Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce rośnie liczba seniorów. Jest ich więcej niż mieszkańców Węgier!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
W Polsce wzrasta liczba seniorów. Jest ich więcej niż mieszkańców Węgier!
W Polsce wzrasta liczba seniorów. Jest ich więcej niż mieszkańców Węgier! pixabay.com
W naszym kraju mieszka około 7 milionów osób w wieku 65+, a w wielu analizach i opracowaniach za seniorów uważa się osoby po 60 roku życia. Tych jest niemal 10 milionów, co stanowi około 28 proc. społeczeństwa. Dwa lata temu było ich tylko nieco ponad 25 procent, a w 2005 roku 17,2. Jak wynika z prognoz GUS w 2050 roku osoby 60+ będą odpowiadać za 40 proc. społeczeństwa, będzie ich więc prawie 14 mln.

W Polsce więcej seniorów niż Węgrów na Węgrzech

Liczba naszych seniorów wynosi w przybliżeniu 10 mln, czyli prawie tyle, ilu wszystkich mieszkańców liczą Czechy, a więcej niż jest wszystkich Węgrów mieszkających w swoim kraju. W Polsce jest więcej osób po 60 roku życia, niż ma mieszkańców 3 największe miasto Europy, Londyn. Najstarsze wg GUS są w Polsce województwa łódzkie (20,9% osób w wieku 65+),świętokrzyskie (20,5%), oraz śląskie i dolnośląskie - po 20% (najmłodsze jest warmińsko-mazurskie – 17,4%). Według szacunków w 2022 roku średnia oczekiwana długość życia mieszkańca Unii Europejskiej wynosiła 80,7 roku - czyli 80 lat i 8 miesięcy. Szacunek dla Polski jest niższy - 77,4 roku.

Seniorów przybywa

Z roku na rok w Polsce przybywa seniorów. Jak wskazuje indeks starości społeczeństwa, czyli miernik obliczany przez GUS wskazuje, ile osób w wieku 65 lat i więcej przypada na 100 osób w wieku 0–14 lat. W ostatnich latach przewaga seniorów stała się znacznie wyraźna. W 2011 roku indeks był na poziomie 90, czyli na 100 wnuczków (i wnuczek) przypadało 90 dziadków (i babć). W 2022 roku było to już 119, czyli mamy już wyraźną przewagę seniorów, która w dodatku zwiększa się z roku na rok. Nie są to jednak wyniki rekordowe w Europie - na 100 młodych Włochów przypada aż 187 seniorów.

Wraz ze wzrostem liczby seniorów w naszym kraju, pogłębiają się ich problemy finansowe i zdrowotne. Jednym z największym problemów osób starszych w Polsce jest, dostęp do służby zdrowia. W starszym wieku nie tylko rośnie ryzyko chorób, ale także utraty sprawności i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wg GUS w 2021 roku niecałe 29 proc. osób powyżej 60. roku życia oceniło swoją sprawność fizyczną jako bardzo dobrą lub dobrą, w tym jako bardzo dobrą jedynie 1,4 proc. W innych badaniach aż co czwarty senior wskazuje, że nie ma w swoim pobliżu osób, które mógłby określić jako przyjaciół. Nie ma zatem często do kogo zwrócić się po pomoc.

- Dlatego rośnie popularność świadczenia assistance medycznego obejmującego wizytę pielęgniarki lub lekarza, transport do placówki służby zdrowia, dostawę leków, na przykład po pobycie w szpitalu, czy choćby medyczną informację telefoniczną (telekonsultację czy e-konsultację lekarską). Rozszerzając polisę mieszkaniową o ubezpieczenie dla seniorów, dedykowane dla osób powyżej 60 roku życia, mamy możliwość ubezpieczenia tych, którzy mieszkają lub nie mieszkają z nami w miejscu ubezpieczenia. Ubezpieczenie daje realne wsparcie w trudnych sytuacjach – mówi Iwona Konarzewska z TUZ Ubezpieczenia.

100 mln zł kwoty wyłudzonych od seniorów - można to odzyskać z polisy

Finanse to, obok spraw związanych ze zdrowiem, kolejny duży problem dla seniorów. Wg badań stowarzyszenia MANKO około miliona seniorów spotkało się z próbą wyłudzenia pieniędzy. Co roku przestępcy wyciągają podstępem z kont i kieszeni starszych osób ponad 100 mln zł.

- W tym kontekście przydatnym dla seniorów rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest klauzula zapewniająca wypłatę (do określonej w warunkach kwoty) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Ochroną objęte jest osobiste przekazanie pieniędzy, jak i wypłata środków z banku – wyjaśnia Iwona Konarzewska z TUZ Ubezpieczenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki