu oraz medycynie. W czwartek w centrum Synergia rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Biomasa, biodegradowalne polimery, kompozyty i materiały włókniste".

Obrady służą podsumowaniu trzech projektów o wartości ok. 100 mln zł współfinansowanych z funduszy europejskich i wprowadzeniu efektów badań do biznesu.

Politechnika Łódzka brała udział w projekcie dotyczącym biomasy roślinnej. Prof. Andrzej Okruszek z PŁ opowiadał, jak naukowcy zamieniają ją we włókniste materiały polimerowe, z których można wytwarzać m.in. biodegradowalne donice, materiały do przykrywania pół czy nawet do przygotowywania tras narciarskich.

Kolejny projekt powiązany z Politechniką Łódzką to Biogradex. Prof. Izabella Krucińska z PŁ tłumaczyła, że materiały używane w rolnictwie zwykle rozkładają się przez setki lat, natomiast biodegradowalne wyroby włókniste, powstałe w ramach projektu - w 24 tygodnie. Chodzi m.in. o sznurki używane w rolnictwie oraz w ogrodnictwie.

Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi bierze udział w projekcie BIOPOL. Jak opowiadał prof. Stanisław Słomkowski, badacze wynajdują biodegradowalne poliestry służące w medycynie jako czasowe implanty czy nośniki leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki