MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W środę (15 lipca) poznamy nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Prof. Sławomir Cieślak czy prof. Elżbieta Żądzińska? W środę (15 lipca) po południu powinniśmy poznać nazwisko nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego - w kadencji 2020-2024.
Prof. Sławomir Cieślak czy prof. Elżbieta Żądzińska? W środę (15 lipca) po południu powinniśmy poznać nazwisko nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego - w kadencji 2020-2024. archiwum UŁ/archiwum "DŁ"
Prof. Sławomir Cieślak czy prof. Elżbieta Żądzińska? W środę (15 lipca) po południu powinniśmy poznać nazwisko nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego - w kadencji 2020-2024.

Dwójka kandydatów zabiegała w kampanii o poparcie ze strony tzw. elektorów. Jest ich dwustu. To reprezentanci pracowników oraz studentów UŁ, wybrani we wcześniejszych głosowaniach. W środę elektorzy nie zbiorą się w wielkiej auli - jak przy okazji poprzednich elekcji - bo z uwagi na epidemię koronawirusa społeczność uczelni zdecydowała się na zdalną formę wyboru rektora.

Nie tylko za sprawą głosowania elektronicznego, elekcja 2020 w UŁ jest dość wyjątkowa. Przede wszystkim o drugą kadencję nie ubiega się prof. Antoni Różalski, obecny rektor. Zwykle szef uczelni, który w ciągu czterech lat kierowania szkołą wyższą nie popełnił jakiegoś ogromnego błędu, reelekcję ma w kieszeni. Ale prof. Antoni Różalski zapisze się w historii UŁ jako rektor jednokadencyjny za sprawą reformy akademickiej Jarosława Gowina, byłego wicepremiera i ministra nauki. Ten przeforsował obniżenie granicy wieku dla kandydata w wyborach z 70 lat do 67. Jedną z "ofiar" tego obniżenia jest obecny rektor UŁ (ur. w 1952 r.). W parlamencie zimą utkwił - i już się z niego nie wydostanie do podpisu prezydenta - projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15), który pozwoliłby na ubieganie się o reelekcje rektorom w sytuacji prof. Antoniego Różalskiego.

Jako pierwszy, w październiku 2019 r., deklarację o starcie w wyborach 2020 złożył prof. Jarosław Płuciennik, humanista - m.in. kulturoznawca i literaturoznawca, znany także jako krytyk reformy Jarosława Gowina. Ale w marcu wycofał się z jesiennej deklaracji, nawiązując m.in. do epidemii koronawirusa, która dotarła do naszego kraju.
– Świat jest w szczególnej sytuacji, Polska również, dlatego uważam, że to jest najlepsza decyzja w tej chwili do podjęcia - mówił prof. Jarosław Płuciennik.

Także w marcu pojawiła się dwójka kandydatów, która w czerwcu potwierdziła swoje deklaracje oficjalnymi zgłoszeniami w wyborach. Są to prof. Sławomir Cieślak, prawnik i obecny prorektor UŁ ds. kształcenia, oraz prof. Elżbieta Żądzińska, biolog i aktualna prorektor ds. nauki.

- Różnorodność moich doświadczeń zawodowych, a przede wszystkim ponad dwudziestoletnie doświadczenie akademickie, pozwalają mi dzisiaj doskonale rozumieć, że uniwersytetu nie można traktować tak jak korporacji, co jednak nie przeczy stosowaniu niektórych metod zarządczych i tworzeniu z całą społecznością uczelni jednej wspólnoty. Dlatego właśnie moje hasło wyborcze brzmi: „Uniwersytet to ludzie. Rozwijajmy go wspólnie” - mówił prof. Sławomir Cieślak w wywiadzie dla "Dziennika Łódzkiego" sprzed dwóch tygodni.

Wywiad z prof. Sławomirem Cieślakiem, kandydatem na rektora Uniwersytetu Łódzkiego

Przed wyborami "DŁ" rozmawiał także z prof. Elżbietą Żądzińską.
- W koncepcji mojego zespołu Uniwersytet Łódzki pozostanie uniwersytetem klasycznym. Nie zrezygnujemy z żadnego kierunku, zamierzamy dbać zarówno o te największe, i o te niszowe. Te drugie mogą stać się wręcz wizytówką naszej uczelni. Dla nas, tzn. dla mojego zespołu oraz dla mnie osobiście, jest jasne, że każdy wydział UŁ wymaga odrębnego podejścia, na wielu płaszczyznach, zarówno w badaniach, w kształceniu studentów i doktorantów, ale także w administrowaniu - opowiadała pod koniec czerwca kandydatka.

Wywiad z prof. Elżbietą Żądzińską, kandydatką na rektora Uniwersytetu Łódzkiego

Co słychać w innych uczelniach publicznych w mieście?
W Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jest już po reelekcji prof. Radzisława Kordka.
Politechnika Łódzka na nowego rektora wybrała prof. Krzysztofa Jóźwika. Po akademickich wakacjach zastąpi on odchodzącego z urzędu po jednej kadencji (z powodu bariery wiekowej) prof. Sławomira Wiaka.
Społeczność Szkoły Filmowej w Łodzi zdecydowała już, że w kadencji 2020-2024 będzie nią kierowała dr Milenia Fiedler. Zastąpi ona rektora prof. Mariusza Grzegorzka - po jego dwóch kadencjach (to maksymalny wymiar czasowy kierowania uczelnią publiczną dozwolony przepisami - jeśli w grę nie wchodzi bariera wiekowa).
Nowym rektorem Akademii Muzycznej w Łodzi będzie prof. Elżbieta Aleksandrowicz - po dobiegającej właśnie końca kadencji, także drugiej, prof. Cezarego Saneckiego.
Obecnie w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi kończy się druga kadencja rektor prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak. Zastąpi ją, albo prof. Marek Domański, albo dr Przemysław Wachowski.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki