Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W woj. łódzkim mieszka mniej frankowiczów. Wyjątkiem są: Skierniewice, Piotrków oraz Łódź i okolice

Alicja Zboińska
W woj. łódzkim mieszka mniej frankowiczów. Wyjątkiem są: Skierniewice, Piotrków oraz Łódź i okolicew połowie stycznia kurs franka skoczył do 5 zł, potem zaczął spadać
W woj. łódzkim mieszka mniej frankowiczów. Wyjątkiem są: Skierniewice, Piotrków oraz Łódź i okolicew połowie stycznia kurs franka skoczył do 5 zł, potem zaczął spadać Archiwum Polskapresse
Najwięcej kredytów we frankach zaciągnęli mieszkańcy zachodniej i północnej Polski. Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Lubin, Bydgoszcz, Police i Bielsko-Biała - w tych miastach, w przeliczeniu na stu mieszkańców, żyje najwięcej frankowiczów, czyli osób, które mają kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich.

Na wybór tej waluty najrzadziej decydowali się natomiast mieszkańcy Polski centralnej, południowo-wschodniej i wschodniej. Mieszkańcy naszego województwa plasują się pod koniec stawki. W naszym regionie frankowiczów najwięcej jest w  Skierniewicach, Piotrkowie, a także w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu, Bełchatowie i Tomaszowie. Tak wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej.

Eksperci BIK sprawdzili dwie rzeczy: ile zostało udzielonych kredytów mieszkaniowych we frankach w przeliczeniu na stu mieszkańców, a także jak to wygląda w przypadku tzw. pokolenia X, czyli osób w wieku od 32 do 46 lat.Zbadany został też udział osób z kredytem we frankach w stosunku do ogółu dorosłych mieszkańców danego miasta.

Na spłacanie raty w szwajcarskiej walucie zdecydowało się 7,6 proc. mieszkańców Warszawy i aż 18,6 proc. warszawiaków z pokolenia X. Drugie miejsce należy do  gdańszczan, a raczej mieszkańców Trójmiasta. Tam 6,3 proc. dorosłych spłaca kredyt we frankach, a z pokolenia X nawet 18,6 proc.

- Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków i Trójmiasto to aglomeracje, w których kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim ma od 15 do 20 proc. mieszkańców z pokolenia X oraz od 6 do 9  proc. mieszkańców powyżej 18. roku życia  - zauważa prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej. - Wyższe nasycenie kredytami walutowymi występuje jednak nie tylko w zamożnych powiatach Polski, ale również na Warmii i Mazurach, w powiatach o niskich przeciętnych dochodach i relatywnie wyższym bezrobociu.

Woj. łódzkie plasuje się pod  koniec stawki. Zajmujemy 12. miejsce spośród 16 województw.
Mniejsze zainteresowanie kredytem mieszkaniowym we frankach szwajcarskich odnotowano tylko w woj.: świętokrzyskim, śląskim i podlaskim. W naszym regionie na kredyt we frankach zdecydowało się jedynie 2,8 proc. dorosłych, a z pokolenia X - 6,7 proc.

W zaciąganiu kredytów we frankach w naszym województwie prym wiodą mieszkańcy Skierniewic i Piotrkowa Trybunalskiego. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że na takie zobowiązanie zdecydowało się od 3 do 6 proc. dorosłych. W Łodzi tymczasem ten odsetek wynosi 3 proc. Ale aż w 16 powiatach woj. łódzkiego odsetek ten nie przekracza nawet 2 proc. 

-W Skierniewicach i w Piotrkowie jest większy udział średnio i dobrze zarabiających, a takie osoby miały szansę na otrzymanie kredytu mieszkaniowego we frankach - komentuje Ireneusz Jabłoński, ekonomista, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha. - Wielu mieszkańców Skierniewic pracuje w stolicy, więc ich poziom zarobków jest wyższy, natomiast Piotrków to zagłębie logistyczne. W tej branży także można liczyć na wyższe płace.

http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/wideo/janusz-piechocinski-o-sposobach-ulzenia-frankowiczom

http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/ciezki-zywot-frankowiczow

http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/opinia/jak-sprawiedliwie-pomoc-frankowiczom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki